Top seeds Gowda, Sheetal in final

Top seeds in the boys’ and girls’ singles under-15 categories, Bhargav S Gowda and Sheetal D, eased in to the title round of the ASA State sub-juinor ranking badminton tournament here on Monday.

Bhargav defeated seventh seed Abhiman Andekuli 21-15, 21-13. Sheetal dismissed third seed Medha Shashidharan 21-16, 21-14.

Results: Boys: U-15: Singles: Semifinal: 1-Bhargav S Gowda bt 7-Abhiman Andekuli 21-15, 21-13; 5-Nithin HV bt 8-Saneeth S Dayanand 21-19, 21-17.

Quarterfinal: 1-Bhargav S Gowda bt 6-Amogh P 21-13, 15-21, 21-15; 7-Abhiman Andekuli bt 3-Shashank Reddy Vanukuri 21-17, 21-16; 5-Nithin HV bt 4-Ajinkya Joshi 22-20, 21-15; 8-Saneeth S Dayanand bt Mayur K 21-16, 16-21, 21-15.

Doubles: Semifinal: 1-Ajinkya Joshi/Saket CS bt 7-Daniel Biju/Raghav A Maheshwaran 21-17, 22-20; 2-Bhargav S Gowda/Nithin HV bt 6-Pavan R Kumar/Suhas V 21-19, 21-16.

Quarterfinal: 1-Ajinkya Joshi/Saket CS bt Praveen Handigol/Sanketh M Daithota 21-11, 21-14; 7-Daniel Biju/Raghav A Maheshwaran bt Aryan Devrani/Shivam Singh 21-8, 21-16; 6-Pavan R Kumar/Suhas V bt 3-Abhiman Andekuli/Amogh P 21-19, 13-21, 21-14; 2-Bhargav S Gowda/Nithin HV bt 8-Gaurav Ajila/Madhav Nayak 21-12, 21-16.

U-13: Singles: Semifinal: 1-Chiranjeevi Reddy S bt 5-Suhas V 21-19, 21-17; 2-Saneeth S Dayanand bt Ayush Shetty 21-17, 14-21, 21-11.

Quarterfinal: Chiranjeevi Reddy S bt 1-Vishesh Sharma 21-17, 21-7; 5-Suhas V bt Kishal Ganapathy 21-18, 21-16; Ayush Shetty bt Prajwal V Shet 21-14, 21-9; 2-Saneeth S Dayanand bt 8-Aditya Diwakar 21-16, 21-17.

Doubles: Semifinal: 1-Suhas V/Vishesh Sharma bt 3-Sumukh GS/Tushar Suveer 21-16, 18-21, 21-15; 6-Chiranjeevi Reddy S/Saneeth S Dayanand bt 4-Aditya Diwakar/Sujnyan Ulhas Kini 19-21, 21-15, 21-16.

Quarterfinal: 1-Suhas V/Vishesh Sharma bt Amogh Dharmavaram/Mayur K 21-13, 21-23, 21-11; 3-Sumukh GS/Tushar Suveer bt 5-Ayush Shetty/Nicholas Nathan Raj 21-18, 22-20; 4-Aditya Diwakar/Sujnyan Ulhas Kini bt Aditya Patil/Siddhant Joshi 21-10, 21-7; 6-Chiranjeevi Reddy S/Saneeth S Dayanand bt Dhanush Gowda/Mayukh Gowda DB 21-5, 21-6.

Girls: U-15: Singles: Semifinal: 1-Sheethal D bt 3-Medha Shashidharan 21-16, 21-14; 2-Ananya Praveen bt 4-Ramya CV 20-22, 23-21, 21-18.

Quarterfinal: 1-Sheethal D bt Deethya 21-10, 21-11; 3-Medha Shashidharan bt 5-Keerthana P Shroff 21-16, 21-18; 4-Ramya CV bt Roshni Venkat 21-18, 21-13; 2-Ananya Praveen bt Janani Ananthkumar 21-11, 21-11.

Doubles: Semifinal: 1-Ananya Praveen/Medha Shashidharan bt Dhruthi PH/Sohini Kayal 21-8, 21-6; 3-Ramya CV/Sheethal D bt 2-Keerthana P Shroff/Tanya Hemanth 21-12, 21-12.  

U-13: Singles: Semifinal: 1-Tanya Hemanth bt 7-Shraddha Hegde 21-16, 21-15; 3-Vijetha Harish bt 5-Niyati Prabhu N 21-17, 21-17.

Doubles: Semifinal: 1-Niyati Prabhu N/Shruti Moghe bt 3-Shraddha Hegde/Varsha Bhat 13-21, 21-13, 21-18; Kisha Kothari/Kushi Athreya bt 4-Alfiya R Basari/Gloria V Athavale 21-14, 21-16.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry