Becket for main event

MUMBAI RACE CARD

1. KM Munshi Trophy (Cl II, rated 60-86) -- 1000M, 1.45 pm: 1. Adam’s Star 62 R Shelar 1; 2. El Tropico 57 C Rajendra 4; 3. Lago Medio 57 Appu 2; 4. Hunter Bay 49 Neeraj Rawal 3.
El Tropico 1; Hunter Bay 2.

2. Hyderabad Race Club Trophy (Cl I, rated 80 & upward) -- 1200M, 2.15 pm: 1. Ikaria 61 B Prakash 2; 2. Spitz 60 P Trevor 1; 3. Pepe Junior 57.5 A Sandesh 4; 4. Ares 56.5 S De Sousa 5; 5. Agha 51.5 R Shelar 3.

Ares 1; Ikaria 2.

3. Track Lightning Trophy (Cl III, rated 40-66) -- 1600M, 2.45 pm: 1. Sine Qua Non 59 Neeraj Rawal 5; 2. First Empire 58.5 C Rajendra 3; 3. Sea Sparrow 58 I Chisty 1; 4. Fiery Fortune 56 Belose 4; 5. Confiserie 55.5 B Prakash 2; 6. Deep Purple 52.5 Suraj Narredu 6.
Sine Qua Non 1; Confiserie 2.
4. AFS Talyarkhan Trophy (terms) -- 1000M, 3.20 pm: 1. Banana Boy 55 J Pradeep 14; 2. Bullet 55 Srinath 1; 3. Enchanted 55 R Rupesh 5; 4. Rob N Rob 55 A Sandesh 4; 5. Small Treasure 55 Suraj Narredu 12; 6. Star Of Killarney 55 Chandrakant 10; 7. Star Zone 55 Pereira 11; 8. Su Chaliyo 55 C Rajendra 2; 9. Aleutian Zone 53.5 AR Mani 8; 10. Flying Jewel 53.5 Neeraj Rawal 13; 11. Ocean Legacy 53.5 DK Ashish 7; 12. Ocean Trail 53.5 S Nayak 9; 13. Sunset Boulevard 53.5 B Prakash 3; 14. Wild Imagination 53.5 Nitin Singh 6.
Sunset Boulevard 1; Bullet 2.

5. Mount Everest Trophy (terms) -- 1400M, 3.50 pm: 1. Arisen Star 55 S Chinoy 2; 2. Bold Dancer 55 Suraj Narredu 1; 3. Icon 55 B Prakash 7; 4. Legionnaire 55 Pereira 9; 5. Ocean Touch 55 DK Ashish 5; 6. Zaracha 55 Srinath 4; 7. Dancing Dame 53.5 C Rajendra 6; 8. Dignity Amplified 53.5 Neeraj Rawal 3; 9. Star Invitation 53.5 I Chisty 8.

Dignity Amplified 1; Dancing Dame 2.
6. Western India Bookmakers Association Trophy (Cl III, rated 40-66) -- 1200M, 4.20 pm: 1. Blazing Spectacle 59 C Rajendra 8; 2. River Star 58.5 P Trevor 1; 3. Native Strategy 58 V Jodha 4; 4. Dear Liza 57.5 S De Sousa 7; 5. Rose Bowl 57.5 SP Ranjane 5; 6. Three Of Arts 57.5 DS Rathore 6; 7. Snow Blind 56.5 D Naik 10; 8. Exuberance 55.5 Suraj Narredu 11; 9. Suraj 55.5 AR Mani 14; 10. Swept Away 55.5 S Kamble 13; 11. Sea Warior 55 I Chisty 3; 12. Tudor Regent 54.5 S Chinoy 15; 13. Blumarine 54 Neeraj Rawal 9; 14. Check Her Out 51.5 M Roushan 12; 15. Highland Warrior 51.5 Aaadesh K 2.

Blazing Spectacle 1; Blumarine 2.
7. Karl Umrigar Turf Championship (terms) -- 1800M, 4.50 pm: 1. Diego Rivera 59 C Rajendra 5; 2. Mr Greedy 56 Suraj Narredu 4; 3. Juventus 54 Srinath 6; 4. Onassis 54 B Prakash 3; 5. Highland Crown 50.5 I Chisty 8; 6. Secret Pilgrim 50.5 Neeraj Rawal 7; 7. Mother’s Pride 49 S De Sousa 1; 8. Classerville 48.5 Appu 2.

Juventus 1; Onassis 2.
8. Casino Royale Indian St Leger (Grade 1) (terms) -- 2800M, 5.30 pm: 1. Becket 57 Suraj Narredu 2; 2. Mighty Crusader 57 S Chinoy 5; 3. Native Knight 57 C Rajendra 1; 4. Washington Irvine 57 C Alford 4; 5. Change Of Luck 55.5 Srinath 3.

 Becket 1; Native Knight 2.
9. Everynsky Trophy (Cl V, rated 1-26) -- 1400M, 6.00 pm: 1. Fluent Victory 59 Nitin Singh 4; 2. Pound Foolish 58.5 V Walkar 8; 3. Game Of Power 57.5 Kishore Kadam 7; 4. True Elegance 57 J Chinoy 12; 5. Hickory 56.5 Shailesh 3; 6. Ibis 56.5 I Chisty 2; 7. Accurize 56 S Kamble 1; 8. Mistic Margarita 56 S Zervan 6; 9. Dream Talk 55.5 M Roushan 10; 10. Blush 53.5 DK Ashish 13; 11. Golden Orra 53.5 AM Tograllu 11; 12. Kimaya 52 P Trevor 9; 13. Dancing Money 50.5 Z Sayyed 5.

Hickory 1; True Elegance 2.
Day’s best: Becket.
I jackpot: 3, 4, 5, 6, 7. II jackpot: 5, 6, 7, 8, 9. Mini-jackpot: 6, 7, 8, 9. I treble: 2, 3, 4. II treble: 6, 7, 8. III treble: 7, 8, 9. Exacta pool: 6, 9.

DH Newsletter Privacy Policy Get the top news in your inbox
GET IT
Comments (+)