Unseeded Reshma stuns Sindu to clinch crown

Unseeded Reshma stuns Sindu to clinch crown

Reshma had earlier taken out top seed Syeda Saadath Arsheen also in straight games 21-19, 29-27 while Sindu made her entry into the title clash with an upset win over second seed Mahima Aggarwal 21-12, 21-14. In the doubles final, though, Syeda and Mahima put behind their semifinal defeats to clinch the title over the unseeded pair of Harshitha P and Parvathi SK 21-18, 21-18.

Results: Boys: U-17: Semifinals: 3-Sankeerth BR bt 1-Daniel S Farid 21-19, 21-16; 9-Sahil Sipani bt 8-Harshith Agarwal 21-15, 21-16. (Quarterfinals): 1-Daniel S bt 23-Yuvaraj Shinde 13-21, 21-14, 22-20; 3-Sankeerth BR bt Rajat Ramagonda 21-10, 21-8; 9-Sahil S bt Rajkumar Manajit Singh 21-17, 21-14; 8-Harshith A bt 20-Vasanth Kumar HR 21-10 21-9.

Doubles, semifinal: 15-Harshith Agarwal/ Pradyumna (15) bt 8-Loksainath K/ Rajath Ramagonda 21-19, 22-20; 5-Sahil Sipani/ Sankeerth BR bt 2-Akhilesh / Rohith Karnatak 21-15, 17-21, 21-12.

U-15: Semifinals: 1- Daniel S Farid bt 3-Sankeerth BR 22-20, 26-24; 9-Sahil Sipani bt 2-Sudeep Suresh 21-17, 21-14 . (Quarterfinals): 1-Daniel S bt 7-Mithun Manjunath 21-11, 21-11; 3-Sankeerth BR bt Vasishta Suresh 21-16, 21-9; 9-Sahil S (9) bt 8-Siddarth ES 21-8, 21-7; 2-Sudeep S bt 18-Pradyumna Kulkarni 21-18, 21-16.

U-13: Semifinals: 1-Rahul Bharadwaj BM bt 3-Abishek R 21-15, 22-20; 10-Rohan Kamat bt 2-Vignesh S 12-21, 21-18, 21-19. (Quarterfinals): 1-Rahul B bt 7-Nikhil Sriram 21-12, 21-11; 3-Abishek R bt 6-Amogh R Gupta 21-16, 21-9; 10-Rohan K bt 9-Shantanu BS 21-16, 21-17; 2-Vignesh S bt 15-Rohit M 21-8, 21-12.

Doubles. final: 1-Abishek R/ Vignesh S  bt 5-Abi Amudhan S/ Rahul Bharadwaj BM 21-23, 21-18, 21-19.

Girls: U-17: Final: Reshma Karthik bt 8-Sindu Bharadwaj 21-14, 21-13. (Semifinals): Reshma K bt 1-Syeda Saadath Arsheen 21-19, 29-27; 8-Sindu Bharadwaj bt 2-Mahima Aggarwal 21-12, 21-14 .

Doubles, final: 1-Mahima Aggarwal/ Syeda Saadath Arsheen bt Harshitha P/ Parvathi SK 21-18, 21-18 .

U-15: Semifinals: 1-Mahima Aggarwal bt 3-Rachita R Patil 21-14, 21-17; 2-Ashwini Bhat bt 4-Apeksha Nayak 16-21, 21-16, 21-17. (Quarterfinals): 1-Mahima A bt Aashi Gupta 21-12, 21-9; 3-Rachita R bt Archana Pai 15-21, 21-10, 21-17; 4-Apeksha N bt Harshala Dinakar 21-12, 21-13; 2-Ashwini B bt 7-Mithula UK 21-11, 21-17.

Doubles, final: 1-Ashwini Bhat/ Mithula U.K bt 2-Apeksha Nayak/ Archana Pai 21-16, 15-21, 21-18.

U-13: Semifinals: 1-Apeksha Nayak bt 4-Reenu Tirumal 21-14, 21-10; 3-Archana Pai bt 2-Ashwini Bhat 21-14, 21-10. (Quarterfinals): 1-Apeksha N bt Sarayu A 21-6, 21-9; 4-Reenu T bt 6-Trisha Hegde 21-15, 21-10; 3-Archana P bt 7-Sheetal Sudarshan 21-10, 21-6; 2-Ashwini Bhat bt 8-Mithula UK 21-17, 21-14.

Doubles, final: 1-Apeksha Nayak/ Archana Pai (1) bt 3-Ashwini Bhat/ Mithula UK 18-21, 21-19, 21-16.


DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)