Visionist tipped for feature event

Mumbai race card

SK Sunderji-schooled Visionist, to be ridden by Richard Hughes, is tipped to lift the Hello! Million over 1200 metres, the main event of the races to be held here on Sunday.

Black Magic Woman. trained by CD Katrak and to be steered by David Allan, is fancied to pose the biggest threat to Visionist with Pesi Shroff-ward Elena and Snow Blaze also in with a chance in the seven-horse field.

1. Ice Magic Plate (Div II) (Cl V, rated 1-26) -- 1400M, 1.30 pm: 1. Nurai 59 CS Jodha 3; 2. Again Gallop 55 Merchant 5; 3. Rajdoot 53.5 I Chisty 6; 4. Red Cloud 53.5 A Agarwal 8; 5. Golden Orra 52.5 TR Shaikh 4; 6. Kimaya 52 Neeraj Rawal 7; 7. Houdini 50 J Chinoy 1; 8. Tintisa 50 A Sandesh 2.
Tintisa 1; Golden Orra 2.

2. Ice Magic Plate (Div I) (Cl V, rated 1-26) -- 1400M, 2.00 pm: 1. Pharoah 61 I Chisty 3; 2. Prince Cyrus 61 B Prakash 9; 3. Loyal Tycoon 59.5 A Agarwal 6; 4. Rio Del Ray 59.5 TS Jodha 5; 5. Thriller 59.5 P Trevor 8; 6. Magical Mantra 58.5 CS Jodha 2; 7. Top Action 58.5 A Sandesh 7; Up North 57 V Jodha 1; 9. Game Of Power 54 Akshay 4.
Pharoah 1; Top Action 2.

3. YM Chaudhry Memorial Cup (terms) -- 1600M, 2.30 pm: Athos 55 Neeraj Rawal 3; 2. Sergeant Pepper 55 CD Hayes 4; 3. Blue Swallow 53.5 Merchant 1; 4. Swift Memories 53.5 Srinath 2.
Sergeant Pepper 1; Athos 2.

4. Hyderabad Race Club Trophy (Cl I, rated 80 & upward, 60-79 eligible) -- 2000M, 3.00 pm: 1. Strelitzia 59.5 CD Hayes 3; 2. Classerville 59 David Allan 4; 3. Cosmopolitan 53 CS Jodha 2; 4. White Knight 52.5 I Chisty 1.
Strelitzia 1; Classerville 2.

5. Spinoza Plate (Cl V, rated 1-26) -- 1000M, 3.30 pm: 1. Ocean Fairy 61.5 Akshay 13; 2. Ocean Princess 61.5 I Pasha 2; 3. Sun Glory 61.5 SK Jadhav 10; 4. Enchanting 61 Kavraj S 6; 5. Star Zone 60.5 Biramne 3; 6. Tag Along Tommy 59.5 M Roushan 12; 7. Caspian Zone 59 R Rupesh 9; 8. Enticement 59 CS Jodha 11; 9. Voice Of Angels 58.5 TR Shaikh 1; 10. This Is It 57.5 I Pardeshi 4; 11. Conztanza 56.5 S Kamble 8; 12. Emerald Queen 54.5 A Agarwal 5; 13. Secret Talk 51 J Chinoy 7.
Emerald Queen 1; Ocean Fairy 2.

6. Hello! Million (terms) -- 1200M, 4.00 pm: 1. Snow Blaze 57 CD Hayes 6; 2. Visionist 57 R Hughes 5; 3. Black Magic Woman 55.5 David Allan 4; 4. Elena 55.5 B Prakash 7; 5. Flashforward 53 P Trevor 5; 6. Sheriff 53 A Agarwal 2; 7. Be Cool 51.5 A Sandesh 1.
Visionist 1; Black Magic Woman 2.

7. Deepak Raut Gold Trophy (Cl IV, rated 20-46, 0-19 eligible) -- 2000M, 4.30 pm: 1. Carousel 60.5 B Prakash 7; 2. Azul 60 TS Jodha 9; 3. Apache Indian 59 DS Rathore 8; 4. Arbudh 55.5 P Trevor 6; 5. Rodrigo 55.5 TR Shaikh 3; 6. Brave Gypsy 53 M Roushan 2; 7. Pound Foolish 52.5 S Kamble 11; 8. Star Miracle 51.5 R Hughes 1; 9. Thumbs Up 51 V Jodha 10; 10. Roesti 50 Neeraj Rawal 4; 11. Daughterofdestiny 49 CS Jodha 5.
Star Miracle 1; Carousel 2.

8. Indian Navy Trophy (Cl III, rated 40-66) -- 1200M, 5.00 pm: 1. Estevez 62 Kavraj S 1; 2. Saints N Sinners 61.5 McCullagh 2; 3. Amberogio 57 I Pardeshi 3; 4. Midsummer Knight 57 P Trevor 4; 5. Lakhadema 56.5 Neeraj Rawal 8; 6. Generalissimo 56 A Agarwal 5; 7. Always Smile 55.5 I Chisty 7; 8. Swept Away 52.5 Akshay 6.
Saints N Sinners 1; Midsummer Knight 2.

9. Count The Steps Plate (Div II) (Cl IV, rated 20-46) -- 1000M, 5.30 pm: 1. Sterling Silver 60.5 A Agarwal 4; 2. Little Warrior 59 R Shelar 8; 3. Native Lady 58 P Trevor 6; 4. Sea Bucaneer 58 B Prakash 10; 5. Crowned Princess 56.5 F Irani 1; 6. Apocalypse 54 D Naik 14; 7. Smooth Operator 54 A Sandesh 12; 8. Doctor No 53.5 TS Jodha 5; 9. The First Lady 53 M Roushan 7; 10. Stylish Strikes 52.5 CS Jodha 13; 11. Sunlight Magic 52.5 J Chinoy 2; 12. Blush 51 SK Jadhav 3; 13. Royal Connection 51 DK Ashish 11; 14. Adam’s Pleasure 50 Kavraj S 9.
Sea Bucaneer 1; Smooth Operator 2.

10. Count The Steps Plate (Div I) (Cl IV, rated 20-46) -- 1000M, 6.00 pm: 1. Albuurz 61.5 M Roushan 14; 2. Classic Ruler 61 Biramne 6; 3. Glorious Miss 60 A Agarwal 4; 4. Blades Of Glory 58 TS Jodha 1; 5. Creme De La Creme 57.5 SK Jadhav 5; 6. Gloria 57 F Irani 12; 7. Glides Line 55.5 R Shelar 11; 8. Golden Grace 55.5 S Kamble 3; 9. Alchemist 54 Z Sayyed 2; 10. Cheponski 54 A Sandesh 13; 11. Peregrine Falcon 54 CS Jodha 10; 12. Rabbits Foot 54 I Pardeshi 9; 13. Ocean Trail 53.5 P Trevor 8; 14. Order Two Rule Two 52.5 Neeraj Rawal 7.
Albuurz 1; Glorious Miss 2.
Day’s best: Sergeant Pepper.

I jackpot: 4, 5, 6, 7, 8. II jackpot: 6, 7, 8, 9, 10. Mini-jackpot: 7, 8, 9, 10. I treble: 3, 4, 5. II treble: 7, 8, 9. III treble: 8, 9, 10. Exacta pool: 5, 7, 9.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry