Advani charges on

Snooker: National 6-Red snooker: Bangalore lad eases past Sharma; sets up round-32 clash with Savur

Advani charges on

focussed: Karnataka’s Chitra Magimairaj en route to her win over Maharashtra’s Meenal T on Friday. DH photo.

With much of the crowd surrounding his table, PSPB’s reigning National snooker and billiards champion took a little while to settle down and once gained rhythm he didn’t disappoint the viewers blazing  past Sharma 4-1 (19-41, 80-0, 51-16, 51-13, 55-1) to top Group ‘A’ at the KSBA Hall.

Even minor errors could be easily punished in the 6-red format and Advani paid for them dearly in the opening frame. However, Advani found his magical touch in the second frame firing the maximum 75-point break, the second time in the tournament, and from that point the Bangalorean did not look back, setting up a round of 32 clash with his mentor Arvind Savur on Saturday.

West Bengal’s Brijesh Damani, one the talented cuesits in the country, oozed class in his 4-2 (6-33, 64-1, 40-0, 11-35, 44-32, 69-0) win over Shivam Arora while Railways’ R Girish scored a scratchy 4-1 (25-31, 38-27, 44-2, 54-23, 27-26) victory over Shashank Gupta to top their respective groups.

Results: Men: Group A: Aseem (Har) bt Manoj MK (TN) 4-1 (32-25, 24-13, 38-54, 33-6, 41-13); P Advani (PSPB) bt Divya S (Har) 4-1 (19-41, 80(75)-0, 51-16, 51-13, 55-1).

Group B: L Rawat (Del) bt Md Asim (Rlys) 4-0 (43-30, 47-27, 38-0, 44-12); S Kothari (PSPB) bt Neeraj K (Rlys) 4-0 (57-0, 42-9, 67-0, 40-0).

Group C: Akshay K (Del) bt V Nichani (TN) 4-3 (39-22, 20-35, 14-41, 12-40, 36-17, 41-12, 26-22); Kamal C (Rlys) bt Vaibhav S (Del) 4-0 (33-0, 56(55)-0, 45-4, 46-1).
Group D: A Soparkar (Mah) bt A Bhushan (Kar) 4-0 (27-13, 34-29, 47-26, 33-21); Rupesh S (PSPB) bt M Sherazi (Kar) 4-1 (8-40, 33-19, 50-4, 32-20, 32-1).

Group E: B Damani (WB) bt S Arora (Bih) 4-2 (6-33, 64-1, 40-0, 11-35, 44-0, 69(69)-0); Alok K (PSPB) bt L Nagaraj (Kar) 4-1 (36-27, 0-46(40), 40-5, 67-11, 28-6).

Group F: Pranit JR (TN) bt P Shinde (MP) 4-0 (37-6, 32-21, 44-26, 41(41)-7); Manan C (PSPB) bt H Gandhi (MP) 4-1 (13-46(37), 34-9, 50-0, 60-15, 39-28).
Group G: Faisal Khan (Rlys) bt Manish J (WB) 4-2 (65(32)-0, 0-44, 38-25, 8-52, 36-4, 44-9); B Bhaskar (Kar) bt M Rebello (Kar) 4-1 (7-54(33), 39-13, 42-24, 59-0, 37-2).

Group H: S Parekh (Rlys) bt TV Rajiv (AP) 4-1 (5-45, 39-13, 32-26, 36-32, 43-7); L Vatnani (AP) bt G Sreedhar (AP) 4-3 (10-34, 19-34, 62(35)-1, 53-16, 9-36, 41-4, 52(52)-0).

Group I: V Madan (Del) bt MS Arun (Kar) 4-1 (4-78, 40-20, 38-1, 32-1, 52(52)-0);  IH Manudev (Kar) bt J Varun K (TN) 4-0 (68(68)-0, 54-8, 37-26, 63-7).
Group J: Pushpinder S (Del) bt Vasanth D (Kar) 4-2 (33-23, 38-9, 43-25, 0-39, 14-37, 36-3);  D Sitwala bt R Habib (Rlys) 4-0 (35-5, 37-10, 42-7, 28-5).

Group K: Ravi S (AP) w/o Pranav J (TN); Yogesh M (Kar) bt Balaji R (Kar) 4-3 (41-19, 14-54, 26-29, 38-37, 44-31, 8-47, 38-12).

Group L: A Savur (Kar) bt Joginder S (Kar) 4-0 (26-18, 38-26, 33-14, 31-20); S Gulati (Del) bt A Deepak (Kar) 4-1 (69(69)-0, 48-41, 0-40, 60-0, 44-28).
Group M: Prem Prakash (TN) bt Kamal Rohmetra (J&K) 4-0 (33-17, 50-15, 41-17, 44-9); R Pandya (Mah) bt A Uppal (Del) 4-1 (4-53, 29-7, 28-17, 38-8, 46-0); Prem P bt Rishab Pandya 4-1 (32-5, 47-0, 24-34, 40(33)-0, 35-14); S Adil K (PSPB) bt K Rohmetra 4-2 (56-0, 77-0, 33-35, 16-30, 62-0, 34-10).

Group N: V Kothari (TN) bt Shashank G (MP) 4-2 (38-27, 21-35, 41-15, 15-35, 36-21, 29-25); Nishad C (Mah) bt D Mukhopadhya (WB) 4-3 (39-31, 32-38, 1-40, 47-8, 29-9, 21-50, 33-22); Nishad C bt Vinay K (TN) 4-1 (40-26, 45-54, 42-31, 61-6, 39-27); R Girish (Rlys) bt Shashank G (MP) 4-1 (25-31, 38-27, 44-2, 54-23, 27-26).

Group O: Shravan M (Mah) w/o Balamurugan (TN); Nadeem A (TN) bt AR Arjun (TN) 4-1 (45-8, 15-37, 34-17, 33-32, 38-28); Shravan M (Mah) bt Nadeem A 4-2 (23-32, 55-6, 32-16, 23-48, 37-19, 43(41)-0); Devendra J (PSPB) w/o Balamurugan.
Group P: Madhu C (Kar) bt A Raghuvanshi (Mah) 4-0 (45-16, 35-32, 47-3, 30-9); Vijay G (Del) bt P Sawant (Mah) 4-0 (44-22, 42-6, 63-5, 59-8); Madhu C bt Vijay G 4-1 (38-34, 46-23, 49-5, 25-29, 38-16); BVS Murthy (Kar) bt Anand R (Mah) 4-2 (24-52, 38-23, 49(32)-0, 43-1, 13-45, 46-8).

Ladies: Group A: Neeta K (WB) bt Sangeeta H (Mah) 3-2 (38-33, 17-43, 45-17, 30-46, 32-23); Chitra M (Kar) bt Meenal T (Mah) 3-2 (6-34, 53-15, 51-28, 10-38, 40-6).

Group B: Keerat B (Del) bt Indira G (Kar) 3-2 (34-30, 18-32, 22-31, 28-13, 46-15); Vidya P (TN) bt Neeta S (Mah) 3-0 (43-9, 51-30, 32-11).

Group C: Neena P (TN) bt Varsha S (Kar) 3-1 (17-33, 45-15, 36-15, 53-27); Anuja C (PSPB) bt Suniti D (WB) 3-0 (32-16, 54-21, 42-9).

Group D: Ashwini P (MP) bt Uma N (Kar) 3-1 (9-48, 51-3, 30-25, 54-47); Asha (TN) bt Aradhana N (Kar) 3-1 (37-30, 35-39, 55-14, 44-17); Ashwini P bt Aradhana N 3-0 (38-9, 35-26, 32-23); Arantxa S (Mah) w/o Uma N (Kar).

DH Newsletter Privacy Policy Get the top news in your inbox
GET IT
Comments (+)