Lagad ward Mighty Crusader fancied to clinch 1400M Saarrthi Maiden Million

1. Gironde Plate (Cl V, rated 0-26) -- 1000M, 2.00 pm: 1. Graces 59 NS Parmar 6; 2. Ran Banka 58.5 CS Jodha 1; 3. Start Me Up 58 P Kamlesh 2; 4. Just Once More 56 DK Ashish 4; 5. Secret Agenda 54 S Breux 7; 6. Secret Affair 53 W Smith 5; 7. Arabian Power 51.5 TS Jodha 3.
Graces 1; Secret Agenda 2.
2. Alouette Plate (Div II) (Cl V, rated 0-26) -- 1400M, 2.30 pm: 1. Anemos 60 CS Jodha 1; 2. Irish Coffee 59.5 N Jodha 4; 3. Nymph 59.5 NS Parmar 9; 4. Resilience 59.5 PS Chouhan 3; 5. Wings Of Angels 59.5 DS Rathore 5; 6. Dutch Art 57.5 M Narredu 2; 7. Winning Treat 55 J Pradeep 7; 8. Bold Act 53 Shailesh 6; 9. Yowza 49 SS Baria 8.
Dutch Art 1; Resilience 2.
3. Alouette Plate (Div I) (Cl V, rated 0-26) -- 1400M, 3.00 pm: 1. Solid Rock 62 PS Chouhan 2; 2. Shodaan 61.5 P Kamlesh 4; 3. Step By Step 61.5 S Sunil 6; 4. Blades Of Glory 61 Shailesh 3; 5. Fluent Victory 61 N Jodha 7; 6. Manege 60.5 CS Jodha 9; 7. Molto Bella 60.5 R Shelar 1; 8. Secret Talk 59 P Ajay 5; 9. Sunburst 54.5 Chowgule 8.
Shodaan 1; Step By Step 2.
4. Squanderer Trophy (Cl III, rated 40-66) -- 1800M, 3.30 pm: 1. Weizhou 59 Srinath 2; 2. Cavaradosi 58.5 S Zervan 3; 3. Indian Summer 58 S Breux 1; 4. Go Guzzi Go 57.5 DS Rathore 4; 5. Telstar 55.5 NS Parmar 5; 6. Chotee Begum 51 I Chisty 6.
Weizhou 1; Indian Summer 2.
5. Snowstorm Plate (terms) -- 1200M, 4.00 pm: Angelo 56 Suraj Narredu 2; 2. Apache Indian 56 J Chinoy 7; 3. Balas Best 56 PS Chouhan 1; 4. Beemer 56 Shailesh 14; 5. Floods Of Fortune 56 NS Parmar 8; 6. Loving Devotee 56 CS Jodha 4; 7. Onassis 56  M Narredu 12; 8. River Knight 56 I Chisty 10; 9. Sniper Shot 56 Chandrakant 13; 10. Vacheron 56 Srinath 11; 11. Brief Encounter 54.5 V Walkar 6; 12. Dream To Lead 54.5 S Chinoy 9; 13. Treasure Isle 54.5 B Prakash 3; 14. Tryst With Destiny 54.5 Neeraj Rawal 5.
River Knight 1; Treasure Isle 2.
6. Saarrthi Maiden Million (terms) -- 1400M, 4.30 pm: 1. Autocrat 56 Suraj Narredu 6; 2. Dictator 56 Dashrath S 12; 3. Mighty Crusader 56 S Breux 2; 4. Royal Companion 56 C Rajendra 8; 5. Salute The Star 56 B Prakash 3; 6. Sea Warrior 56 I Chisty 14; 7. Tora Bora 56 M Narredu 1; 8. Alize 54.5 Neeraj Rawal 9; 9. Fire Streak 54.5 Srinath 5; 10. Gloria 54.5 W Smith 13; 11. Mariposa 54.5 CS Jodha 10; 12. River Memories 54.5 Appu 7; 13. River Rule 54.5 DK Ashish 11; 14. Royal Porthcawl 54.5 TS Jodha 4.  
Mighty Crusader 1; Autocrat 2.
7. Rambus Plate (Cl III, rated 40-66) -- 1400M, 5.00 pm: 1. Catalyst 59.5 NS Parmar 5; 2. Three Of Arts 59 Nadeem Alam 8; 3. Classic Star 57.5 P Kamlesh 10; 4. Combustion 57.5 S Sunil 3; 5. Kai 57 W Smith 6; 6. Ka Ching 56 C Rajendra 4; 7. Adallia 55.5 Srinath 1; 8. Red Dawn 55.5 DS Rathore 7; 9. Notable Runner 53 CS Jodha 9; 10. Here Comes The Don 51.5 N Jodha 11; 11. Socaroro 51.5 DK Ashish 2.
Adallia 1; Ka Ching 2.
8. Specialist Plate (Cl IV, rated 20-46) -- 1200M, 5.30 pm: 1. Blue Daffodils 60 Chowgule 5; 2. River Blitz 60 Appu 6; 3. Lyrical Lass 58 B Prakash 9; 4. Excellent Story 57.5 W Smith 4; 5. Onus Probandi 57 S Breux 2; 6. Uproar 55.5 R Shelar 1; 7. Tattenhoe 55 S Sunil 8; 8. Solskjaer 53 SS Baria 3; 9. Any Time Money 52 Rathore 7.  
Lyrical Lass 1; River Blitz 2.
Day’s best: Weizhou.
Double: Shodaan and Lyrical Lass.
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8. Mini-jackpot: 5, 6, 7, 8. I treble: 2, 3, 4. II treble: 6, 7, 8.
Exacta pool: 6, 8.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry