War Command for feature

Mumbai Race Card

War Command, trained by Karthik G and to be ridden by F Da Silva, is fancied to bag the spoils in the Zoroastrian Multi-Million race over 1200 metres, the feature event of the races to be held here on Sunday.

1. Nanoli Stud Million (Class V, rated 1-26) 1200M, 1.45 pm: 1. First And Only One 60 Dashrath S 5; 2. Patriotic 60 B Sreekanth 10; 3. Annabeth 58.5 S Kamble 6; 4. Mohegun Sun 58.5 A Sandesh 9; 5. Tykhe 58 Neeraj Rawal 11; 6. Double Diamond 57 R Marshall 2; 7. Nirbhaya 57 I Chisty 8; 8. Neon Light 55.5 Kavraj S 3; 9. Snow King 55.5 SP Ranjane 4; 10. Dhishkyaon 55 S Sunil 7; 11. Storm Lightning 54.5 CS Jodha 1.

First And Only One 1; Double Diamond 2.

2. Shapoorji Pallonji Infrastructure Million (Class IV, rated 20-46) 1400M, 2.15 pm: 1. Advance To Contact 60 Dashrath S 7; 2. Achieve 59.5 NS Parmar 12; 3. Colourful Prince 59.5 P Naidu 5; 4. Heatwave 58.5 SP Ranjane 1; 5. Adams Spirit 58 Kavraj S 10; 6.

Victoire 58 CS Jodha 2; 7. Nicanora 57 Sandeep Jadhav 13; 8. Grand Duke 56.5 A Sandesh 3; 9. Antartica Zone 55.5 Neeraj Rawal 8; 10. Superlicious 54 Suraj Narredu 4; 11. Aviator 53.5 P Trevor 11; 12. Burn 53.5 S Sunil 6; 13. Just By Chance 53.5 S Kamble 14; 14. Forest Vision 53 B Sreekanth 9.

Aviator 1; Advance To Contact 2.

3. Villoo Poonawalla Foundation Million (terms) 1200M, 2.45 pm: 1. Adam 57 P Trevor 14; 2. Affirmation 57 NS Parmar 3; 3. Crawford Hall 57 S Kamble 2; 4. Maqsad 57 A Sandesh 12; 5. Presence 57 Akshay 10; 6. Priceless Ace 57 David Allan 8; 7. Tahrir 57 J Pradeep 7; 8. Trumps 57 J Fortune 4; 9. Umarkot 57 Kavraj S 1; 10. Angel In The Sky 55.5 CS Jodha 11; 11. Beyond Horizons 55.5 R Marshall 13; 12. Neptune’s Ocean 55.5 V Jodha 5; 13. Tammy O 55.5 Neeraj Rawal 9; 14. Wasabi 55.5 S Sunil 6.

Trumps 1; Tammy O 2.

4. Darashaw Million (terms) 1600M, 3.15 pm: 1. Celtic King 58 Neeraj Rawal 8; 2. Desert Wings 56.5 Dashrath S 4; 3. Flying Eagle 56 J Pradeep 5; 4. Knight Of Ke 56 I Chisty 2; 5. Star Of Babylon 56 Kavraj S 7; 6. The Big Bull 56 P Trevor 10; 7. Belvedere 54.5 S Zervan 9; 8. Fabulous Florence 54.5 F Da Silva 1; 9. Presidential 52 R Woodworth 3; 10. Elite Model 50.5 A Sandesh 6.

The Big Bull 1; Belvedere 2.

5. Gool & Soli Poonawalla Memorial Million (Class II, rated 60-86) 1600M, 3.45 pm: 1. Neath 61 J Fortune 7; 2. Falcon 60.5 Suraj Narredu 10; 3. Zoraavar 60 P Naidu 1; 4. Hidden Goodness 58 P Trevor 9; 5. Majestic Reward 56.5 Dashrath S 11; 6. Bombardier 55.5 R Woodworth 5; 7. Honest Pleasure 55.5 B Nikhil 6; 8. Halle 55 CS Jodha 12; 9. New World 52.5 S Sunil 13; 10. To The Manor Born 52.5 Neeraj Rawal 3; 11. Montreal 51.5 Merchant 8; 12. Mon Ami 51 A Sandesh 2; 13. Mighty King 50 S Kamble 4.
To The Manor Born 1; Falcon 2.

6. AC Ardeshir Trophy (Grade III) (terms) 1800M, 4.15 pm: 1. Toroloco 60.5 Suraj Narredu 6; 2. Native Knight 59 Dashrath S 12; 3. An Acquired Taste 57.5 A Sandesh 8; 4. Field Marshal 57.5 David Allan 2; 5. Onassis 56.5 S Zervan 9; 6. Supreme Star 53 B Sreekanth 11; 7. Astapi 51.5 S Kamble 4; 8. Blue Ace 51.5 Neeraj Rawal 3; 9. Clinton 51.5 I Chisty 10; 10. Manyatta 51.5 R Woodworth 1; 11. Master Shifu 50 P Trevor 7; 12. Winds Of Fortune 48.5 A Agarwal 5.

An Acquired Taste 1; Onassis 2.

7. Zoroastrian Multi-Million (terms) 1200M, 4.45 pm: 1. Be Safe 57 B Sreekanth 8; 2. Romeo 57 I Chisty 9; 3. Shivalik Storm 57 A Sandesh 6; 4. War Command 57 F Da Silva 14; 5. Your Royal Majesty 57 P Trevor 2; 6. Maisha 55.5 S Zervan 13; 7. Baracchus 53 David Allan 3; 8. Grand Gibraltar 53 Neeraj Rawal 7; 9. Impressionist 53 S Sunil 5; 10. Purple Moonlight 53 S Kamble 12; 11. Strawberry Crush 53 S Nayak 1; 12. Blavatsky 51.5 Merchant 10; 13. Melinda 51.5 R Shelar 4; 14. The Myth 51.5 NS Parmar 11.

War Command 1; Be Safe 2.

8. 10th World Zoroastrian Congress Trophy (Class V, rated 1-26) 1600M, 5.15 pm: 1. Osric 59 P Trevor 12; 2. Star Benevolent 58.5 CS Jodha 4; 3. Sam 58 NS Parmar 9; 4. Zoltan 57.5 Dashrath S 8; 5. Run Like The Wind 57 Neeraj Rawal 6; 6. Nigella 56.5 P Naidu 11; 7. Rambutan 56.5 S Kamble 10; 8. Rock The Turf 56.5 Chandrakant 7; 9. Argyle Pink 56 A Sandesh 5; 10. Mt Tianmen 56 Kavraj S 2; 11. Ibis 53 I Chisty 1; 12. Ace Of Diamond 51.5 M Kharadi 3.

Zoltan 1; Osric 2.

9. Talati & Panthaky Associated-Architects, Zoroastrian Trophy (Class IV, rated 20-46) 1200M, 5.45 pm: 1. Purple Patch 62 B Nikhil 8; 2. San Rafael 61.5 S Sunil 5; 3. Ice Skates 59.5 P Naidu 17; 4. Samay Balwan 58 Dashrath S 19; 5. Ucheshrawa 58 SG Prasad 16; 6. Matrioshka 57.5 CS Jodha 7; 7. Brave Fighter 57 A Sandesh 12; 8. Pretty In Patpong 56.5 Hanumant S 20; 9. Waves Of Magic 56.5 R Shelar 4; 10. Zanthos 56 Suraj Narredu 11; 11. Negredo 55 Sandeep Jadhav 15; 12. Three Roses 54 I Pasha 9; 13. Stolen Relic 53.5 S Sameer 14; 14. Wind Chime 53 SP Ranjane 2; 15. Establish Predator 52.5 NS Parmar 10; 16. New Star 52.5 S Kamble 6; 17. Song Of Africa 52 Kavraj S 1; 18. Star Builder 52 A Agarwal 18; 19. Star One 51.5 Chandrakant 3; 20. Bella Figura 49 Neeraj Rawal 13.
Zanthos 1; Pretty In Patpong 2.

Day’s best: The Big Bull. Double: To The Manor Born and War Command.
I Jackpot: 3, 4, 5, 6, 7. II Jackpot: 5, 6, 7, 8, 9. Mini-jackpot: 6, 7, 8, 9.  I treble: 2, 3, 4. II treble: 6, 7, 8. III treble: 7, 8, 9.

Comments (+)