Siachen for BTC Anniversary Cup

Siachen for BTC Anniversary Cup

Bangalore race card

Siachen, trained by Dhariwal and to be ridden by Srinath, is fancied to take home the Imperial Towers Million BTC Anniversary Cup (Grade II) over 1400 metres, the main event of Saturday’s races.
False rails, width 3.5 metres, will be in place from 1600 metres to the winning post.
1. commanche trophy (Div ii) (terms) -- 1100m: 1.00 pm
1. Catamaran (S Attaollahi)    56    Srinath    10
2. Dance In China (A Mangalorkar)    56    C Alford    1
3. Homely Helo (Laxman S)    56    Jagadeesh    9
4. Montag (Nityanand)    56    N Rajesh    4
5. Brigade’s Supreme (Mahesh)    54.5    Ashhad Asbar    2
6. Lad Star (Neil Darashah)    54.5    P Trevor    8
7. Lake Blossom (L D’Silva)    54.5    Ch K Chary    5
8. Our Love (Sharat K)    54.5    Mallikarjun    7
9. Simply Best (A Mangalorkar)    54.5    S John    6
10. Special (S Narredu)    54.5    Shahbuddin    3
        
Catamaran 1; Lake Blossom 2; Dance In China 3.
2. sn harish memorial trophy (terms) -- 1400m: 1.35 pm
1. Cafe Del Monte (S Attaollahi)    56    Srinath    1
2. Field Marshall (Padmanabhan)    56    Ashhad Asbar    7
3. Good As Gold (CD Katrak)    56    Neeraj Rawal    2
4. Hill Dioro (I Ghatala)    56    Suraj Narredu    6
5. Living Legend (Sharat K)    56    H Rathod    3
6. One Time Magic (Amit Caddy)    56    VR de Sousa     4
7. Right On The Money (Nityanand)    56    Appu    8
8. Mi Amor (Dhariwal)    54.5    L Stephane    5
           
Hill Dioro 1; Field Marshall 2; Cafe Del Monte 3.
3. commanche trophy (Div I) (terms) -- 1100m: 2.10 pm      
1. Own Empire (Ganapathy)    56    Gallagher    6
2. Yawar (S Narredu)    56    Appu    7
3. Abracadabra (Byramji)    54.5    Vinod Shinde    9
4. Caraway (Dominic)    54.5    PS Chouhan    2
5. Crown Crystal (S Abbas)    54.5    A Imran K    3
6. Mountain Storm (A Mangalorkar)    54.5    Suraj Narredu    1
7. Special Fx (Vinayak)    54.5    C Alford    8
8. Unique Show (Lokanath)    54.5    P Trevor    4
9. Youre Gorgeous (Pradeep)    54.5    T Bernard    5
    
Own Empire 1; Caraway 2; Mountain Storm 3.
4. pune plate (rated 0-25) -- 1600m: 2.45 pm
1. Chevvy (Neil Darashah)    62.5    L Stephane    1
2. Frame Partner (Sharat K)    62    H Rathod    3
3. Arsenio (S Narredu)    61.5    G Adarsh    4
4. The Last Fling (Dominic)    61.5    PS Chouhan    12
5. Angad (Samar Singh)    61    Ch K Chary    2
6. Parliament Square (Amit Caddy)    61    VR de Sousa    5
7. Splendid Dancer (Narayana Gowda)    60    B Sreekanth    8
8. Burning Ambitions (Manohar)    59.5    Tauseef A    11
9. Sachin (Puttanna)    59    Jagadeesh    10
10. Amazing Performer (Sharat K)    54.5    Mallikarjun    6
-. Spark Of Diablo (JS Pillay)    54    --    -
12. Sequana (Mahesh)    52.5    Ashhad Asbar    7

Chevvy 1; The Last Fling 2; Sequana 3.
5. rm puttanna memorial trophy (Div i) (rated 40-65) -- 1400m: 3.20 pm
1. Saloni (Prithviraj)    61.5    N Rajesh    6
2. Yamas (Manohar)    61    Tauseef A    2
3. Drop Of Honey (Tharun T)    60.5    PS Chouhan    7
4. The Darling Boy (Ganapathy)    60    AM Tograllu    12
5. Make My Day (Byramji)    59.5    Harish    10
6. Simply Phenomenal (S Narredu)    59.5    K Chethana    3
7. Magnitude Star (Sharat K)    58    S John    11
8. Fiorucci (I Ghatala)    57.5    Suraj Narredu    8
9. Airplay (Dhariwal)    57    R Marshall    4
10. Amazer (Puttanna)    56    Jagadeesh    5
11. Dance To The Tune (Lokanath)    55.5    P Trevor    1
12. Kripa (JS Pillay)    55    Ashok Kumar    9

Airplay 1; Fiorucci 2; Make My Day 3.
6. imperial towers million btc anniversary cup (Grade II) (terms) -- 1400m: 4.00 pm
1. Siachen (Dhariwal)    60    Srinath    6
2. Attila (Shroff)    58    B Prakash    9
3. Sprint Star (S Narredu)    58    Suraj Narredu    5
4. D’artagnan (Padmanabhan)    56.5    Appu    3
5. String Along (Ganapathy)    56    Gallagher    8
6. Aristos (Dhariwal)    55.5    P Trevor    7
7. Immense (A Mangalorkar)    55    S John    1
8. Kyles Of Bute (A Mangalorkar)    55    PS Chouhan    13
9. Atlantus (Sharat K)    54    Harish    12
10. Optimus Prime (A Mangalorkar)    54    C Alford    14
11. Tomsk (A Mangalorkar)    54    Vinod Shinde    2
12. Couleur Rouge (Dhariwal)    53.5    L Stephane    4
13. Belligerent (IA Sait)    52.5    Neeraj Rawal    7
14. Carla (S Attaollahi)    52    R Marshall    10
               
Siachen 1; Immense 2; Attila 3.
7. nawab m arshad ali khan memorial cup (terms) -- 1400m: 4.40 pm
1. Black Magic Woman (CD Katrak)    57.5    L Stephane    7
2. Hillsboro (I Ghatala)    55    Suraj Narredu    2
3. Southern Bay (Ganapathy)    53.5    Gallagher    3
-. Castle Town (Deshmukh)    52    --    -
5. Mountain Train (A Mangalorkar)    52    Neeraj Rawal    6
6. Rule Forever (CD Katrak)    52    Merchant    8
7. Chantilly (S Attaollahi)    50.5    P Trevor    1
8. Chemim De Fer (Padmanabhan)    50.5    Appu    5
9. Skyscraper (Sartaj Singh)    50.5    PS Chouhan    4

Black Magic Woman 1; Chantilly 2; Southern Bay 3.
8. rm puttanna memorial trophy (div ii) (rated 40-65) -- 1400m: 5.20 pm
1. Moves Goodenough (Ganapathy)    60    Gallagher    2
2. Virtuoso (Tharun T)    60    Vaideeshwaran    4
3. Never Say Goodbye (Byramji)    58.5    Rajesh Kumar    3
4. Adonis (Dhariwal)    57.5    L Stephane    9
5. Supremacy (S Attaollahi)    57.5    R Marshall    12
6. Its My Party (Amit Caddy)    57    VR de Sousa    8
7. Sunstorm (I Ghatala)    57    Suraj Narredu    10
8. Alexander Helios (D Byramji)    56    Shiva Kumar    1
9. Cherelle (Padmanabhan)    56    Srinath    6
10. Attractor (Sharat K)    55.5    Md Ghous    7
11. Gunpowder (A Mangalorkar)    55.5    S John    5
12. Smart Exotic (Faraz Arshad)    54.5    PS Chouhan    11
    
Cherelle 1; Moves Goodenough 2; Sunstorm 3.
9. royal challenge plate (rated 20-45) -- 1200m: 6.00 pm
1. Chul Bul Pandy (I Ghatala)    62.5    B Paswan    11
2. Sky Rider (A Mangalorkar)    60.5    S John    1
3. Magnomical (Lokanath)    59    Suraj Narredu    8
4. Purple Glow (Ganapathy)    58.5    AM Tograllu    6
5. Saphira (Britto)    58    Noornabi    3
6. Midtown Delight (Mahesh)    54    Chandrakant    4
7. Brabus Speed (Sharat K)    53    Krishnan    10
8. Summer Sun (Amit Caddy)    52.5    Vaideeshwaran    5
9. Jigri Dost (Warren S)    52    Deepak Singh    2
10. Youre Rocking (Pradeep)    52    T Bernard    9
11. Cash The Cheque (Amit Caddy)    51.5    Vivek    7
12. Raja’s Pet (Warren S)    51.5    N Rajesh    12  

Magnomical 1; Sky Rider 2; Chul Bul Pandy 3.

Day’s Best: Siachen.
Double: Hill Dioro and Cherelle
Jackpot: 5, 6, 7, 8, 9. Mini-jackpot: 3, 5, 7, 9. I treble: 2, 4, 6.                  II treble: 7, 8, 9. Exacta pool: 4, 6, 8, 9.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)