Empirical fancied to clinch feature race

Ooty race card


1. Ketti Cup (Div I) (Cl VB) -- 1300M, 11.00 am: 1. Ardent Prince 63 Sham K 8; 2. Competent Soldier 61.5 Chowgule 7; 3. Jamaican Bolt 61 Manikandan 5; 4. Space King 61 C Umesh 4; 5. Notable Guest 60.5 Anand Kumar 6; 6. Red Typhoon 59.5 Huzaif 2; 7. Golden Galaxy 55 N Murugan 3; 8. Royal Answer 50.5 Zuquarnain 9; 9. River Falcon 50 Lakshmanan 1.
Ardent Prince 1; Royal Answer 2.
2. Tea Estates Plate (Div I) (terms) -- 1200M, 11.30 am: 1. Prince Of Persia 60.5 Miss Roopa 6; 2. Yogi Bear 60.5 Rajendra S 3; 3. Golden Memories 59 Prem 7; 4. Pretty In Pink 57 C Velu 5; 5. Beyond The Sea 54 G Ross 2; 6. Dazzler 51.5 MJ Casey 4; 7. Opera Bay 50 N Murugan 1.
Yogi Bear 1; Beyond The Sea 2.
3. Aravankadu Plate (Cl I) -- 1200M, 12.00 noon: 1. Cosmic Explorer 60 S Kabthar 3; 2. Bourbon Bay 55 G Ross 4; 3. Royal Falcon 54.5 Rajendra S 2; 4. Star Phoneix 53 C Velu 5; 5. Flaming Ace 52.5 Miss Roopa 6; 6. Ocean Jupiter 52 M Venkatesh 1.
Bourbon Bay 1; Cosmic Explorer 2.
4. Tea Estates Plate (Div II) (terms) -- 1200M, 12.30 pm: 1. Royal Commander 60.5 M Venkatesh 3; 2. Midsummer Night 59 Rajendra S 2; 3. True Colours 57 Miss Roopa 4; 4. Apache Sunrise 55.5 G Ross 1; 5. Desert King 55.5 S Kabthar 5; 6. Flash Of Light 50 Md S Alam 6; 7. Princess Royal 50 Kalyan Singh 7.
True Colours 1; Midsummer Night 2.
5. Forest Asia Cup (Cl VA) -- 1300M, 1.00 pm: 1. Duke Of Windsor 61 Rajendra S 5; 2. Ruby Legend 61 Prem 18; 3. Mill Fontaine 60 G Ross 11; 4. Ninja Power 60 M Venkatesh 12; 5. Radical Player 60 C Velu 14; 6. Confederation 59 S Kabthar 17; 7. Sweeping Quest 56.5 Miss Roopa 2; 8. Snow Prince 56.5 Babul 13; 9. Island Ruler 55.5 Chowgule 7; 10. Ballydoyle Star 55 Mukesh Kumar 16; 11. Trojan River 55 Zulquarnain 6; 12. Galaxy King 54.5 S Manohar 10; 13. Battle Ridge 53.5 Cornelius 3; 14. Casino Knight 53.5 N Murugan 4; 15. Dancing Storm 53.5 Murugan 1; 16. Millstream 53.5 Huzaif 8; 17. Royal Glint 50.5 Manikandan 15; 18. Kid Brother 50 C Umesh 9.
Radical Player 1; Sweeping Quest 2.
6. Mudumalai Plate (Cl III) -- 1300M, 1.30 pm: 1. Newfoundland 60 Miss Roopa 2; 2. Classic Host 59.5 G Ross 1; 3. Valiant Bay 58.5 Rajendra S 5; 4. Forever Mark 56.5 Prem 3; 5. Fly For Sure 54 C Velu 6; 6. Burst Of Speed 50 Babul 4.
Forever Mark 1; Fly For Sure 2.
7. Madras Cup (Cl II) -- 1200M, 2.00 pm: 1. Best Of The Blues 60 Babul 4; 2. Handsome Falcon 58 Rajendra S 1; 3. Imperator 57 S Kabthar 3; 4. Bureaucrat 55.5 Prem 5; 5. Noble View 55.5 Miss Roopa 6; 6. Empirical 54.5 G Ross 2.
Empirical 1; Best Of The Blues 2.
8. Olavakot Plate (Cl IV) -- 1300M, 2.30 pm: 1. Knight Valiant 60 G Ross 6; 2. Supersticous 60 Prem 11; 3. Star Image 59 Miss Roopa 12; 4. Fearless Spirit 58 M Venkatesh 4; 5. Ready To Mingle 57 Rajendra S 9; 6. Secret Admirer 57 Babul 7; 7. Salute The Star 52.5 Md S Alam 3; 8. Kings Admiral 52 MJ Casey 2; 9. South Star 52 Kalyan Singh 5; 10. Chancellor 51.5 PM Bopanna 10; 11. Special Gesture 51.5 C Brisson 8; 12. Meticulous 50 SS Azad 1.
Secret Admirer 1; Ready To Mingle 2.
9. Ketti Cup (Div II) (Cl VB) -- 1300M, 3.00 pm: 1. Mystic Powers 61 Kalyan Singh 8; 2. Tycoon Of Stars 61 Srinivasan 3; 3. Luck By Chance 59 Manikandan 9; 4. Beau Gallant 56.5 S Manohar 6; 5. Grey Glory 53.5 SS Azad 2; 6. Frankie 53 Md S Alam 7; 7. Majestically 51 Mukesh Kumar 4; 8. Highland Legacy 50.5 Zulquarnain 1; 9. Glory Of Gold 50 PM Bopanna 9.
Glory Of Gold 1; Luck By Chance 2.
Jackpot: 5, 6, 7, 8, 9; Mini Jackpot: 6, 7, 8, 9; Treble: 7, 8, 9; Exacta pool: 8, 9.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry