Chancellor tipped to clinch main event

Pune race card

1. Extnor Plate (Cl V, rated 0-26) -- 1000M, 2.00 pm: 1. Hammerhead 60 S Sunil 3; 2. Houdini 60 AJ Nilesh 4; 3. Rule Of Law 59.5 CS Jodha 6; 4. Bay Destiny 57.5 Shammim Khan 2; 5. Start Me Up 57.5 I Shaikh 5; 6. Secret Talk 57 DS RAthore 1; 7. Secret Agenda 55 N Jodha 7.

Secret Agenda 1; Rule Of Law 2.

2. Arabian Rose Plate (Cl IV, rated 20-46, 0-19 eligible) -- 2400M, 2.30 pm: 1. Western Challenge 60 NS Parmar 4; 2. The Giant 59 Neeraj Rawal 5; 3.
Itsallaboutracing 53 Nadeem Alam 3; 4. Silver Screen 53 N Jodha 2; 5. Lightning Cavalry 52.5 CS Jodha 1.

Western Challenge 1; The Giant 2.

3. Cape Knight Plate (Cl IV, rated 20-46) -- 1400M, 3.00 pm: 1. De Nada 59.5 M Narredu 5; 2. Moon Flower 59.5 DS Rathore 3; 3. Starfall 59.5 C Rajendra 1; 4. Fish Pilot 57.5 Aadesh K 7; 5. Salute The Star 56 B Prakash 2; 6. Tell Me More 56 S Chinoy 6; 7. Appalina 52.5 N Jodha 4.

De Nada 1; Salute The Star 2.

4. Mystic Memory Trophy (Div I) (terms) -- 1200M, 3.30 pm: 1. Ashridge 56 Suraj Narredu 1; 2. Chancellor 56 M Narredu 6; 3. El Tropico 56 B Prakash 5; 4. The Squall 56 I Shaikh 7; 5. Tudor Regent 56 S Chinoy 2; 6. Dear Liza 54.5 TS Jodha 4; 7. Delta Port 54.5 Dashrath S 8; 8. Sea Angel 54.5 T Atul 3; 9. Star Blaze 54.5 J Pradeep 9.
Chancellor 1; El Tropico 2.

5. Wandering Angel Plate (Cl IV, rated 20-46) -- 1200M, 4.00 pm: 1. Hitz 60 NS Parmar 5; 2. Stud Of Gold 58.5 J Pradeep 12; 3. Medtias Pride 57.5 CS Jodha 3; 4. Stefano 57.5 TS Jodha 7; 5. Mister Fixit 56.5 Shammim Khan 1; 6. Expensive Affair 56 Neeraj Rawal 10; 7. Firey Future 56 N Jodha 11; 8. Landlord 56 DK Ashish 2; 9.
Morpheus 54.5 S Sunil 6; 10. Red Cloud 53.5 Nadeem Alam 4; 11. Adam’s Pleasure 53 Dashrath S 13; 12. Destined Prince 52.5 V Walkar 9; 13. Wells Fargo 52 Z Sayyed 8.
Landlord 1; Expensive Affair 2.

6. Artois Plate (Cl II, rated 60-86) -- 1000M, 4.30 pm: 1. Flaming Ace 61 B Prakash 6; 2. Zarzaitine 60 Neeraj Rawal 1; 3. Ekhabinskya 56.5 S Sunil 4; 4. The Rising 55.5 N Jodha 3; 5. Sea Princess 54.5 Suraj Narredu 7; 6. Appreciate 52.5 H Rathod 5; 7. Cyclades 49.5 S Kamble 2.

Sea Princess 1; Ekhabinskya 2.

7. Mystic Memory Trophy (Div II) (terms) -- 1200M, 5.00 pm: 1. Baskerville 56 Srinath 2; 2. Forward Charge 56 S Chinoy 6; 3. Rio Del Ray 56 M Narredu 4; 4. Sacred Relic 56 C Rajendra 8; 5. Star Of Cardiff 56 Dashrath S 1; 6. Triunfo 56 Neeraj Rawal 5; 7. Forever Young 54.5 Suraj Narredu 3; 8. River Divine 54.5 Appu 7.
Forever Young 1; Triunfo 2.

8. Pleasures Plate (terms) -- 1400M, 5.30 pm: 1. Black Falcon 56 V Walkar 7; 2. Kalinga Star 56 M Kharadi 9; 3. Prime Time 56 Srinath 8; 4. Raphael 56 M Narredu 13; 5. San Rafael 56 S Sunil 11; 6. Super King 56 S Chinoy 4; 7. Divinegrace 54.5 N Jodha 2; 8. Hickory 54.5 TS Jodha 5; 9. Honey Bee 54.5 DK Ashish 3; 10. Megan Fox 54.5 SS Baria 12; 11. Miss Pinky 54.5 Neeraj Rawal 6; 12. Monk’s Ferrari 54.5 CS Jodha 1; 13. River Glory 54.5 Appu 10.

Prime Time 1; Raphael 2.

Day’s best: Sea Princess.

Double: De Nada and Prime Time.

Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8.

Mini-jackpot: 5, 6, 7, 8.

I treble: 5, 6, 7.

II treble: 6, 7, 8.

Exacta pool: 5, 8.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry