Lancashire tipped for feature

Hyderabad Race Card


1. Welcome Plate (Div II)

-- 1000M, 1.10 pm: 1. Cool Brother 56 A Imran Khan 4; 2. Metaforce 56 B Shanker 5; 3. Pythagoras 56 R Rupesh 8; 4. Auburn Star 54.5 PS Chouhan 10; 5. Black Rose 54.5 Nitin Singh 7; 6. Democracy 54.5 NM Sequeria 9; 7. Emerald Bay 54.5 MF Ali Khan 3; 8. Kohinoor Aditi 54.5 Ravinder 6; 9. Party Doll 54.5 N Rawal 1; 10. The Beatles Angels 54.5 B Shinde 2.

PYTHAGORAS 1; THE BEATLES ANGEL 2.
2. Welcome Plate (Div I) -- 1000M, 1.40 pm: 1. Atahualpa 56 MF Ali Khan 10; 2. Currency Chest 56 Ch K Chary 4; 3. Pavarotti 56 NM Sequeria 6; 4. Apple Valley 54.5 Uday Kiran 9; 5. Chimney 54.5 B Shinde 1; 6. Dancing Fairy 54.5 M Krishna 8; 7. Designer 54.5 Lakshmikant 7; 8. Golden Orage 54.5 R Umesh 5; 9. Mayfair Girl 54.5 A Joshi 3; 10. Smrithiman 54.5 Nitin Singh 2.

ATAHUALPA 1; MAYFAIR GIRL 2.
3. Nelston Cup -- 1100M, 2.10 pm: 1. Al Jeezan 60 Christopher 1; 2. Gallant Prince 60 MF Ali Khan 4; 3. Ninja Power 59.5 S Sreekant 15; 4. Paymaster 59.5 R Parmod 14; 5. Pure Magic 59.5 A Imran Khan 12; 6. Victorious Sally 59.5 R Rupesh 3; 7. Queen Of Habashe 58 B Shinde 2; 8. Easy Flash 56 Ch K Chary 8; 9. Al Malawi 55 M Krishna 9; 10. Onera Onera Onera 54.5 Nitin Singh 10; 11. Cicilia 52 N Rawal 6; 12. Pampering 52 Lakshmikant 7; 13. Citi Fantasy 51 Ashhad Asbar 11; 14. Tommy Hilfiger 50 Uday Kiran 13; 15. Indian Army 49.5 R Umesh 5; 16. Blue Magic 49 Sk Farokh 16.

GALLANT PRINCE 1; VICTORIOUS SALLY 2.
4. CR Bhoopal Memorial Cup -- 1200M, 2.40 pm: One Mission (withdrawn); 2. Cefiro 60.5 Lakshmikant 6; 3. Come Together 60.5 A Imran Khan 10; 4. Red Fairy 60.5 N Rawal 12; 5. Fly By Wire 60 R Rupesh 4; 6. Global Presence 60 MF Ali Khan 3; 7. Iaepetus 60 NM Sequeria 8; 8. Green Haven (withdrawn); 9. Fabulous Crown 57.5 A Abhinay 7; 10. Glaring Godzilla 57.5 Ravinder S 9; 11. John Galt 57.5 R Parmod 2; 12. Silver Rose 56 Christopher 1; 13. Clever Ploy 53 Ch K Chary 11; 14. Golden Tricks 51.5 R Umesh 5.

RED FAIRY 1; GLARING GODZILLA 2.
5. Act In Time Plate (Div I) -- 1200M, 3.10 pm: 1. Sugar Gold 61.5 Nitin Singh 12; 2. Golden Flame 60.5 PS Chouhan 5; 3. Kohinoor Diamond 59 R Umesh 6; 4. Cygnet 58.5 M Krishna 10; 5. Man On Fire 58.5 Sk Sharookh 4; 6. Vijay Lakh 56.5 Ashhad Asbar 3; 7. Anguna 55.5 B Shinde 9; 8. Star World 54.5 A Imran Khan 2; 9. Many Thanks 54 Ravinder S 8; 10. Fair Touch 53.5 Ch K Chary 11; 11. Galloping Grocer 52.5 Uday Kiran 1; 12. Recast 50.5 N Rawal 7; 13. Jay Jay 49 A Abhinay 13.

KOHINOOR DIAMOND 1; SUGAR GOLD 2.
6. Wandering Star Plate (Div I) -- 1100M, 3.45 pm: 1. Dash On Regardless 61 R Umesh 1; 2. Star Composer 61 S Sreekant 12; 3. Walk In The Park 61 Christopher 13; 4. Al Jouf 58 Nitin Singh 5; 5. Danzsingh 57 PS Chouhan 3; 6. Cannon Scot 55.5 R Rupesh 2; 7. Super Brand 55.5 A Imran Khan 16; 8. Standing Ovation 55 Sk Sharookh 4; 9. Since 54 MF Ali Khan 9; 10. Red River Rebel 53 M Krishna 10; 11. Le Dvij 52.5 Ravinder S; 12. Star Spellbound 52.2 B Shanker 6; 13. Easy Mover 51 N Rawal 15; 14. Adorna 50.5 Ashhad Asbar 11; 15. Elite Prince 49.5 Sk Farookh; 16. Costa Mesa 49 Ch K Chary 14.

RED RIVER REBEL 1; WALK IN THE PARK 2.
7. Act In Time Plate (Div II) -- 1200M, 4.15 pm: 1. Sugar Lady 61.5 R Umesh 7; 2. Regents Park 60.5 A Joseph 11; 3. Toledo 58.5 NM Sequeria 1; 4. King Of Habashe 58 B Shinde 8; 5. Royal Dignitary 57 A Imran Khan 3; 6, Olympic Crown 56.5 Sk Sharookh 2; 7. Hospitality 56 Lakshmi Kant 9; 8. Fusion Music 54 A Abhinay 4; 9. Arsham 53.5 MF Ali Khan 10; 10. Jugnu 52 Ch K Chary 12; 11. Classic One 51.5 N Rawal 6; 12. Narwhal 51 Sk Farokh 5.

SUGAR LADY 1; HOSPITALITY 2.
8. Ratanlal Gupta Memorial Cup -- 1200M, 4.45 pm; 1. Classic Art 63 B Shinde 14; 2. Arrow Of Light 60.5 NM Sequeria 13; 3. Hurricane Bay 59 Laxman 15; 4. Lancashire 55.5 MF Ali Khan 12; 5. Vinaleo 55 S Ravinder 5; 6. Dancing Touch 54 Ashhad Asbar 2; 7. Doing My Best 54 R Umesh 8; 8. Habituated 54 A Joshi 9; 9. Spy Mate 54 JWDL 3; 10. Sprucespingstien 52.5 A Abhinay 4; 11. Secret Command 51.5 Uday Kiran 6; Al Jadeed 50 N Rawal 1; 13. One In All 50 Nitin Singh 16; 14. Alcohology 49 B Shanker 11; 15. Power Play 49 Lakshmikant 7; 16. Proud Accolade 49 Ch K Chary 10.

LANCASHIRE 1; DANCING TOUCH 2.
9. Wandering Star Plate (Div II) -- 1100M, 5.15 pm: 1. Prohibition 61 Nitin Singh 1; 2. True Fashion 61 Sk Sharookh 6; 3. Rostock 59.5 R Umesh 7; 4. Colourful 58 A Abhinay 11; 5. Girl Of Love 56 NM Sequeria 14; 6. Blazing Bounty 55.5 Christopher 15; 7. Hari Har Priya 55 Ch K Chary 10; 8. Heydan 55 R Rupesh 4; 9. Embattled 53 B Shinde 9; 10. Shes Got The Look 53 N Rawal 12; 11. Southern Spice 53 A Imran Khan 5; 12. Accordion 51.5 MF Ali Khan 8; 13. Essence 51.5 Ravinder S 13; Green Vision 51 Ashhad Asbar 2; 15. Air Bender 50 PS Chouhan 3; 16. Sixth Element 59 Lakshmikant 16.

COLOURFUL 1; ESSENCE 2.
Day’s best: Gallant Prince
Jackpot: 5, 6, 7, 8, 9.
Mini Jackpot: 6, 7, 8, 9.
I Treble; 1, 2, 3. II Treble: 4, 5, 6.
III Treble: 7, 8, 9. Exp: 7, 9.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry