Rahul knocks out Raghu in semis

Rahul Bharadwaj ousted top seed Ra­ghu M in the semifinals of the boys’ under-17 category in the Li-Ning Karnataka St­ate Badminton Champion­ships here on Wednesday.

Raghu, who had beaten Rohit Haibatti in the quarters earlier on Wednesday, found Rahul too hot to handle and lost 21-15, 21-7.

Rahul will face second seed Mithun Manjunath, who beat Sai Ali 21-16, 21-9 in the other semifinal, in the final.

In the girls’ under-17 section, tenth seed Shikha Gautam comortably saw off the challenge of Apeksha Nayak 21-9, 21-17, while Mahima Aggarwal edged past Shivani Pathi 21-18, 21-17 in the other last four affair.

In girls’ under-15 section, top seed Ashwini Bhat set up title clash with Deepthi Ramesh.


Results (Semifinals): Boys: U-17: Singles: 4-Rahul Bharadwaj (PPBA) bt 1-Raghu M (Mysore) 21-15, 21-7; 2-Mithun Manjunath (PPBA) bt 3-Saif Ali (Sea) 21-16, 21-9.
Quarterfinals: 1-Raghu M bt Rohit Haibatti 21-14, 21-10; 4-Rahul Bharadwaj bt Abi Amudhan S (Rameshwar) 21-9, 21-19; 3-Saif Ali bt 8-ML Kevin 20-22, 21-16, 21-15; 2-Mithun Manjunath bt 9-Nikhilshyam Sriram 21-11, 21-14.

Doubles: 1-Mithun Manjunath/ Raghu M bt 8-Kiran B and ML Kevin 21-8, 21-18; 4-Nikhilshyam Sriram/ Saif Ali bt 2-Kongara Abhiram/ Mayuresh Janpandit 21-18, 21-17.
Singles: U-15: 6-Amogh R Gupta (PPBA) bt 1-Vishnuh R Paura (NGV) 21-13, 21-13; 5-Rahul Bharadwaj (PPBA) bt 13-Mayuresh Janpandit (BBA) 21-8, 21-9.

Quarterfinals: 1-Vishnuh R Paura bt 7-Sai Pratheek Krishna Prasad 19-21, 21-19, 21-16; 6-Amogh R Gupta bt 3-Vikhyath MR 21-15, 22-20; 5-Rahul Bharadwaj bt 4-Avinash S 21-7, 21-10; 13-Mayuresh Janpandit bt 11-Ponnappa CS  21-19, 21-13.

Doubles: 6-Abhay Pai/ Chirag B bt 16-Ajinkya G Joshi/ Tejas S Kallolkar/ Rajan BA 21-15, 12-21, 23-21; 5-Anirudh Rajeev/ 4-Mayuresh Janpandit bt Nithin HV/ Prutvi K Roy 21-9, 21-17.
Singles: U-13: 4-Saket CS (NGV) bt 1-Shashank Reddy (WPBA) 21-18, 21-16; 5-Ajinkya G Joshi bt 2-Prutvi K Roy (Shimoga) 21-14, 21-11.
Quarterfinals: 1-Shashank Reddy bt Shamanth Kumar S 21-11, 21-4; 4-Saket CS bt 15-Shivdeep Jayanth 21-13, 21-15; 5-Ajinkya G Joshi bt 3-Chinmaya V 21-16, 21-18; 2-Prutvi K Roy bt 6-Saneeth S Dayanand 21-9, 21-18.

Doubles: 1-Ajinkya G Joshi/ Saket CS bt Naren Iyer/ Prutvi K Roy 21-14, 21-16; 2-Chinmaya V/ Shashank Reddy bt 4-Saneeth S Dayanand/ Tejas CG 21-9, 21-4.

Girls: U-17: Singles: 10-Shikha Gautam (PPBA) bt 9-Apeksha Nayak (PPBA) 21-9, 21-17; 2-Mahima Aggarwal (PPBA) bt 11-Shivani Pathi A (MSBA) 21-18, 21-17.
Quarterfinals: 9-Apeksha Nayak bt Mithula UK 21-12, 21-19; 10-Shikha Gautam bt 12-Sheetal Sudarshan 21-11, 21-8; 11-Shivani Pathi A bt Bhavya Krishnan 21-13, 21-5; 2-Mahima Aggarwal bt 8-Amrutha BS 21-12, 21-13.

Doubles: Malaaika B/ Prarthana Vasudevan bt Amrutha BS/ Chaitanya Bhat P 21-17, 21-9; 4-Apeksha Nayak/ Drithi Yatheesh bt Sheetal Sudarshan/ Shivani Pathi A 21-15, 21-12.
U-15: Singles: 1-Ashwini Bhat K (PPBA) bt 10-Sheethal D 21-11, 21-13; 9-Deepthi Ramesh (PPBA) bt Drithi Yatheesh (I SPORTS) 23-21, 21-15.

Quarterfinals: 1-Ashwini Bhat K bt 6-Mithula UK 21-15, 21-13; 10Sheetal D bt 3-Advika Ganesh 21-16, 23-21; Drithi Yatheesh bt 4-Trisha Hegde 17-21, 21-9, 21-13; 9-Deepthi Ramesh bt 2-Shivani Pathi A 21-9, 15-21, 21-5;
Doubles: 1-Ashwini Bhat K/ Mithula U K bt 4-Keerthana P Shroff/ Tanya Hemanth 21-16, 21-11; 2-Deepthi Ramesh/ Drithi Yatheesh bt 3-Sheethal D/ Trisha Hegde 21-12, 21-13.

U-13: Singles: 1-Richa Muktibodh bt 3-Advika Ganesh (PPBA) 21-9, 21-12; 2-Keerthana P Shroff (I SPORTS) bt 4-Medha Shashidharan (NGV) 16-21, 21-8, 21-10.
Quarterfinals: 1-Richa Muktibodh bt 9-Tanya Hemanth 21-15, 21-11; 3-Advika Ganesh bt 11-Vijetha Harish 21-18, 21-17; 4-Medha Shashidharan bt 8-Gagana NS 21-11, 21-7; 2-Keerthana P Shroff bt 6-Ananya Praveen 21-18, 21-17.

Doubles: Keerthana 1-P Shroff/ Tanya Hemanth bt 3-Ananya Praveen/ Shruthi Nitin Moghe 21-17, 21-15; 4-Advika Ganesh/ 2-Gagana NS bt Deetya Jagadish/ Medha Shashidharan 21-16, 21-17.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)