Becket for Governor's Cup

Racing Bangalore card

Becket, trained by Padmanabhan and to be ridden by Srinath, is fancied to lift the Governor’s Cup (Grade III) over 2400 metres, the main event of the final day’s races.
False rails, if any, will be declared on race day morning.
1. Leading Tipster Cup (div ii) (rated 0-25) 1400M: 12 noon
1. Molly Malone (Amit Caddy)    60.5    Shiva Kumar    1
2.Cash The Cheque (Amit Caddy)    59.5    Vivek    5
3. Shades Of Scarlet (Britto)    58.5    Srinath    2
4. Jigri Dost (Warren S)    58    S John    9
5. Another Voice (Sharat K)    57    Chandrasekar    6
6. Attaturk (Sharat K)    56.5    Afsar Khan    8
7. Bonanza (Inayathulla)    56.5    Appu    7
8. Manthara (Babu Rao)    56    AR Pradeep    4
9. Turf Fame (Md Khan)    53.5    B Sreekanth    3
10. Thundering Don (Samar Singh)    52    Jagadeesh    10
        
Shades Of Scarlet 1; Jigri Dost 2; Manthara 3.
2. LEading Bookmaker cup (div II) (terms) 1200M: 12.30 pm
1. Alphabet (Hidayat K)    56    Ashok Kumar    8
2. Apollo King (Samar Singh)    56    Jagadeesh    4
3. Catamaran (S Ataollahi)    56    R Marshall    10
4. Mellonsdelight (Pradeep)    56    Vivek    11
5. Montag (Nityanand)    56    N Rajesh    5
6. Prince Charming (Karan S)    56    M Ravi    6
7. Taylor Made (Dominic)    56    Srinath    2
8. Veyron (Dhariwal)    56    Vinod Shinde    1
9. Brigade’s Supreme (Mahesh)    54.5    AR Pradeep    12
10. Jiyolife (Byramji)    54.5    DK Ashish    9
11. Our Love (Sharat K)    54.5    Mallikarjun    7
12. Sierra Girl (Manohar)    54.5    Milan    3    
           
Taylor Made 1; Catamaran 2; Veyron 3.
3. Leading tipster cup (div i) (rated 0-25) 1400M: 1.00 pm      
1. Cool Whistle (JS Pillay)    62.5    M Kumar    1
2. Hatchet Harry (Amit Caddy)    62    Vivek    10
3. Mountain Storm (A Mangalorkar)    62    Vaideeshwaran    4
4. Sudden Magic (Puttanna)    62    Srinath    4
5. Decorated (Nityanand)    61.5    Milan    1
6. Final Velocity (Inayathulla)    61    Ashok Kumar    8
7. Pole Position (Karan S)    60    M Ravi    6
8. Champagne On Ice (Amit Caddy)    59.5    Chandrasekar    5
9. Angel Queen (Sharat K)    57    Irvan Singh    9
10. Golden Dixie (Samar Singh)    57    Jagadeesh    7
    
Sudden Magic 1; Hatchet Harry 2; Decorated 3.
4. champion jockey cup (div I) (rated 20-45) 1400M: 1.30 pm
1. Emerald (A Mangalorkar)    62.5    N Rajesh    8
2. Kripa (JS Pillay)    62    Guruprasad    3
3. Yamaguchi (Hidayat K)    62    Chandrasekar    5
4. Chantilly Jewel (Amit Caddy)    61.5    Vivek    10
5. Voice Of India (Sharat K)    61    Afsar Khan    9
6. The Dawn (S Attaollahi)    60.5    R Marshall    7
7. Shahizaar (I Ghatala)    60    B Paswan    2
8. Super Surprise (Dominic)    59.5    Srinath    1
9. Table Mountain (Md Khan)    59.5    Md Ghous    4
10. Silver Court (Lokanath)    59    B Sreekanth    6

Shahizaar 1; Super Surprise 2; Emerald 3.
5. leading bookmaker cup (Div I) (terms) 1200M: 2.00 pm
1. Beau Sancy (Manohar)    56    Tauseef A    4
2. Inquisition (D Byramji)    56    Shiva Kumar    1
3. Sound Of Power (Mahesh)    56    AR Pradeep    2
4. Sugar Daddy (S Attaollahi)    56    R Marshall    10
-. Yawar (S Narredu)    56    --    -
6. Caraway (Dominic)    54.5    Vivek    11
7. Carrus (Samar Singh)    54.5    Jagadeesh    5
8. Headliner (Byramji)    54.5    Vinod Shinde    9
9. Lady Gaga (I Ghatala)    54.5    Suraj Narredu    8
10. Monreale (Padmanabhan)    54.5    Guruprasad    6
11. Pedigree Nick (Nityanand)    54.5    Appu    7
12. Simple Best (A Mangalorkar)    54.5    S John    3

Lady Gaga 1; Pedigree Nick 2; Inquisition 3.
6. champion jockey cup (div III) (rated 20-45) 1400M: 2.30 pm
1. Wern Tanglas (Amit Caddy)    60    Chandrasekar    2
2. Man United (Sharat K)    59.5    Afsar Khan    6
3. Brigade’s Partners (S Komandur)    59    B Sreekanth    4
4. Inspirator (Inayathulla)    59    Vivek    9
5. Persian Princess (Sirajuddin)    59    Shahbuddin    11
6. Star Of Stars (Md Khan)    59    S John    1
7. Stud Muffin (Narayana Gowda)    59    Md Akbar    5
8. Cowboy Cal (Prasanna K)    58.5    Vaideeshwaran    3
9. Not Not Seven (Britto)    58.5    R Bharath    10
10. War Artist (Dominic)    57.5    Srinath    8
11. Sanfrancisco Girl (Warren S)    56    AR Pradeep    7
               
Inspirator 1; Star Of Stars 2; Man United 3.
7. leading stud cup (rated 60-85) 1400M: 3.00 pm
1. Sunspirit (I Ghatala)    61.5    Vaideeshwaran    7
2. Sunstone (I Ghatala)    61.5    Suraj Narredu    5
3. Con Artiste (Padmanabhan)    59.5    N Ganesh     9
4. Golden Quest (Ganapathy)    59    Gallagher    10
5. Sun Control (I Ghatala)    59    Faraz Waheed    8
6. Caspian Sea (Byramji)    57    R Marshall    4
7. Scimitar (Md A Abbas)    56    M Kumar    2
8. Atlas Power (Sharat K)    55    Md Ghous    1
9. Bucephalas (Dominic)    54    Vivek    3
10. Ice Mint (Sharat K)    53    Irvan Singh    6

Golden Quest 1; Sunstone 2; Ice Mint 3.
8. leading owner cup (Div I) (rated 40-65) 1200M: 3.30 pm
1. Mr Ambassador (Narayana Gowda)    62.5    Md Akbar    11
2. Lad Diva (I Ghatala)    61.5    L Stephane    2
3. One For The Money (Lokanath)    61.5    Suraj Narredu    4
4. Make My Day (Byramji)    60.5    DK Ashish    9
5. Moves Goodenough (Ganapathy)    59.5    Gallagher    10
6. Ailsa (A Mangalorkar)    58.5    S John    8
7. Supreme Arch (Md Khan)    57    Jagadeesh    3
8. On A Roll (Sharat K)    56.5    Ramesh Kumar    7
9. Spark Of Harmony (Pradeep)    56    Chandrasekar    1
10. Star Of Desire (Hidayat K)    54    N Rajesh    6
11. Back Among Friends (Amit Caddy)    53.5    Vivek    12
12. Mark Of Genius (Warren S)    52.5    B Sreekanth    5
    
One For The Money 1; Moves Goodenough 2; Make My Day 3.
9. governor’s cup (grade iii) (terms) 2400M: 4.00 pm
1. Arabian prince (Dhariwal)    60    R Marshall    3
2. Becket (Padmanabhan)    60    Srinath    4
3. Spark Of Gold (Pradeep)    55    S John    2
4. Spearhead (S Attaollahi)    55    L Stephane    6
5. Balmoral Castle (Padmanabhan)    53    Appu    5
6. Far From Over (S Komandur)    51    Neeraj Rawal    1
 
Becket 1; Spark Of Gold 2; Arabian Prince 3.
10. champion jockey cup (div ii) (rated 20-45) 1400M: 4.30 pm
1. Gunpowder (A Mangalorkar)    62    S John    9
2. Trillion Win (Amit Caddy)    59    Vivek    2
3. Chhota Bheem (Lokanath)    58    B Sreekanth    10
4. Hamsafar (Dhariwal)    58    N Rajesh    8
5. Sun Gold (Inayathulla)    58    Ashok Kumar    3
6. Emerald King (Sharat K)    57    Afsar Khan    1
7. Sprawling Elegance (Samar Singh)    56.5    Santosh K    6
8. Fantabulous Star (Sharat K)    56    Mallikarjun    11
9. Halo Of Reverence (Faraz Arshad)    54    Gallagher    7
10. Bolzano (Narayana Gowda)    53.5    Vinod Shinde    4
11. Brigade’s Paradise (Warren S)    51    Neeraj Rawal    5
 
Gunpowder 1; Chhota Bheem 2; Hamsafar 3.
11. leading owner cup (div ii) (rated 40-65) 1200M: 5.00 pm
1. Endurance (Narayana Gowda)    60    Suraj Narredu    4
2. Anna (A Mangalorkar)    59.5    S John    2
3. Leon Cavallo (I Ghatala)    58.5    B Paswan    12
4. The Senator (Mahesh)    55    Vinod Shinde    3
5. The Contender (Tharun T)    54.5    Irvan Singh    1
6. Glory Bound (Md A Abbas)    53.5    M Kumar    5
7. Oceanic Wind (Lokanath)    53.5    B Sreekanth    8
8. Price To Fame (Amit Caddy)    53.5    Noornabi    9
9. Smooth Glider (Sharat K)    53.5    Afsar Khan    10
10. Adonis (Dhariwal)    53    R Vaibhav    11
11. Black Beauty (Samar Singh)    51    Jagadeesh    6
12. Jewel Lady (Warren S)    50    Vaideeshwaran    7
 
Anna 1; Endurance 2; Adonis 3.

Day’s Best: Lady Gaga.
Double: Shahizaar and One For The Money.
Jackpot: 7, 8, 9, 10, 11. I mini-jackpot: 3, 5, 7, 9. II mini-jackpot: 4, 6, 8, 10. I treble: 2, 3, 4. II treble: 9, 10, 11. Exacta pool: 5, 6, 8, 10, 11.

DH Newsletter Privacy Policy Get the top news in your inbox
GET IT
Comments (+)