Hemisphere fancied for main event

Mumbai race card

Hemisphere, schooled by Shroff and to be ridden by A Sandesh, is fancied to win the 1800-metre TATA Housing Turf Championship, the plum event of the races on Sunday.

1. Game Plan Plate (Class III, rtd 40-60) -- 2000M, 2.15 pm: 1. Swift Memories 59.5 A Sandesh 3; 2. Word Of Honour 55 S Kamble 1; 3. Roswald 52 S Zervan 4; 4. Starring 49 I Chisty 2.
Roswald 1; Starring 2.
2. RR Komandur Plate (Div II) (Class IV, rtd 20-46) -- 1000M, 2.45 pm: 1. Capri 59 P Trevor 12; 2. Adams Vision 57.5 Merchant 2; 3. Gottawearshades 57 Akshay 3; 4. Ocean Star 57 S Mosin 4; 5. Ice Gate 56.5 SP Ranjane 1; 6. Lucky Red 56.5 Chandrakant 7; 7. Seen It All 56.5 Prasad 5; 8. Willtell 55.5 Deep Shanker 10; 9. Manyara 55 DK Ashish 9; 10. Starsonboard 54.5 Sandeep Jadhav 8; 11. Top Trick 54.5 Ashhad Asbar 13; 12. Asahi 54 V Walkar 6; 13. Lazor Razor 53.5 S Kamble 11.
Capri 1; Manyara 2.
3. JP Vazifdar Trophy (Class II, rtd 60-86) -- 1400M, 3.15 pm: 1. Winston 59 S Zervan 3; 2. Jimbo 58 DK Ashish 2; 3. Augustus 56 Neeraj Rawal 5; 4. Catharsis 54.5 P Trevor 1; 5. Set To Fly 52 A Sandesh 4.
Set To Fly 1; Winston 2.   
4. Dady Adenwalla Trophy (Div II) (terms) -- 1200M, 3.45 pm: 1. Badshah 55 S Zervan 1; 2. Campeon 55 Ashhad Asbar 8; 3. Isadoro 55 P Trevor 4; 4. Maqsad 55 S Kamble 10; 5. Pappillon 55 C Rajendra 9; 6. Precious Opinion 55 TS Jodha 6; 7. Beforememoryfades 53.5 Neeraj Rawal 7; 6. Gift Wrapped 53.5 I Chisty 3; 9. Intesar 53.5 Kishore Kadam 5; 10. Mint Approach 53.5 A Sandesh 11; 11. Shygirl 53.5 S Sunil 2.
Mint Approach 1; Campeon 2.
5. Rajcoomar Gujadhur Memorial Trophy (Class V, rtd 1-26) -- 1800M, 4.15 pm: 1. Queen 61 R Rupesh 3; 2. Novak 60.5 A Sandesh 8; 3. Light My Way 59.5 I Pardeshi 2; 4. Perfect Strength 59 TS Jodha 6; 5. Equinox 58 P Kamlesh 7; 6. Star Fire Lady 56.5 P Trevor 5; 7. Vincero 55 NS Parmar 1; 8. Striking Girl 54 S Kamble 4.
Novak 1; Light My Way 2.
6. Mauritius Tourism Cup (Class IV, rtd 20-46) -- 1600M, 4.45 pm: 1. Brunello 61 A Sandesh 8; 2. Kismat 57.5 DK Ashish 3; 3. Reinstate 57.5 S Kamble 4; 4. Chicharito 57 Merchant 1; 5. Queen’s Camp 57 P Trevor 6; Rubens 53.5 I Pasha 9; 7. Zanthos 53.5 S Zervan 5; 8. Adams Prince 49.5 Neeraj Rawal 7; 9. Star Builder 49.5 Kishore Kadam 2.
Zanthos 1; Brunello 2.
7. Tata Housing Turf Championship (terms) -- 1800M, 5.15 pm: 1. Native Knight 59 I Chisty 2; 2. Onassis 56 S Zervan 3; 3. Ranthambhore 53 P Trevor 6; 4. Blue Ace 51 P Kamlesh 9; 5. Nadia 49 Neeraj Rawal 8; 6. Hemisphere 48.5 A Sandesh 5; 7. Manyatta 48.5 DK Ashish 7; 8. Montezuma 48.5 Kishore Kadam 4; 9. Winds Of Fortune 47 NS Parmar 1.
Hemisphere 1; Onassis 2.
8. Dady Adenwalla Trophy (Div I) (terms) -- 1200M, 5.45 pm: 1. Acclaimed 55 M Kharadi 1; 2. Blazing Fire 55 I Chisty 10; 3. Osric 55 TS Jodha 5; 4. Quest For Love 55 SP Ranjane 9; 5. Rashun 55 Deep Shanker 2; 6. Star Benevolent 55 Neeraj Rawal 4; 7. Tahrir 55 A Sandesh 7; 8. Umarkot 55 C Rajendra 11; 9. Baroness 53.5 P Kamlesh 3; 10. Heavens Key 53.5 NS Parmar 6; 11. Summer Eclipse 53.5 DK Ashish 8.
Acclaimed 1; Baroness 2.
9. RR Komandur Plate (Div I) (Class IV, rtd 20-46) -- 1000M, 6.15 pm: 1. Josephine 62 Shammi Khan 9; 2. Aliyana 61 Akshay 6; 3. Capitano 60.5 S Kamble 1; 4. Starry Ocean 58.5 Hanumant S 12; 5. Queens Kiss 57 I Pasha 13; 6. Sariska 55.5 M Kharadi 8; 7. Warrior Prince 55.5 Prasad 7; 8. Three Roses 54.5 Chandrakant 10; 9. Follow Me 54 S Mosin 2; 10. Macho Uno 54 Ashhad Asbar 5; 11. Snow King 54 SP Ranjane 4; 12. Bethlehem 52.5 D Naik 11; 13. Speed Baby 50 Kishore Kadam 3.
Sariska 1; Capitano 2.

Day’s best: Acclaimed

Double: Roswald and Novak

I jackpot: 3, 4, 5, 6, 7. II jackpot: 5, 6, 7, 8, 9. Mini-jackpot: 6, 7, 8, 9. I treble: 2, 3, 4; II treble: 6, 7, 8. III treble: 7, 8, 9.    

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry