Arvind steals the spotlight

Arvind steals the spotlight

Karnataka swimmer bags three gold, sinks two meet records

super show Karnataka’s Arvind M powers his way to the Group I 200M individual medley gold. DH photoKarnataka’s Arvind M was the shining star on the second day of the 25th South Zone aquatics championship, creating two meet records in the boys’ Group I 200M and 400M individual medley events at the Basavanagudi Aquatics Centre on Tuesday.

In the 200M medley, the 16-year-old Arvind clocked 2:17.09s as he shattered Aaron D’Souza’s record of 2:18.43 to claim gold, and was followed by State-mate Pranam B, who bagged the silver with 2:20.69s. Tamil Nadu’s P Larsen had to settle for the bronze in a time of 2:31.70s. 

The 400M medley saw Arvind breaking Srinand Srinivas’ record of 4:58.42s to create a new meet record of 4:56.45s and pocket the yellow metal. Compatriot Chirag BK got the silver medal, timing 5:18.53s, and Kerala’s Ananthakrishnan finished with the bronze at 5:41.04s.

Boys:

Group I:

100M freestyle: Ajay A (Kar) 55.04S, 1; Chethan B Aradhya (Kar) 57.66, 2; Arun S (Ker) 58.87, 3. 800M freestyle: Saurabh Sangvekar (Kar) 8:37.51. (NMR: Old: 8:48.58, Sangvekar, 2011) 1; Mitesh M Kunte (Kar) 9:17.43, 2; Kavin Sai Muthuvel (TN) 9:57.46, 3. 50M backstroke: Pranam B (Kar) 29.34S. (NMR: Old: 29.35, MB Balakrishnan, 2006) 1; V Turbu (Ker) 30.35, 2; K Mugunthan (TN) 31.82, 3. 100M butterflystroke: Saurabh Sangvekar (Kar) 58.86S, 1; Mitesh M Kunte (Kar) 59.58, 2; Karthik Vedachalam (TN) 1:03.14, 3. 200M butterflystroke: Mitesh M Kunte (Kar) 2:13.35. (NMR: Old: 2:14.08, Aaron D’Souza, 2008) 1; Karthik Vedachalam (TN) 2:26.72, 2; Srinivas MD (Kar) 2:38.67, 3.      200M individual medley: Arvind M (Kar) 2:17.09. (NMR: Old: 2:18.43, Aaron D’Souza, 2008) 1; Pranam B (Kar) 2:20.69, 2; P Larsen (TN) 2:31.70, 3. 400M individual medley: Arvind M (Kar) 4:56.45. (NMR: Old: 4:58.42, Srinand Srinivas, 2004) 1; Chirag BK (Kar) 5:18.53, 2; Anantha Krishnan (Ker) 5:41.04, 3. 4x100M medley relay: Karnataka (Pranam B, Arvind M, Saurabh Sangvekar, Ajay A) 4:12.29. (NMR: Old: 4:18.16, Karnataka, 2011) 1; Tamil Nadu (4:31.13) 2; Kerala (4:37.45) 3.

Group II:

100M freestyle: SK Adarsh Narayan (TN) 58.01, 1; M Anandhan (TN) 58.51, 2; Md Yaqoob Saleem (Kar) 59.40, 3. 800M freestyle: Md Yaqoob Saleem (Kar) 9:31.43, 1; Anand AS (Ker) 9:39.50, 2; Sethu Manickavel T (TN) 9:46.30, 3. 50M backstroke: R Vishak (TN) 30.95, 1; P Kumaresh Pandian (TN) 31.21, 2; Siddharth Nayak (Kar) 32.83, 3. 100M butterflystroke: SK Adarsh Narayan (TN) 1:02.96, 1; Nikhil Rajaram (Kar) 1:03.16, 2; N Sriniram (TN) 1:05.86, 3. 200M butterflystroke: Nikhil Rajaram (Kar) 2:22.44, 1; N Sriniram (TN) 2:22.82, 2; SK Adarsh Narayan (TN) 2:23.59, 3. 200M individual medley: R Vishak (TN) 2:23.37. (NMR: Old: 2:23.85, Pranam B, 2011) 1; Pushpanand H (Kar) 2:25.45, 2; Sethu Manickavel T (TN) 2:32.43, 3. 400M individual medley: Pushpanand H (Kar) 5:07.02, 1; Sethu Manickavel T (TN) 5:10.38, 2; S Vinith Kumar (TN) 5:35.91, 3. 4x100M medley relay: Karnataka (Pushpanand, Likith SP, Nikhil Rajaram, Md Yaqood Saleem) 4:27.81. (NMR: Old: 4:27.95, Karnataka, 2011) 1; Tamil Nadu (4:41.99) 2; Kerala (4:50.02) 3.

Group III:

100M freestyle: Sanjeev R (Kar) 1:05.99, 1; Hemanth B (Kar) 1:07.30, 2; SG Muralidharan (TN) 1:07.69, 3. 100M butterflystroke: Sanjeev R (Kar) 1:11.92, 1; Manish Chandra (Kar) 1:12.07, 2; S Aswathaaman (TN) 1:12.73, 3. 200M individual medley: S Aswathaaman (TN) 2:40.31, 1; S Siva (Kar) 2:43.68, 2; J Sebafranklin (TN) 2:47.05, 3. 4x50M medley relay: Karnataka (S Siva, Rohit Yadav, Manish Chandra, Sanjeev R) 2:16.22, 1; Tamil Nadu (2:19.15) 2; Kerala (2:21.79) 3.            

Group VI: 50M butterflystroke: D Adhithya (TN) 34.53S, 1; Yash Verma (AP) 35.70, 2; N Srihari (Kar) 36.28, 3.  200M individual medley: N Srihari (Kar) 2:54.50, 1; Yash Verma (AP) 2:55.65, 2; KJ Visal Sabari (TN) 3:00.16, 3. 4x50M medley relay: Karnataka (Srihari N, Vinodh R, Sharmith Srinivas, Sanjay CJ) 2:29.22, 1; Tamil Nadu (2:29.87) 2; Andhra Pradesh (2:35.45) 3.

Girls:

Group I:

100M freestyle: Anusha Mehta (TN) 1:01.05. (NMR, Old: Arhata Magavi, 1:02.66, 2011) 1; Sneha T (Kar) 1:03.61, 2; Pratima Kollali (Kar) 1:04.86, 3. 800M freestyle: Anusha Mehta (TN) 9:53.06, 1; Srilakshmi Gorur (Kar) 11:03.50, 2; K Athithyajuwala (TN) 11:20.86. 50M backstroke: S Vilassini (TN) 35.67S, 1; Maria Philomina Joe (Ker) 37.11, 2; Keerthana R (Kar) 37.56, 3. 100M butterflystroke: Kavya Gopalakrishnan (TN) 1:11.19, 1; Srika K Raju (Kar) 1:19.82, 2; M Jyothi (Ker) 1:23.22, 3. 200M butterflystroke: Kavya Gopalakrishnan (TN) 2:45.58, 1; Srika K Raju (Kar) 3:00.29, 2; S Vilassini (TN) 3:00.94, 3. 200M individual medley: Bhoomi R Motwani (Kar) 2:43.67, 1; Pratima Kollali (Kar) 2:49.72, 2; S Vilassini (TN) 2:54.54, 3. 400M individual medley: Bhoomi R Motwani (Kar) 5:49.39, 1; Srika K Raju (Kar) 6:14.46, 2; Maria Philomina Joe (Ker) 6:28.48, 3. 4x100M medley relay: Karnataka (Tulasi R Haritsa, Bhoomi R Motwani, Sneha T, Pratima Kollali) 5:01.33. (NMR, Old: Kar, 5:03.75, 2008), 1; Tamil Nadu (5:13.64), 2; Kerala (5:53.01), 3.

Group II:

100M freestyle: Nikita Bhaiya (TN) 1:08.20, 1; Aishwarya Selvakumar (TN) 1:11.70, 2; Amulya R (Kar) 1:16.96, 3. 800M freestyle: Shruthi Mahalingam (TN) 10:11.67, 1; Samyuktha Chandar (TN) 10:14.47, 2; Malavika V (Kar) 10:26.12, 3.50M backstroke: Sherlyn Devadasan (TN) 33.08S. (NMR, Old: VKR Meenakshi 33.33, 2011) 1; Sitara Niranjan (TN) 35.73, 2; Sahithya Alva (Kar) 36.04, 3. 100M butterflystroke: Sherlyn Devadasan (TN) 1:09.90 (NMR, Old: Sneha T, 1:10.18, 2009), 1; Mugdha Mallareddy (TN) 1:11.52, 2; Charu Hamsini DA (Kar) 1:16.84, 3. 200M butterflystroke: Sherlyn Devadasan (TN) 2:40.89, 1; Shruthi Mahalingam (TN) 2:45.69, 2; KY Rukshana (Pon) 2:46.06, 3. 200M individual medley: Mugdha Mallareddy (TN) 2:41.80, 1; Charu Hamsini DA (Kar) 2:48.97, 2; KY Rukshana (Pon) 2:53.49, 3.400M individual medley: Deeksha Ramesh (Kar) 5:58.88, 1; KY Rukshana (Pon) 6:08.88, 2; Arathy S (Ker) 6:16.88, 3.4x100M medley relay: Karnataka (Sharanya V, Deeksha Ramesh, Charu Hamsini, Malavika) 5:04.75, 1; Tamil Nadu (5:07.06) 2; Kerala (5:33.68) 3.

Group III:

100M freestyle: Mugdha Mallareddy (TN) 1:03.94, 1; Malavika V (Kar) 1:04.06, 2; Siya Manjeshwar (Kar) 1:05.15, 3. 100M butterflystroke: Nivya Raja (TN) 1:15.44, 1; Pavithra B (Kar) 1:21.14, 2; Shruthi Mol (TN) 1:22.07, 3. 200M individual medley: Yashna Vummidi (TN) 2:40.47, 1; H Ranjana (Kar) 2:51.61, 2; Shraddha S (Kar) 2:54.25, 3.
4x50M medley relay: Tamil Nadu (2:22.46), 1; Karnataka (Shraddha, Ranjana, Pavithra, Damini K Gowda) 02:27.64, 2; AP (2:55.00) 3.
               
Group IV:

50M butterflystroke: Amita Gondi (AP) 35.47S, 1; Tanuja S (Kar) 37.07, 2; Vaania Kapoor Achutan (Kar) 37.40, 3.200M individual medley: Vaania Kapoor Achutan (Kar) 3:01.77, 1; S Ashwin Rose (TN) 3:05.69, 2; Tanuja S (Kar) 3:07.68, 3.4x50M medley relay: Karnataka (Vania, Manasi, Tanuja, Anusha L) 2:37.75, 1; TN (2:42.86) 2; Kerala (3:07.84) 3.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)