Best Teacher Award winners in DK, Udupi districts

A total of 20 teachers in Dakshina Kannada district will get the district-level Best Teacher Award.

The award winners in lower primary division are as follows: Vilma Sequeira, assistant teacher, Zilla Panchayat Lower Primary School, Ojala; Seetharama, assistant teacher, Government Lower Primary School, Macchina; Ashwini Shedthi, Government Lower Primary School, Kakwa; Jyothi K , Government Lower Primary School, Kemaru; Thimmappa, Government Lower Primary School, Malethodi and Shalini, Government Lower Primary School, Ennemajalu.

The Best Teacher Award winners in higher primary category are as follows: Nalinakshi, Government Higher Primary School, Bolara West; Mary D’Souza, St Lawrence Higher Primary School, Bondel; Vinayakumar M Pamushi, Government Higher Primary School, Kallabettu; Mudara Baira, Government Higher Primary School, Haradi; Saraswathi, Government School Aranthodu; Sanjeeva N, Government School, Mithooru.

The award winners in high school category are Roshan Alexander Pinto, Carmel High School, Modankaup; Gopalakrishna Tulupule, Aided High School, Naravi; Lilly Pais, Government High School, Attavara; Krishna Nayak, Vidyadayini School, Surathkal; Balakrishna Gowda, Government High School, Pranthya; Vanitha Kumari, Ramakrishna High School, Puttur and Chinnappa Gowda M, Government Pre-university College, Gandhinagar in Sullia.

Udupi district-level awards

The district-level Best Teacher Award for the primary and high school category has been announced for the following teachers: Lower primary school division Pusphavathi, headmistress, Government Higher Primary School, Manchikodi (Brahmavar zone); Leediya Nirmala, headmistress; Government Higher Primary School, Kodangala (Udupi zone); Girish Shyanbhag, associate teacher; Government Higher Primary School, Balagona (Byndoor zone); Sumana N, associate teacher, Government Higher Primary School, Kundapur (Kundapur zone) and H Ramanjaneya, associate teacher Government Lower Primary School, Indiranagar (Karkala zone).

Higher primary school teachers category: Prakash B B, headmaster, Government Higher Primary School, Cherkadi, (Brahmavar zone); Vinoda, associate teacher; Government Higher Primary School, Pernanakila (Udupi zone); Mohini Bai, headmistress, Government Higher Primary School, Vandse (Byndoor zone); Chandrashekar Bhat, associate teacher, Government Higher Primary School, Padubettu (Karkala zone) and Kishan Raj, physical education teacher, Government Higher Primary School, Belve (Kundapur zone).

High school category: Prakashini, associate teacher, Government High School, Heskutthuru (Kundapur zone); Harish Shetty, associate teacher, Government Pre University College, Bailuru (Karkala zone); Bhaskar Maiah, associate teacher, Government High School, Uppinakudru (Byndoor zone); Marina Saroja, headmistress, Sri Vidyasamudra Theertha High School, Kidiyur (Udupi zone) and Anand Shetty, associate teacher, Government High School, Vaddarse (Karkala zone) respectively.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry

Comments:

Best Teacher Award winners in DK, Udupi districts

0 comments

Write the first review for this !