Mission Chief tipped to win

HYDERABAD RACE CARD

Mission Chief, ridden by R Parmod and trained by A Sharma, is tipped win the 1600-metre Sri Shamlal Gupta Memorial Cup, the feature event of the races to be held here on Monday.

1. Cabaret Plate (Cat III, rated upto 25) -- 1800M, 1.15 pm: 1. Royal Bay 61 Shoban Babu 6; 2. Vintage Dancer 61 Ravinder S 8; 3. Greatballofchina 57.5 R Umesh 7; 4. Lalaczar 57.5 S Carson 9; 5. Royal Quest 57.5 K Anil 5; 6. Lord Nelson 57 P Ajay 4; 7. Triple Nine 57 Gnaneshwar 1; 8. Shivaji 54.5 A Ramana 2; 9. Romantic Flyer 49 Sk Farokh 3.
Lalaczar 1; Triple Nine 2.

2. Grace Hanover Plate (Cat III, terms) -- 1000M, 1.45 pm: 1. Alexander Square 55 Chouhan 9; 2. Art Connoisseur 55 Harish 7; 3. Da Xia 55 Ruzzan 5; 4. Star Experience 55 Ravinder S 1; 5. Young Soldier 55 Parmod 8; 6. Get Together 53.5 A Imran 4; 7. Green Thumb 53.5 Umesh 2; 8. Rocking Rocket 53.5 Sk Sharookh 3; 9. Sun Bird 53.5 Deep S 6.
Da Xia 1; Art Connoisseur 2.

3. Bakranangal Plate (Div I0 (Cat III, rated upto 50) -- 1400M, 2.15 pm: 1. Hospitality 61 Ramana 8; 2. Casablanca 60 S Babu 11; 3. Kohinoor Fairytale 58.5 Ravinder S 4; 4. Rising Rays 57.5 Mark 1; 5. Anemometer 57 Chouhan 9; 6. The Beatles Angel 57 Walkar 7; 7. Storm Force 55 Krishna 6; 8. Flaming Ruby 54 Laxman 2; 9. Baywatch Babe 53 Ruzzan 3; 10. Fantastic Boy 51.5 Alikhan 10; 11. Vijay Lakh 50.5 A Asbar 12; 12. Al Malawi 50 N Singh 13; Royal Flyer 49 Umesh 5.
Anemometer 1; Baywatch Babe 2.

4. C Satyanarayana Memorial Cup (Cat III, terms) -- 1600M, 2.45 pm: 1. Bella Coola 62 Laxman 9; 2. Fly By Wire 60 Rupesh 7; 3. Royal Embassy 60 S Babu 3; 4. Toofan Express 60 Krishna 1; 5. Nano War 58.5 Ruzzan 6; 6. See You There 54.5 Sharookh 5; 7. Copertina 53 S Carson 2; 8. Hussler 53 PS Chouhan 8; 9. Scamper 51.5 A Imran K 4.
Copertina 1; Hussler 2.

5. Time And Place Plate (Div II) (Cat II, rated upto 75) -- 1100M, 3.15 pm: 1. Jet Express 60 Alikhan 3; 2. Global Emperor 58.5 Anil 9; 3. Time On 58.5 Ajay 7; 4. Super Brand 57.5 A Imran 6; 5. Sugar Lady 56 Ruzzan 1; 6. Phar Lap 54.5 Carson 4; 7. Superfluous 54 Chouhan 8; 8. Bakersfield 53 Umesh 10; 9. English Indian 52 S Babu 5; 10. Light Brigade 51.5 A Asbar 11; 11. Ultra Violet Ray 51.5 L Kant 2.
English Indian 1; Phar Lap 2.

6. Time And Place Plate (Div I) (Cat II, rated upto 75) -- 1100M, 3.45 pm: 1. Dancing Touch 60.5 A Asbar 9; 2. Cannon Scot 59.5 S Babu 3; 3. Al Jadeed 57.5 Vivek 11; 4. Red River Rebel 57.5 Parmod 6; 5. Alukkhas 54.5 Mark 2; 6. Ivory Snow 53 Umesh 1; 7. True Force 52.5 Farokh 5; 8. Page Three 52 Krishna 10; 9. Golden Flame 51 Ramana 7; 10. Splendid Scot 51 Chouhan 4; 11. Silver Rose 49.5 N Singh 8.
Dancing Touch 1; Splendid Scot 2.

7. Sri Shamlal Gupta Memorial Cup (Cat I, terms) -- 1600M, 4.15 pm: 1. Bold Blast 60.5 Chouhan 2; 2. Hurrican Bay 59 Gnaneshwar 8; 3. Vijayraj 59 Rupesh 1; 4. Reconnect 58 A Imran 5; 5. Mission Chief 57 Parmod 3; 6. Bernardo 55.5 Alikhan 4; 7. El Paso 54.5 Harish 9; 8. Adamant Approach 53 Ruzzan 7; 9. Indian Dancer 52.5 Deep S 6; 10. Dash On Regardless 49 R Umesh 10.
Mission Chief 1; El Paso 2.

8. Bakranangal Plate (Div II) (Cat III, rated upto 50) -- 1400M, 4.50 pm: 1. Al Jameel 60 Sk Sharookh 3; 2. Storm Command 59.5 Ravinder S 10; 3. Title Shot 58 MF Alikhan 12; 4. Ted Lapidus 57.5 M Mark 6; 5. Jia Yoh Jia Yoh 56.5 A Imran K 2; 6. Smarty Prince 56.5 N Rawal 7; 7. Kohinoor Star 53.5 R Umesh 9; 8. Just Be Cool 52.5 S Sreekant 1; 9. Citi Dancer 51 M Krishna 4; 10. Surya Putra 51 Lakshmi Kant 8; 11. Strategic Command 50.5 Ashhad Asbar 11. 12. Cicilia 50 Nitin Singh 5.
Jia Yoh Jia Yoh 1; Storm Command 2.
Day’s best: Da Xia. Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8. I treble: 1, 2, 3. II treble: 3, 4, 5. III treble: 6, 7, 8.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry