Moonlight Romance tipped for feature

MUMBAI RACE CARD

CD Katrak-schooled Moonlight Romance and Siachen, trained by Jaggy Dhariwal, is fancied to fight it out for the HDIL Indian Oaks (Grade I) over 2400 metres, the main event of the races to be held here on Sunday.
1. Sweeping Success Trophy (Cl V, rated 1-26) -- 1600M, 12.30 pm: 1. Magical Mantra 59.5 Srinath 6; 2. Brilliant Moon 59 Suraj Narredu 5; 3. Fluent Victory 59 A Agarwal 3; 4. Hi Dolly 58.5 Neeraj Rawal 1; 5. Up North 58.5 V Jodha 8; 6. Red Cloud 54.5 DK Ashish 9; 7. Tomorrows Dreams 51 I Chisty 2; 8. Tintisa 49.5 AM Tograllu 7; 9. Divine Majesty 49 CS Jodha 4.
Brilliant Moon 1; Tomorrows Dreams 2.
2. Harrish Mehra Trophy (Div II) (Cl V, rated 1-26) -- 1200M, 1.00 pm: 1. Sea Wonder 59 T Atul 4; 2. Insite Soul 56.5 Suraj Narredu 9; 3. Ocean Sensation 56.5 R Hughes 2; 4. Ashwa Prahar 54 I Pardeshi 1; 5. Stud Of Gold 53 R Shelar 10; 6. Again Gallop 52.5 Merchant 8; 7. Winchester 52.5 SP Ranjane 3; 8. Rising Asset 50 M Roushan 6; 9. Golden Orra 49 TR Shaikh 7; 10. Houdini 49 I Chisty 5.
Ocean Sensation 1; Houdini 2.
3. PD Avasia Trophy (Cl II, rated 60-86) -- 1200M, 1.30 pm: 1. Superior Quest 61 McCullagh 7; 2. Sea Tresure 60 R Hughes 2; 3. Demonstrator 57 Srinath 5; 4. Elizabeth 57 B Prakash 6; 5. Highland Flame 54.5 SK Jadhav 1; 6. Ilustrious 53 C Rajendra 4; 7. Ashwa Paarth 50 Dashrath S 3.
Elizabeth 1; Sea Treasure 2.
4. Satinello Trophy (Cl III, rated 40-66) -- 1600M, 2.00 pm: 1. Aristocratic 59 Mulrennan 3; 2. Confiserie 57 I Chisty 4; 3. Forward Charge 56 C Rajendra 6; 4. Deep Purple 54 M Roushan 2; 5. Floods Of Fortune 54 B Prakash 5; 6. Great White 53 Dashrath S 1.
Floods Of Fortune 1; Forward Charge 2.
5. Rajpipla Trophy (Cl I, rated 80 & upward, 60-79 eligible) -- 1600M, 2.30 pm: 1. Shotgunn 61.5 McCullagh 7; 2. Native Knight 61 P Mulrennan 6; 3. Star Alliance 55.5 CD Hayes 5; 4. Cosmopolitan 54.5 CS Jodha 2; 5. White Knight 53 I Chisty 3; 6. Mystic Quest 52.5 C Rajendra 1; 7. Misschevious Trot 49.5 A Sandesh 4.
Star Alliance 1; Native Knight 2.
6. Harrish Mehra Trophy (Div I) (Cl V, rated 1-26) -- 1200M, 3.10 pm: 1. Swiss Belle 60.5 DK Ashish 7; 2. Sea Diamond 60 SP Ranjane 3; 3. Mystic Temple 59.5 I Chisty 5; 4. Star Miracle 59.5 R Hughes 1; 5. The Right Man 59 A Sandesh 6; 6. Warrior Prince 58 Biramne 11; 7. Devilitto 57 R Shelar 2; 8. Distinguished 56.5 S Zervan 8; 9. Game Of Power 56 Neeraj Rawal 9; 10. Rave On 55.5 T Atul 10; 11. Dancing Money 55 Z Sayyed 4.
Star Miracle 1; Mystic Temple 2.
7. Tricumdas Dwarkadas Trophy (Div I) (Cl IV, rated 20-46) -- 1000M, 3.40 pm: 1. Prince Of Troy 62 S Zervan 13; 2. Daffodils 60 P Mulrennan 10; 3. Creme De La Creme 59.5 A Agarwal 8; 4. Royal Gesture 59 C Rajendra 1; 5. Silver Soul 58.5 Neeraj Rawal 6; 6. Sea Bucaneer 58 R Shelar 3; 7. Sepia Tone 58 CS Jodha 2; 8. Albuurz 57 I Chisty 5; 9. Appalina 57 DK Ashish 7; 10. Bonny Light 56 S Sunil 9; 11. Major Wager 55 A Sandesh 12; 12. Seen It All 54.5 SP Ranjane 4; 13. Arabian Empire 53.5 TS Jodha 11.
Daffodils 1; Royal Gesture 2.
8. Gool S Poonawalla Million (Grade III) (terms) -- 1200M, 4.10 pm: 1. Amadeus 58 B Prakash 3; 2. Amaretto 58 Srinath 2; 3. Araceli 56.5 C Alford 1; 4. Class Apart 56.5 CD Hayes 6; 5. Haunting Fantasy 56.5 McCullagh 5; 6. Gararo 54 I Chisty 4; 7. Mountain Ruler 54 Merchant 8; 8. Sherman Flail 54 P Mulrennan 9; 9. Soneeyo 54 Dashrath S 7.
Amadeus 1; Class Apart 2.
9. Lt Col Govind Singh VRC Trophy (terms) -- 1400M, 4.50 pm: 1 Al Zamarud 55 I Chisty 4; 2. Ashwa Prabir 55 Dashrath S 5; 3. Daredevil 55 P Mulrennan 3; 4. Free For All 55 R Shelar 9; 5. Hill Ranger 55 R Hughes 7; 6. Majestic Force 55 AM Tograllu 1; 7. Persian 55 Srinath 8; 8. Sledgehammer 55 CD Hayes 6; 9. Suryaveer 55 C Rajendra 2.
Sledgehammer 1; Hill Ranger 2.
10. HDIL Indian Oaks (Grade I) (terms) -- 2400M, 5.30 pm: 1. Carousel 57 B Prakash 6; 2. Frost Fairy 57 McCullagh 3; 3. Moonlight Romance 57 R Hughes 5; 4. Siachen 57 CD Hayes 1; 5. Sun Elegance 57 Merchant 4; 6. Sunlight 57 Mulrennan 2.
Moonlight Romance 1; Siachen 2.
11. Tricumdas Dwarkadas Trophy (Div II) (Cl IV, rated 20-46) -- 1000M, 6.00 pm: 1. Glorious Miss 59 A Agarwal 3; 2. Moment To Remember 58.5 DK Ashish 4; 3. Perpetuation 58 Suraj Narredu 1; 4. Adams Law 57.5 CS Jodha 13; 5. Born Destiny 55 V Jodha 2; 6. Rising Glory 54.5 I Chisty 6; 7. Doctor No 54 TS Jodha 5; 8. Shabdeez 53.5 Merchant 8; 9. Silver Screen 53.5 SK Jadhav 11; 10. The First Lady 53.5 Dashrath S 9; 11. Ucandoit 53.5 SP Ranjane 10; 12. Fascination 53 M Kharadi 7; 13. The Rebel 50.5 A Sandesh 12.
Perpetuation 1; Rising Glory 2.
Day’s best: Ocean Sensation. I jackpot: 4, 5, 6, 7, 8. II jackpot: 7, 8, 9, 10, 11. Mini-jackpot: 8, 9, 10, 11. I treble: 3, 4, 5. II treble: 5, 6, 7. III treble: 9, 10, 11. Exacta pool: 6, 9, 11.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry