Gin And Tonic fancied

Delhi race card

1. Malakpet Plate (terms) -- 1100M, 1.30 pm: 1. Abdullah 55 R Saini 6; 2. Ashwa Prithvi 55 G Shekhawat 4; 3. Golden Route 55 P Sharma 5; 4. Sultan Ayubi 55 Nazim 3; 5. Pretty Good 53.5 SA Shah 2; 6. Summer Challenge 53.5 Gurpreet S 7; 7. Vasconia 53.5 Shadab K 1.
Golden Route 1; Ashwa Prithvi 2.
2. Andhra Pradesh Plate (Cl V, rated 1-26) -- 1600M, 2.00 pm: 1. Cavalry Brigade 60 CS Jodha 5; 2. Master Speed 59 L Prashant 3; 3. Kamakhya 56.5 Dilip S 9; 4. Gandiva 55.5 Arun Kumar 13; 5. Power House 55 P Sharma 14; 6. Huge Price 54.5 Hashim Ali 1; 7. Steel Force 53.5 S Amjad K 4; 8. Bismark 52.5 Jai Prakash 10; 9. The Praetorian 52.5 Nazim 12; 10. More Than A Woman 51.5 SA Shah 6; 11. Tiger Tiger 51.5 Kaushal K 2; 12. Gallop 50.5 R Saini 7; 13. Black Thunder 50 Naresh K 8; 14. Chandelier 49.5 Riazuddin 11.
Huge Price 1; Chandelier 2.
3. Charminar Plate (Div I) (Cl III, rated 40-66) -- 1600M, 2.30 pm: 1. The Dukes 59 Richard Smith 2; 2. Ashwa Prabha 57 G Shekhawat 7; 3. Kemrock 55 J Vijay 9; 4. Trusted Friend 54 Harkesh K 3; 5. Ashwa Gamini 52.5 Nazim 5; 6. Game Of Talent 52.5 Gurpreet S 1; 7. Dream Debut 52 Sumit Bohat 4; 8. Jewel Star 52 L Prashant 8; 9. Assertive 50.5 CS Jodha 6; 10. Sparkling Gold 50.5 R Saini 10; 11. Lilly 50 Dhanu Singh 11.
The Dukes 1; Sparkling Gold 2.
4. Charminar Plate (Div II) (Cl III, rated 40-66) -- 1600M, 3.00 pm: 1. Ashwa Paylia 59 G Shekhawat 7; 2. Blue Lagoon 57 Irfan Ali 10; 3. Energetic Girl 56.5 Dilip S 8; 4. Beatrice 55 Danish Ali 4; 5. Firecracker 54 CS Jodha 9; 6. Jovial 54 Nazim 6; 7. Kohinoor Beauty 54 P Sharma 5; 8. Mojo 53 Riazuddin 2; 9. Nonios 52.5 S Raza 3; 10. Rawsom 52 Jai Prakash 1.
Beatrice 1; Firecracker 2.
5. Hyderabad Race Club Cup (Cl I, rated 80 & above) -- 1000M, 3.30 pm: 1. Sonic Boom 61.5 Bipin Kumar 8; 2. Gin And Tonic 60.5 Richard Smith 7; 3. Ka Ching 60.5 MI Qureshi 3; 4. Middle Man 58 Dashrath S 6; 5. Enya 57.5 Rajinder 2; 6. The Rock 57.5 Anil Kumar 4; 7. Ashwa Pratap 55 G Shekhawat 1; 8. Afea 54 Irfan Ali 5.
Gin And Tonic 1; Afea 2.
6. Sikandrabad Plate (Div I) (Cl IV, rated 20-46) -- 1000M, 4.00 pm: 1. Silver Peg 62 MI Qureshi 12; 2. Dazzling Wise 60.5 Dhanu Singh 6; 3. Destined Prince 59 Hashim Ali 9; 4. El Toro 59 Anil Kumar 1; 5. Black Partridge 57.5 Nazim 7; 6. Genius Boy 57.5 Rajinder 8; 7. Fascinating Memory 57 Shiva Kumar 4; 8. Beach Rain 55.5 Irfan Ali 2; 9. Golden Gun 55 P Sharma 10; 10. Fearlessnegotiator 54 Jai Prakash 3; 11. Real Scotch 53.5 Kaushal K 13; 12. Little Cut 53 L Prashant 11; 13. The Big Blast 52.5 Gurpreet S 14; 14. Fidel Defensor 50 S Raza 5.
El Toro 1; Beach Rain 2.
7. Sikandrabad Plate (Div II) (Cl IV, rated 20-46) -- 1000M, 4.30 pm: 1. Brustic Brave 60.5 Shiva Kumar 7; 2. Belfagour 59 Danish Ali 12; 3. Ashwa Pallvi 58.5 G Shekhawat 4; 4. Air Forse One 57.5 Sandeep R 10; 5. Fanaa 57.5 P Sharma 8; 6. Rapid Fire 57.5 Anil Kumar 14; 7. Sudden Impact 56.5 Nazim 3; 8. Gamati 55 R Saini 6; 9. Take A Chance 55 Sumit Bohat 2; 10. Green Seals 53.5 Naresh K 5; 11. Absolut 53 Suresh Kumar 13; 12. Beyond Imagination 52.5 Dhanu Singh 11; 13. Oriental Speed 52 SA Shah 1; 14. Bhoomi Putra 51 S Amjad K 9.
Bhoomi Putra 1; Brustic Brave 2.
Day’s best: The Dukes. Jackpot: 3, 4, 5, 6, 7. Mini-jackpot: 4, 5, 6, 7.  Treble: 5, 6, 7. Exacta pool: 6, 7.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry