Rohan through to main draw; Ajit, Poorvisha score

Anup to take on Abhimanyu today

Rohan through to main draw; Ajit, Poorvisha score

 Karnataka’s Rohan Castelino in action en route to his victory against Delhi’s Himanshu Kharbanda in Bangalore on Wednesday. DH Photo

Ajit Wijetilekk and Poorvisha S Ram joined Rohan in the tournament proper.
Wijetilekk rallied past Manikandan MR of Tamil Nadu 17-21, 21-19, 22-20. Poorvisha, who beat Saziya Khan of MP 21-15, 21-17, was the lone host shuttler in the women’s section to advance to the main draw.

Meanwhile, Anup Sridhar will meet Abhimanyu Singh of MP and Wijetilekk will take on Guru Sai Dutt in the first round on Thursday.

Important results (Karnataka unless mentioned):
Final qualifying round: Men: Rohan Castelino bt Himanshu Kharbanda (Dli) 21-10, 21-10; Ajit Wijetilekk bt Manikandan M R (TN) 17-21, 21-19, 22-20; K Nanda Gopal (Rly) bt Venkatesh Prasad 21-16, 21-7; Arjuna Reddy M (AP) bt Velavan V (TN) 21-14, 21-14; Prannoy H S (Ker) bt Tanveer Gill (Dli) 21-18, 21-19; B Sai Praneeth (AP) bt Arun Nandaluri (AP) 21-8, 21-11; Abhimanyu Singh (MP) bt Eshan Naqvi (Mah) 21-13, 21-18; B Sumeeth Reddy (AP) bt Siddharth Jain (TN) 21-19, 25-23.

Doubles: SDS Krishna/ Tanveer Gill (Kar/ Dli) bt Harshil Shah/ Romit Dodeja 22-24, 24-22, 21-14; Pranav Chopra/ B Sai Praneeth (AI/ AP) Mohit Kamat/ Venkatesh Prasad (Kar) 21-15, 21-14; Eshan Naqvi/ H S Prannoy (Mah/AI) bt Arun Nandaluri/ Srujan Nandaluri (AP) 21-13, 21-17; Jayan James/ P H Suraj (Rly/ Ker) bt Aditya Prakash/ Pratik Patel (Kar/ AI) 21-15, 22-20. 

Women: Poorvisha S Ram bt Saziya Khan (MP) 21-15, 21-17; Tanvi Lad (Mah) bt Rachita Sahdev (Dli) 21-10, 21-5; Vijeta Bhargav (MP) bt Daya Elsa Jacob (Ker) 13-21, 21-8, 21-18; Meenakshi Nair (Rly) bt Rucha Nikam (Mah) 21-16, 21-17; Saili Rane (AI) bt Jacqueline Rose Kunnath 21-14, 27-25; Rimi Hazarika (Asm) bt Ruth Misha Vinod 21-19, 21-12; Sanyogita Ghorpade (Mah) bt Garima Yadav (MP) 21-14, 21-16; Sindhu P V (AP) bt Chitra Lekha (Rly) 21-14, 21-12.

Doubles: Abantika Deka/ Samapada bt Naga Jyothi R/ Navya Rao M (AP) 21-8, 21-13; Jui Agaskar/ Sanyogita Ghorpade (Mah) bt Deepthi Shalini E/ Radhika Reddy K (AP) 21-14, 21-14.

Mixed doubles: P H Suraj/ Bibari Basumatary (Ker/ Asm) bt Kamaldeep Singh/ Poorvisha S Ram (Kar) 21-18, 21-15; Jishnu Sanyal/ Nitya Sosale (AI/ Kar) bt Anirban Chetia/ Kristi Das (Asm) 21-16, 21-14;Harsen K S/ Meenakshi Nair (Rly) bt Abhijit Dutta/ Sumitra Pujari (Asm) 21-12, 21-11; Dibyajyoti Borah/ Abantika Deka (Asm) bt Vijay Sangwan/ Rachita Sahdev (Har/ Dli) 21-16, 21-14.

Men: Qualifying round III: Velavan bt Kamaldeep Singh 21-18, 17-21, 21-18; R Castelino bt Ashish Sharma (Dli) 21-3, 21-7; A Wijetilekk bt Ajay Kumar K (Rly) 21-17, 21-18; V Prasad bt Pawan Malik (CG) 12-21, 21-13, 21-15; N Gopal bt Prateek Khurana 21-11, 21-9.

Women: Qualifying round III: Poorvisha w/o Niharika Sani (Raj); Tanvi L bt Anagha Unni 21-2, 21-8;  Meenakshi N bt Monisha Vinayak 21-7, 21-19; Jacqueline bt Naga Jyothi R (AP) 21-7, 21-7; Ruth bt Debasree De (WB) 21-7, 21-10; Garima Y bt Adfa Taqui 21-10, 21-10; Sindhu PV bt Uttara Prakash 21-17, 21-13.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry