Super Falcon for feature

Hyderabad Race Card

Super Falcon, trained by Satheesh, is fancied to land the spoils in the Darley Arabian Million (Grade III) race over 1200 metres, the feature event of the races to be held here on Monday.

1. Tungabhadra Cup (rated upto 50, Cat III) 1400M, 1.10 pm: 1. Noble Citizen 60 AM Tograllu 1; 2. Tripple Eight 59.5 Ravinder S 3; 3. Most Impressive 58 Kuldeep S 2; 4. Chocolate Soldier 56.5 Suraj Narredu 5; 5. Baba’s Gift 55 Ajit Kumar 4. Chocolate Soldier 1; Most Impressive 2; Noble Citizen 3. 

2. Northern Dancer Plate (terms) (Cat II) 1400M, 1.40 pm: 1. Chatrapathi 55 Nitin Singh 5; 2. Grenadier 55 Srinath 3; 3. Save The Nation 55 Ravinder S 4; 4. Upon A Star 55 S Sreekant 2; 5. Ivanova 53.5 AM Tograllu 6; 6. Kohinoor Charm 53.5 K Anil 1; 7. Lopamudra 53.5 Suraj Narredu 7; 8. Silver Passion 53.5 P Sai Kumar 8. Lopamudra 1; Grenadier 2; Upon A Star 3. 

3. Darley Arabian Million (Grade III) (terms) 1200M, 2.10 pm: 1. Booker Jones 55 S Zervan 1; 2. Movie Moghual 55 PS Chouhan 4; 3. Nesto 55 Srinath 2; 4. Super Falcon 55 Deep Shanker 3; --. Open Offer 55 withdrawn --; --. The General 55 withdrawn --. Super Falcon 1; Booker Jones 2. 

4. Common Land Plate (terms) (Cat II) 1100M, 2.40 pm: 1. Clinching Evidence 55 Kiran Naidu 2; 2. Green Olive 55 Ajit Kumar 5; 3. Naamdhari 55 AM Tograllu 7; 4. Olympus 55 PS Chouhan 1; 5. Salbatore 55 S Sreekant 4; 6. Itsamadmadmadworld 53.5 Kuldeep S 8; 7. Kathyayani 53.5 Ravinder S 10; 8. Kimono 53.5 K Anil 3; 9. Racing Ikon 53.5 Deep Shanker 9; 10. Symbol Of Glory 53.5 Suraj Narredu 6.Symbol Of Glory 1; Olympus 2; Racing Ikon 3.

5. Best Of Fun Plate (Div II) (rated upto 50, Cat III) 1100M, 3.10 pm: 1. Sporting Star 62.5 K Anil 6; 2. Chayanandan 62 Nitin Singh 9; 3. Symbol Of Honour 61.5 K Mukesh 5; 4. Arudra 58 S Sreekant 8; 5. The Best Man 57 B Dileep 3; 6. Allianz Arena 56 Kiran Naidu 2; 7. Sugar Deal 55.5 M Mark 7; 8. Merry Maid 52 P Sai Kumar 1; 9. Guiding Spirit 50.5 AK Pawar 4.Symbol Of Honour 1; Chayanandan 2; The Best Man 3. 

6. Might Is Right Plate (rated upto 50, Cat III) 1200M, 3.45 pm: 1. Confidential 60 B Dileep 3; 2. Staminoizd 55.5 Ashhad Asbar 2; 3. August Kranti 53 Deep Shanker 5; 4. Alankrita 51 Ravinder S 6; 5. Belva Queen 50.5 P Sai Kumar 4; 6. Trustful 50 NS Rathore 1. Staminoizd 1; August Kranti 2; Trustful 3. 

7. Mountain Lily Plate (Div II) (rated upto 75, Cat II) 1000M, 4.15 pm: 1. Elenor 62 Kuldeep S 3; 2. Beau Ideal 60.5 CS Vikrant 7; 3. Kohinoor Desire 53 K Anil 1; 4. Fair And Squre 51.5 NS Rathore 2; 5. Twinklingofaneye 51.5 Akshay K 8; 6. Bold Attack 50.5 P Sai Kumar 5; 7. Aarohan 50 Ravinder S 4; 8. The Challenge 50 AK Pawar 6. Kohinoor Desire 1; Twinklingofaneye 2; Fair And Squre 3. 

8. Mountain Lily Plate (Div I) (rated upto 75, Cat II) 1000M, 4.45 pm: 1. Secret Angel 60.5 Ajit Singh 8; 2. Fairy Boy 58.5 P Sai Kumar 7; 3. Yours Truly 56 Akshay Kumar 5; 4. Nano Belle 52.5 Kunal Bunde 4; 5. Globetrotter 51 CS Vikrant 2; 6. Star Prospect 51 Ravinder S 1; 7. Amazon Princess 50.5 Ashhad Asbar 6; 8. Deal Maker 50.5 K Anil 3. Fairy Boy 1; Amazon Princess 2; Secret Angel 3. 

9. Best Of Fun Plate (Div I) (rated upto 50, Cat III) 1100M, 5.20 pm: 1. Citi Supreme 62.5 Ravinder S 8; 2. Star Experience 62.5 Harinder S 3; 3. True Friend 62.5 Kiran Naidu 4; 4. Star Striker 59 B Dileep 5; 5. Devils Advocate 57 P Venkat 6; 6. Ziglar 56.5 P Sai Kumar 1; 7. Desert Bloom 55.5 Ajit Singh 9; 8. Flower Drum 54 M Mark 10; 9. Carson Troy 52.5 Ashhad Asbar 7; 10. Dazzling Princess 52.5 AK Pawar 2. 

Star Striker 1; Carson Troy 2; Dazzling Princess 3. 

Day’s best: Lopamudra. 

Jackpot: 5, 6, 7, 8, 9. Mini-jackpot: 6, 7, 8, 9. 

I treble: 1, 2, 3. II treble: 4, 5, 6. III treble: 7, 8, 9. 

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry