Ocean Wish for Juvenile Fillies Stakes

Pune race card

Ocean Wish, to be steered by C Rajendra and trained by SK Sunderji, is fancied to take home the Keeneland Juvenile Fillies Stakes, a terms race over 1200 metres, the main event of the races here on Saturday.

1. Scenic Royale Plate (Cl V, rated 1-26) -- 1000M, 1.00 pm: 1. Fiery Fortune 60.5 Belose 9; 2. Alohamora 58.5 P Trevor 1; 3. Ashwa Prahar 58.5 NS Parmar 5; 4. Fascination 58.5 R Shelar 10; 5. Arabian Empire 57.5 TS Jodha 8; 6. Medtias Pride 57.5 CS Jodha 11; 7. Surmount 57.5 I Pardeshi 6; 8. Secret Talk 56.5 DS Rathore 2; 9. The Rebel 55.5 A Sandesh 4; 10. Modesty 53.5 M Roushan 3; 11. Brave Gun 49.5 Neeraj Rawal 7.
Brave Gun 1; Ashwa Prahar 2.
2. Phenomenale Plate (terms) -- 1600M, 1.30 pm: 1. Ardent Lover 56 C Alford 8; 2. Beethoven 56 P Kamlesh 5; 3. Mesmeriser 56 Srinath 7; 4. Scintillo 56 I Chisty 2; 5. Carousel 54.5 B Prakash 6; 6. Femenist 54.5 Belose 9; 7. Gauri 54.5 CS Jodha 3; 8. Rhythm Divne 54.5 TR Shaikh 1; 9. Stardom Bound 54.5 DK Ashish 4.
Carousel 1; Mesmeriser 2.
3. Sir Sultan Chinoy Trophy (Cl II, rated 60-86) -- 2000M, 2.00 pm: 1. Cosmopolitan 59 Kavraj S 6; 2. Tsesebe 57 B Prakash 5; 3. Doi Moi 56.5 Neeraj Rawal 2; 4. Go Guzzi Go 52 Dashrath S 4; 5. Living The Dream 50.5 I Chisty 3; 6. The Giant 50.5 M Roushan 1.
Doi Moi 1; Go Guzzi Go 2.
4. Gobelin Trophy (Div II) (Cl V, rated 1-26) -- 1200M, 2.30 pm: 1. True Elegance 60 A Sandesh 1; 2. Enchanted 58.5 Shammim Khan 2; 3. Watch Out 58 J Chinoy 7; 4. Emerald Queen 57.5 TR Shaikh 5; 5. Gerrad 56.5 R Shelar 6; 6. Talented 55.5 SP Ranjane 9; 7. Auraria 54.5 NS Parmar 3; 8. Itspearlofracing 54 S Sunil 8; 9. Houdini 50 Dashrath S 10; 10. Nuncio 49 V Jodha 4.
Houdini 1; Nuncio 2.
5. Indo German Oktoberfest Trophy (Div II) (Cl IV, rated 20-46) -- 1400M, 3.00 pm: 1. Royal Companion 60.5 S Zervan 1; 2. Sexy Eyes 58 I Chisty 4; 3. Eye Of The Storm 55 Dashrath S 3; 4. Prince Cyrus 54 TR Shaikh 8; 5. Ocean Treasure 53 I Pardeshi 5; 6. Michele Marieci 52.5 C Alford 11; 7. Star Goddess 52.5 Merchant 9; 8. Suzy Wong 52.5 J Chinoy 10; 9. Golden Heart 52 AM Tograllu 2; 10. Inner Harmony 51 Neeraj Rawal 7; 11. Devilitto 50.5 R Shelar 6.
Michele Marieci 1; Eye Of The Storm 2.
