Sun Absolute tipped for feature

Racing Bangalore card

False rails, width about 3 metres, will be in place from 1600M to 1000M and 5 metres from 1000M to the winning post.
1. krishnarajapuram plate (rated 0-25) -- 1200m: 1.30 pm
1. Hurricane Royal (Manohar)    62    S John    5
2. Spring Beauty (Prithviraj)    61    Jagadeesh    8
3. Thrillseeker (Neil Darashah)    60.5    Prabhakaran    6
4. Divine Touch (Nityanand)    60.5    N Rajesh    3
5. A Game To Remember (Warren S)    59.5    A Qureshi    2
6. Atomic Queen (Md Khan)    59.5    S Chinoy    1
7. Aetius (Mahesh)    59    S Selvaraj    11
8. Unchallenged (Amit Caddy)    59    S Babu    7
9. Classical Charm (S Attaollahi)    57.5    M Kumar    9
10. Queens Colour (Sharat K)    57.5    Vivek    4
11. Absence (Britto)    56    PS Chouhan    12
12. Black Blossom (Samar Singh)    56    Guruprasad    10
        
Thrillseeker 1; Classical Charm 2; Atomic Queen 3.
2. N WOOD MEMORIAL plate (rated 40-65) -- 1600m: 2.00 pm
1. Bugatti (Dhariwal)    60    Vinod Shinde    7
2. Love Me Tender (Padmanabhan)    60    David Allan    5
3. Yamas (Byramji)    59    S de Sousa    8
4. Sun Dawn (Md Khan)    57    Vivek    2
5. Spark Of Sapphire (Pradeep)    56.5    Srinath    1
6. Emerald (A Mangalorkar)    56    V’eeshwaran    3
7. Airplay (Dhariwal)    55    CD Hayes    4
8. Scarlet Knight (Ganapathy)    55    A Imran K    6

Airplay 1; Yamas 2; Love Me Tender 3.
3. sovereign crown plate (rated 20-45) -- 1400m: 2.30 pm               
1. Sunstone (I Ghatala)    62.5    V’eeshwaran    8
2. Adonis (Dhariwal)    62    Nausad Alam    5
3. Spark Of Knight (Pradeep)    59    S John    6
4. Price To Fame (Amit Caddy)    58    VR de Sousa    2
5. Secret Vision (Ganapathy)    58    A Imran K    4
6. Sundance Kid (I Ghatala)    57    S Selvaraj    9
7. Tribal Queen (Md Khan)    56    N Rajesh    10
8. Never Say Goodbye (Byramji)    55.5    Rajesh Kumar    1
9. Gold Tern (Prithviraj)    54    PS Chouhan    11
10. Time Out (Padmanabhan)    52.5    David Allan    7
11. Smooth Glider (Mahesh)    50    R Pradeep    3    
    
Gold Tern 1; Sunstone 2; Spark Of Knight3.
4. saptarishi cup (Div II) (rated 60-85) -- 1400m: 3.00 pm
1.Six Shooter (S Attaollahi)    60    CD Hayes    9
2. Rugged Beauty (Dominic)    60    Srinath    5
3. Grand Topaz (Ganapathy)    57    A Imran K    3
4. Cash Is King (Amit Caddy)    56.5    VR de Sousa    8
5. Dolce Vino (I Ghatala)    56.5    B Paswan    1
6. Alaric (Hidayat K)    56.5    S Babu    7
7. Alpha Baby (Dhariwal)    56.5    S de Sousa    10
8. Brigade’s Pride (Mahesh)    56    R Pradeep    4
9. Baton Rouge (Prithviraj)    54.5    PS Chouhan    2
10. Appolonaire (Neil Darashah)    53    Khurshad A    6
Baton Rouge 1; Rugged Beauty 2; Six Shooter 3.
5. vidurashwatha plate (rated 20-45) -- 1200m: 3.30 pm
1. Liberty Ship (Karan S)    62.5    V’eeshwaran    7
2. Sky Drive (S Komandur)    58.5    Guruprasad    11
3. Kings Admiral (Ganapathy)    58    A Imran K    3
4. Black Beauty (Samar Singh)    57.5    Jagadeesh    1
5. Stud Muffin (Lokanath)    57    B Sreekanth    10
6. Cherelle (Padmanabhan)    57    CD Hayes    9
7. Gazaki (D Byramji)    56.5    S de Sousa    2
8. Wild Nexus (Prithviraj)    55.5    PS Chouhan    4
9. Elusive Speed (S Narredu)    54    Appu    12
10. Super Surprise (Dominic)    54    Vivek    6
11. Intizara (Nityanand)    53.5    N Rajesh    8
12. Sweet Performer (Sharat K)    52    Mallikrajun    5    

Cherelle 1; Gazaki 2; Wild Nexus 3.
6. royal calcutta turf club cup (terms) -- 1400m: 4.00 pm
1. Unleashed (D Byramji)    58.5    Srinath    4
2. Delacroix (S Attaollahi)    55.5    S de Sousa    1
3. Stormy Red (S Attaollahi)    55.5    CD Hayes    3
4. Sun Absolute (I Ghatala)    54    Suraj Narredu    2
               
Sun Absolute 1; Delacroix 2; Unleashed 3.
7. saptarishi cup (div I) (rated 60-85) -- 1400m: 4.30 pm
1. Tanzanite (I Ghatala)    62.5    V’eeshwaran    2
2. Mighty Heart (Neil Darashah)    61    B Sreekanth    6
3. Caspian Sea (Byramji)    60    Md Shafiq    8
4. Chintz (S Attaollahi)    59    M Kumar    4
5. Bucephalas (Dominic)    58.5    David Allan    9
6. Sunny Gold (Dhariwal)    57.5    N Rajesh    3
7. Superb Style (S Narredu)    57.5    Suraj Narredu    7
8. Spark Of Reverence (Pradeep)    56.5    Md Ghous     1
9. Captain’s Lover (Prithviraj)    56    PS Chouhan    10
10. Redshift (Lokanath)    54.5    Christopher    5    
        
Superb Style 1; Bucephalas 2; Sunny Gold 3.
8. capt hd fownes memorial plate (rated 40-65) -- 1200m: 5.00 pm
1. Greens (Puttanna)    62    Krishnan    1
2. Leon Cavallo (I Ghatala)    61    Suraj Narredu    8
3. What A Friend (Sharat K)    59.5    A Qureshi    11
4. Noble Breeze (Ganapathy)    59.5    A Imran K    7
5. Amar Prem (S Narredu)    59    G Adarsh    12
6. The Senator (Mahesh)    59    Vinod Shinde    5
7. Game Dancer (Warren S)    58.5    N Rajesh    4
8. Sweet Timer (Puttanna)    57    Ashok Kumar    2
9. Marie Curie (Dhariwal)    57    S John    3
10. Vayuputra (Dominic)    53.5    PS Chouhan    10
11. Blue Origin (Amit Caddy)    53    VR de Sousa    6
12. Leading Lady (Lokanath)    52.5    Md Shafiq    9    

Vayuputra 1; Marie Curie 2; Leon Cavallo 3.

Day’s Best: Airplay.
Double: Cherelle and Sun Absolute.
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8. Mini-jackpot: 2, 4, 5, 7. Treble: 6, 7, 8. Exacta pool: 3, 5, 7, 8.

Comments (+)