Devaiah clinches 400M gold

Devaiah clinches 400M gold

In a closely fought contest, Devaiah TS of DYSS took top honours by beating Siddarth MG in the 400M boys’ under-18 race on the penultimate day of the Bangalore Urban District Athletic Association Junior Championship here on Friday.

Clocking 52 seconds, Devaiah held off a stiff opposition from Siddarth also from DYSS, who finished close second at 52.2 seconds.

DYSS athletes secured all three podium positions in the event as Hanmarth RP (52.09) came home third.

Pavan Yadav of DYSS struck gold in the 400M boys under-16 category as he clocked 57 while a fierce battle ensued behind him for second place.

Three runners were split by a hundreth of a second each with Bhanu Prakash JS from Jain Public School (58.01) and CTF’s Indrajit HK (58.2) securing second and third places respectively.  

The 400M girls under-20 category saw Indian Athletic Academy dominate completely as the three athletes that qualified for the finals of the event represented the same club.
Kavya S, who settled for second place for most of the race, made her move on Sashikala M in the last 100 metres and triumphed in fine fashion.
  
Kavya timed 1:14.09 while Shashikala crossed the finish line in 1:15.3. Chaithra L finished a distant third as she timed 1:32.8.

DH News Service
Results: Boys: U-20: 110M: Pavankumar C (IAA) 19.46, 1; Pavan Rao (IAA) 20.47, 2; Krishan G (IAA) 20.80, 3.

400M: Shrishail PS (DYSS) 51.72, 1; Adesh G Hegde (JSC) 53.79, 2; Kishan G (IAA) 1:05.94, 3.

5000M: Manju Prasad (BNMIT) 18:34.07, 1; Joshua T (St Joseph’s Pre University) 19:43.03, 2; Monish M (St Joseph’s Pre University) 22:08.6, 3.

Long jump: Pranav Rao (IAA) 5.19, 1; Nandakumar (YSC) 4.89, 2; Rakesh J (IAA) 4.81, 3.
Discuss throw: Surya Prakash M (DYSS) 34.73, 1; Shantharam T (DYSS) 32.12, 2; Chandhan R (DMCS) 15.74, 3.

U-18: 110M hurdles: Sauvrth (ASF) 15.38, 1; Chethan Bosel (NHVPS) 18.00, 2; Abhijit (DMCS) 21.05, 3.

400M: Devaiah TS (DYSS) 52.00, 1; Siddarth MG (DYSS) 52.02, 2; Hanmanth RP (DYSS) 52.09, 3.

Discuss throw: Tanush Robbin S (JU) 35.63, 1; Karthik S (SSA) 31.88, 2; Yashas Aiyappa (YSC) 29.99, 3. 

U-16: 110M: Bharath Kumar (YSC) 15.56, 1; Agni S (ASF) 16.57, 2; Suhas M (DYSS) 18.34, 3.

400M: Pavan Yadev (DYSS) 57.00, 1; Bhanu Prakash JS (JPS) 58.01, 2; Indrajit HK (CTF) 58.2, 3.
3000M: Tejas S (KHS) 9:47.5, 1; Babu Seenappa (BSSF Track & Field) 10:33, 2; Kruthik S (Prenix Track & Field) 10:42.2, 3.
Long jump: S Lokesh (JU) 6.64, 1; Sharvin Pinto (BSC) 5.63, 2; Darshan M (DYSS) 5.53, 3
Discuss throw: Anil Kumar MA (SAC) 28.78, 1; Akshay Vishnu (ASF) 27.16, 2; Nandan KN (ASF) 26.80, 3
U-14: Triathlon: Naraharikripa Mehta (Vidyaniketan) 1230, 1; Harshit R (SA) 1100, 2; Tejas (JPS) 1079, 3.
Long jump: Bhagwankripa Mehta (Vidyanikethan) 5.93, 1; Lovely Leon S (CTF) 5.20, 2; Pratham (YSC) 5.03, 3.
Girls: U-20: 400M: Kavya S (IAA) 1:14.9, 1; Shashikala M (IAA) 1:15.3, 2; Chaithra L (Indian Athletic Academy) 1:32.8, 3.
Discuss throw: Tanya Robbins (JU) 29.12, 1; Harhitha G (ACC PU College) 28.18, 2; Nivetha T (YSC) 25.11, 3.
U-18: 110M hurdles: Kavya Jacob (IG) 17.23, 1; Muthamma MB (IG) 17.54, 2; Aquileena (IG) 17.94, 3.
400M: Kamalakshmi (Srigandada Kavlu) 1:01.01, 1; Mythri CC (Seshadripuram College) 1:01.32, 2; Jeshritha Kumar (BSC) 1:05.3, 3.     
Discuss throw: Mahima Patel (Vidyaniketan School) 16.93, 1; Neha MK (NVPS) 16.62, 2; Avanti Menon (IA) 16.42, 3.
U-16: 3000M: Rakshitha R (Capital Public School) 12:09.6, 1; Yashaswini (BSC) 12:33.3, 2; Simla Ganapathi (ASF) 12:45.3, 3.
400M: Toommy Vaishnavi (IG) 1:02.4, 1; Drishya Iyer (MAIS) 1:05.5, 2; Shimran KS (IG) 1:06.2, 3.
100M hurdles: Tanisha (IG) 16.81, 1; Shubhra Prabhu (IG) 18.08, 2; Dechamma KR (ASF) 18.77, 3.
Long jump: Toommy Vaishnavi (IG) 5.18, 1; Druthi C (GSJ) 5.12, 2; Krithika (BSC) 4.61, 3.
Discuss throw: Vaishnavi (ASF) 29.00, 1; Tanuja A (YSC) 21.97, 2; Ashlin Mary Cherian (YSC) 21.18, 3.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)