6. Marriott Hotels Pune Trophy (Cl III, rated 40-66) -- 1000M, 3.30 pm: 1. Polariser 59.5 Kavraj S 13; 2. Bullet 58.5 Srinath 4; 3. Mirggnainee 58.5 I Pardeshi 7; 4. Hunter Bay 57.5 R Shelar 12; 5. Creme De La Creme 55.5 C Rajendra 1; 6. Elementto Style 55.5 DS Rathore 15; 7. Titleist 55.5 M Narredu 10; 8. Blazing Spectacle 55 AM Tograllu 14; 9. Feona 54.5 CS Jodha 11; 10. Hammerhead 54.5 M Roushan 5; 11. Call To Arms 54 Chandrakant 18; 12. Scenic Silver 53.5 P Trevor 9; 13. Phosphor 53 S Zervan 6; 14. Swept Away 52.5 D Akkshay 3; 15. Royal Gesture 51.5 DK Ashish 2.
Bullet 1; Titleist 2.
7. Keeneland Juvenile Fillies Stakes (terms) -- 1200M, 4.00 pm: 1. Ocean Wish 57 C Rajendra 4; 2. Serenity 57 B Prakash 5; 3. Angels Pursuit 54 A Imran K 3; 4. Pure Power 54 N Jodha 6; 5. Star Of Venus 54 Merchant 1; 6. Aleutian Zone 50 NS Parmar 2; 7. Naughty Lass 50 Dashrath S 7; 8. Ocean Girl 50 DK Ashish 8.
Ocean Wish 1; Angels Pursuit 2.
8. Indo German Oktoberfest Trophy (Div I) (Cl IV, rated 20-46) -- 1400M, 4.30 pm: 1. Super King 62 DS Rathore 2; 2. Absolute Reality 61.5 NS Parmar 11; 3. Big Old Man 61.5 J Pradeep 6; 4. Appalina 61 Dashrath S 4; 5. Ashwa Prayag 61 Kavraj S 7; 6. National Ikon 59.5 I Chisty 3; 7. Proud Star 58.5 C Alford 1; 8. Gamba 57.5 S Sunil 9; 9. Starry Glow 56.5 M Narredu 5; 10. Ocean Tern 53 P Trevor 10; 11. Admirals Quest 52.5 AM Tograllu 8.
Appalina 1; Starry Glow 2.
9. Piccolina Plate (Cl IV, rated 20-46) -- 1600M, 5.00 pm: 1. Arabian Champ 59 R Shelar 14; 2. Born Special 59 B Prakash 11; 3. Golden Kingdom 59 C Rajendra 16; 4. Barbara 58.5 P Trevor 13; 5. Tyumen 58.5 S Sunil 10; 6. Suavemente 58 M Narredu 12; 7. Shodaan 57.5 CS Jodha 4; 8. Gartavat 57 NS Parmar 15; 9. Aristocratical 56 TR Shaikh 8; 10. Solid Rock 56 N Jodha 1; 11. Born Destiny 55.5 V Jodha 5; 12. Pine Crest 55 TS Jodha 3; 13. Rodrigo 55 DS Rathore 9; 14. Tommy Carmichael 54.5 Neeraj Rawal 2; 15. Culcrieff 52.5 Dashrath S 7; 16. Itspiritofracing 52.5 Chandrakant 6.
Born Special 1; Golden Kingdom 2.
10. Gobelin Plate (Div I) (Cl V, rated 1-26) -- 1200M, 5.30 pm: 1. Naturelle 61 F Irani 1; 2. Tease Me 61 A Sandesh 10; 3. Starry Ocean 60.5 P Trevor 4; 4. Super Fast 60.5 S Kamble 9; 5. Set Afire 60 M Narredu 7; 6. Musical Rhapsody 59 N Jodha 8; 7. Torcello 59 DS Rathore 6; 8. Dancing Money 58 Kavraj S 3; 9. Cavalryman 57.5 CS Jodha 5; 10. Amora 55.5 SP Ranjane 2.
Starry Ocean 1; Set Afire 2.
Day’s best: Bullet.
I jackpot: 3, 4, 5, 6, 7. II jackpot: 6, 7, 8, 9, 10. Mini-jackpot: 7, 8, 9, 10. I treble: 4, 5, 6. II treble: 7, 8, 9. III treble: 8, 9, 10. Exacta pool: 5, 8, 10.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)