Sharalaya takes 100M gold

Delhi Public School lad posts third straight win

Narayan, who had clinched the same title last week with a 11.8-second show, went 0.3 seconds quicker this time, crossing the line in 11.5 seconds. Devamatha Central School’s Chetan Gowda was 0.4 seconds behind Narayan but that was enough to fetch him the second place on the podium. Aaditya P of The New Cambridge Engish School went past the line in 12.1 seconds for the third spot.

Results: Boys: Under-16: 100M: Narayan Sharalaya (Delhi Public School) 11.5S, 1; Chetan Gowda (Devamatha Central School) 11.9, 2; Aaditya P (The New Cambridge English School) 12.1, 3.

800M: Karan Manjunath (St Joseph’s Indian High School), 2:19.5, 1; Mahesh B (Gandhi Vidyala High School) 2:31.8, 2; Dharmatej M (Daffodils English School) 2:26.3, 3.

3000M: Karan Manjunath (St Joseph’s Indian High School) 2:19.5, 1; Mahesh B (Gandhi Vidyalaya High School) 2:21.8, 2; Dharmatej M (Daffodils English School) 2:26.3, 3.

110M hurdles: Vishnu S Bhat (St Joseph’s Indian High School) 18.4S, 1; Karan Manjunath (St Joseph’s Indian High School) 19.8, 2; Aaditya P (The New Cambridge English School) 19.9, 3.

Long jump: Nithin B (Daffodils English School) 5.33M, 1; Aakash Merwin E (Devamatha Central School) 5.16, 2; Manogna Ravi (Carmel School) 4.84, 3.

Triple jump: Dhanush Nayak EV (Gandhi Vidyala High  School) 11.49M, 1; Rahul SS (S Cadambi Vidya Kendra) 11.12, 2; Hitesh S (New Public English School) 9.46, 3.

High jump: Akash BG (Vidya Niketan Public School) 1.55M, 1; Manoj Kumar S (St Joseph’s Indian High School) 1.42, 2; Karthik R (St Mary’s Public School) 1.42, 3.

Shot put: Bushan Sunderraj (Bishop Cottons Boys’ School) 13.29M, 1; Veda Vyas Pai B (St Ann’s High School) 11.35, 2; Shravan Raj S (St Joseph’s Indian High School) 11.0, 3.

Under-13: 100M: Rahul Reji (The Bridge School) 13.9S, 1; Aditya Srinivas (National Public School) 14.3, 2; Shreyas Acharya KR (The Bridge School) 14.5, 3.

800M: Nikhit Laxman (Ebenezer International School) 2:41.9, 1; Hari Krishan LS (St Joseph’s Indian Middle School) 2:50.9, 2; Srinivas S (Sheshadripuram English Higher Primary School) 2:57.2, 3.

3000M: Hari Rama LS (St Mary’s Boys’ English Medium School) 13:41.9, 1; Hari Lakshmana LS (St Mary’s Boys’ English Medium School) 14:17.3, 2; Rahul M (Sheshadripuram English Higher Primary School) 14:35.7, 3.

80M hurdles: Rishi Kumar (National Public School) 15.4S, 1; Yashas BR (Sheshadripuram English Higher Primary School) 15.6, 2; Hari Krishan LS (St Joseph’s Indian Middle School) 15.7, 3.

Long jump: Shreyas Acharya KR (The Brigade School) 4.45M, 1; Mohit Reddy T (Daffodils English School) 4.06, 2; Gaurav Jhangiani (Vidya Niketan School) 4.05, 3.

Triple jump: Aryan Moin (Vidya Niketan School) 8,70, 1; Sathwik Ramesh (Vidya Niketan School) 8.45, 2; Yajath Kumar R (Kendriya Vidyala) 8.38, 3.

High jump: Sainathin (Deccan International School) 1.33M, 1; Sanjay BR (S Cadambi Vidya Kendra) 1.25, 2; Anish Kotecha (Vidya Niketan School) 1.25, 3.

Shot put: Gourav R (Carmel High School) 8.51M, 1; Rohit R (Carmel High School) 8.16, 2; Hriday Patel (Vidya Niketan School) 8.00, 3.

Girls: Under 15: 100M: Semral Dinha K (The Best High School) 13.4, 1; Ela Manya Navin
(Sacred Heart Girls’ High School) 14.2, 2; Kavya M (St Joseph’s Convent Girls’ School) 14.3, 3.

800M: Krupa R (St Anne’s Girls High School) 2:50.9, 1; Nisha T (Carmel Convent High School) 2:54.9, 2; Thanusha V (Panchal Vidya Niketan School) 2:55.0, 3.

1500M: Nisha T (Carmel School) 6:04.1, 1; Krupa R (St Anne’s Girls’ High School) 6:15.3, 2; Swathi C (Bethany High School) 6:20.1, 3.

100M hurdles: Nivetha T (Carmel School) 18.1, 1; Aquileena (Holy Angels Higher Primary School) 18.9, 2; Dolly Diana (Mary Immaculate High School) 19.5, 3.

Long jump: Semral Dinha K (The Best High School) 4.78, 1; Kavya Jacob (Clarence High School) 4.75, 2; Swathi CG (Mary Immaculate High School) 4.71, 3.

Triple jump: Kavya Jacob (Clarence High School) 9.46, 1; Swathi CG (Mary Immaculate High School) 9.33, 2; Tanisha Nayak (Baldwin Girls’ High School) 9.22, 3.

High jump: Annapurna G (CMR National Public School) 1.39, 1; Tejaswi (Baldwin Girls’ High School) 1.30, 2; Aquileena (Holy Angels Higher Primary School) 1.23, 3.

Shot put: Nivitha T (Carmel Convent High School) 9.02, 1; Smayana Kamath (Deccan International School) 7.86, 2; Chahana Suresh (Vidya Niketan School) 7.20, 3.

Under 12: 100M: Toommy Vyshnavi (Baldwin Girls’ High School) 13.8, 1; Shifali Tandon (Vidya Niketan School) 15.8, 2; Niharaka (Bethany High School) 16.0, 3.

800M: Pragathi BAS (Cadambi Vidya Kendra) 3:34.1, 1; Poornashree (Holy Angels Higher Primary School) 3:35.9, 2; Krithika Solanki (Holy Angels Higher Primary School) 3:38.4, 3.

1500M: Nikhath Sultana (Holy Angels Higher Primary School) 7:37.2, 1; Anupriya (Holy Angels Higher Primary School) 7:45.1, 2; Monica MS (Holy Angels Higher Primary School) 7:56.9, 3.

60M hurdles: Toommy Vyshnavi (Baldwin Girls’ High School) 11.9, 1; Pooja Lakshmi NB (Seshadripuram English School) 13.3, 2; Chaitra MP (Seshadripuram English School) 14.1, 3.

Long jump: Shifali Tandon (Vidya Niketan School) 3.86, 1; Niharika (Bethany High School) 3.71, 2; Mahima GS (St Charles High School) 3.54, 3.

Triple jump: Ananya Menon (Sacred Heart Girls’ High School) 7.88 1; Sakshi R (Holy Angels Higher Primary School) 7.78, 2; Mahima GS (St Charles High School) 7.22, 3.

High jump: Sanskriti B (Gurappa Vidya Niketan School) 1.10, 1; Mudra Dhananjay (S Cadambi Vidya Kendra) 1.06, 2; Sayeda Javeria (Holy Angels Higher Primary School) 1.03, 3.

Shot put: Grace Elizabeth S (St Mary’s Public School) 7.10, 1; Alisha Vikram (Vidya Niketan School) 7.00, 2; Charu Raheja (Vidya Niketan School) 6.30, 3.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)