Bulls Eye for feature event

Bulls Eye, to be ridden by Y Narredu and trained by P Shroff, is tipped to land the spoils in the 1200-metre The Patrons Cup, the feature event of the races to be held here at the Bangalore Turf Club on Saturday.

False rails, average width of 5 metres, will be in place from 1600 metres to the winning post.
1.the iflookscouldkill plate (rated 00-25) 1400M, 2.00 pm
1. Conjurer (F Arshad)    62.5    Imran Khan    7
2. Croziet (Warren Singh)    62    C Kalay    4
3. Rebuttal’s Hope (S Dominic)    62    K Alam    8
4. Battle Empress (Narayana Gowda)    61.5    Kiran Rai    1
5. Emancipation (Sharat Kumar)    58.5    B Mahesh    2    6. Magical Filly (M Khan)    57    S Khan    5    7. Noble Princess (RV Manohar)    57    TS Jodha    6    8. Liquid Asset (B Puttanna)    56    Ashok Kumar    3    
    
Battle Empress 1; Conjurer 2; Liquid Asset 3.
2. Red Divine plate (Div ii) 1200M, 2.30 pm
1. Intensive Act (Sharat Kumar)    56    HG Rathod    7
2. Rocky Hill (B Puttanna)    56    Ashok Kumar    3
3. Shining Bay (R Narredu)    56    N Rawal    8
4. Why Should I (S Dominic)    56    K Alam    2
5. Glittering (N Darashah)    54.5    PS Chouhan    6
6. Madame Ayesha (F Sirajuddin)    54.5    P Mani    4
7. Miracles Of Life (S Inayathulla)    54.5    Vivek    5
8. Wholelottalove (D Byramji)    54.5    I Chisty    1    
                Glittering 1; Miracles Of Life 2; Madame Ayesha 3.
3. The own opinion trophy (rated 20-45) 1800M, 3.00 pm
1. Elite Model (S Padmanabhan)    61.5    KPG Appu    10
2. Obelinna Princess (Rakesh)    61    Imran Khan    7
3. The General (M Narredu)    60.5    S Narredu    8
4. Sunny Express (F Arshad)    60    A Alam    1
5. Spreadeagle (A Mangalorkar)    57    T Patel    9
6. Court Dancer (S Padmanabhan)    56.5    S John    5
7. Aceempressjessie (S Dominic)    54.5    PS Chouhan    3
8. Nanuk (IA Sait)    54    S Zervan    6
9. Zagato (Narayana Gowda)    54    Kiran Rai    4
10. Czar Rule (N Darashah)    53    TS Jodha    4

The General 1; Spreadeagle 2; Court Dancer 3.
4. the rs nagendra kumar memorial trophy (rated 40-65) 1200M, 3.30 pm
1. Salzburg (D Byramji)    60    R Vaibhav    7
2. Accuracy (R Narredu)    58.5    S Narredu    11
3. Albertino (F Arshad)    57.5    A Alam    2
4. Meghalaya (S Britto)    56    K Alam    3
5. Prazsky (JS Dhariwal)    56    PS Chouhan    1
6. Sun Glow (R Narredu)    56    M Noornabi    12
7. Simpleton (W Singh)    55.5    Bhawani Singh    5
8. Yellowzone (N Darashah)    55.5    Y Narredu    8
9. Conrod(SS Attaollahi)    53.5    I Chisty    10
10. Strombolite (H Khan)    53.5    S Zervan    6
11. Ancient Title (N Darashah)    53    TS Jodha    9
12. Coolmore (A Mangalorkar)    53    T Patel    4    
    
Prazsky 1; Coolmore 2; Salzburg 3.
5. The patrons cup (rated 80 and above) 1200M, 4.00 pm
1. Bullseye (P Shroff)    62.5    Y Narredu    3
2. Shivalik Star (A Mangalorkar)    62.5    SG Prasad    5
3. Ishpingo (B Puttanna)    60.5    Bhawani Singh    6
4. Whispering Gallery (N Darashah)    60    PS Chouhan    11
5. Light Of Success (A Ganapathy)    59.5    T Patel    4
6. Chul Bul Pandy (H Khan)    58    A Alam    10
7. Super Storm (R Narredu)    57.5    S Hussain    8
8. Mountain Range (R Narredu)    57    S Sunil    7
9. Secret Punch (F Sirajuddin)    56        B Mahesh    2
10. Noble And Nice (H Khan)    54    A Alam    1    11. Athletic Star (Narayana Gowda)    52    Rajesh Kumar    9    
Bullseye 1; Shivalik Star 2; Light Of Success 3.
6. YS Surender memorial cup (rated 60 and above) 1600M, 4.30 pm
1. Winged Foot (A Mangalorkar)    62    S John    7
2. Raphire (S Inayathulla)    61    AR Pradeep    6
3. Arrogant Approach (SS Attaollahi)    60.5    I Chisty    5
4. Atlas Power (Sharat Kumar)    58.5    B Mahesh    3
5. Maddox (P Kumar)    56    DK Ashish    1
6. Madame Bovary (D Byramji)    55    I Singh    2
7. Spanish Cannon (S Padmanabhan)    53.5    T Patel    4
8. Potomac(H Khan)    52    PS Chouhan    8    9. Prom Queen (Narayana Gowda)    50    ---    --        
Spanish Cannon 1; Arrogant Approach 2; Potomac 3.
7. The bhishma plate (rated 20 to 45) 1400M, 5.00 pm
1. Do Fantasy (H Khan)    62    Y Narredu    9
2. Irish Song (A Caddy)    61.5    S Narredu    5
3. Jet Set Go (S Inayathulla)    61    SG Prasad    11
4. Pearl Reward (S Padmanabhan)    57.5    R Singh    6
5. Rakshitha (S Kumar)    57    Hg Rathod    10
6. Arziki (Narayana Gowda)    56.5    Prabhakaran    1
7. Adriphos (S Komandur)    56    A Alam    3
8. Ace Shineon (S Dominic)    55.5    PS Chouhan    4
9. Arun (Babu Rao)    55.5    Rajesh Kumar    12
10. Manta Ray (W Singh)    54.5    SK Paswan    7
11. Cheddar Face (RR Byramji)    54    I Chisty    2
12. Star Kingdom (S Narredu)    54    DK Ashish    8
                
Irish Song 1; Ace Shineon 2; Do Fantasy 3.
8. red divine plate (Div I) 1200M, 5.30 pm
1.Orca (D Byramji)    56    I Singh    7    2. Rapid Bolt (B Prithviraj)    56    TS Jodha    5    3. Rock With Us (S Dominic)    56    PS Chouhan    6    4. Soul Magic (R Narredu)    56    Kiran Naidu    9    5. To The Future (H Khan)    56    N Rawal    8    6. Air Dancer (SS Attaollahi)    54.5    T Patel    4    7. Autumn Sky (MP Mahesh)    54.5    Shiva Kumar    1    8. Eternal Desire (B Prithviraj)    54.5    Kiran Rai    3    9. Vivid Impression (S Inayathulla)    54.5    Vivek    2    

Rock With Us 1; Air Dancer 2; Vivid Impression; 3.    

Day’s best: Glittering.
Double: Bullseye and Irish Song.
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8,.
I treble: 3, 4, 5.
II treble: 6, 7, 8.

Assembly elections 2019 | Get the latest news, views and analysis on elections in Haryana and Maharashtra on DeccanHerald.com


For election-related news in Maharashtra, click here

For election-related news in Haryana, click here

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)