Exclusive Grey tipped for feature

Mysore race card

There will be false rails of width 8 metres from 1600 metres to the winning post.

1. Jaganmohana palace plate (div ii) (rated 25 & below) -- 1600m: 2.00 pm

1. Whisper Valley (Narayana Gowda)    60    Ashok Kumar    3

2. Royal Mirchi (T Natraj)    59.5    Mahendran     8

3. Firey Business (Ravi Shanker)    59.5    B Paswan    9

4. Aryansh (Vishal Yadav)    59    Himanshu    1

5. Pretty N Fast (Warren S)    58.5    Chandrasekar    7

6. Aim To Win (Puttanna)    57.5    S John    2

7. Activisto (Ranjeet)    57.5     Tauseef A    10

8. Track Wonder (Warren S)    57.5    Gaurav Sapra     5

9. Gati Power (Md Khan)    50    Appu    6

10. Magical Ecstasy (PC Tejaswi)    50    Vivek    4       
 
Pretty N Fast 1; Aim To Win 2; Magical Ecstasy 3.

2. Thundering Plate (rated 40-65) -- 1400m: 2.30 pm

1. Holiday Date (Bipin VS)    62    Mahendran    8

2. Fire Brigade (MP Kamath)    62    K Chethana    10

3. Ciampino (MP Kamath)    59    R Ravi    12

4. Golden Flowers (Vishal Yadav)    58.5    Jagadeesh    9

5. Pal Joey (Darashah)    58    Gnaneshwar    5

6. Briannsta (PC Tejaswi)    58    Rajesh Babu    4

7. Hidden Pleasures (PC Tejaswi)    58    Shanth K    7

8. Alejandros (Rakesh)    57.5    Madhu Babu    1

9. Chocolate Brownie (Bipin VS)    56.5    Gaurav Sapra    2

10. Mr Bureaucrat (Vishal Yadav)    56    Himanshu    6

11. Living Free (Feroz M Khan)    55    AR Mani    3

12. Kandiate (Ranjeet)    50    Vivek     11

Golden Flowers 1; Pal Joey 2; Holiday Gate 3.

3. Jaganmohana palace Plate (Div i) (rated 25 & below) -- 1600m: 3.00 pm  
       
1. Stckiewicketdotcom (PC Tejaswi)    62    Rajesh Babu    10

2. Celtic Heroine (Karan S)    61.5    B Prakash    1

3. Fiorella (Rakesh)    61.5    IA Khan    4

4. Leather Queen (Monnappa)    60.5    Vijay Kumar    9

5. New Pastures (Narayana Gowda)    60.5    Suraj Narredu    6

6. Wazzup Dude (Vishal Yadav)    60.5     J Paswan    3

7. Romantic  Design (Girinath)    60    Madhu Babu    11

8. Dazzling Honour (A Mangalorkar)    59.5    S John    2

9. Victory In Motion (S Narredu)    59.5    Jagadeesh    7

10. Bold Success (V Appachu)    59.5    Gnaneshwar    8

11. I Fancy You (Warren S)    57.5    Gaurav Sapra    5


Celtic Heroine 1; New Pastures 2; Dazzling Honour 3.

4. rwitc trophy (terms) -- 1100m: 3.30 pm

1. Supreme Arch (Lokanath)    56    G Adarsh    10

2. Sterlingsteps (Mallikarjun)    56    AR Mani    9

3. Pritvi (Puttanna)    56    N Harsha    2

4. Brigade’s Pride (S Komandur)    56    Vivek    7

5. Saratoga (Britto)    54.5    Khurshad A    1

6. Snow Peaks (Britto)    54.5    Appu     8

7. Real Magic (Darashah)    54.5    Gnaneshwar    3

8. Alpha Baby (Dhariwal)    54.5    S John    5

9. Sterlingsnip (Malikarjuna)    54.5    Melvin    6

10. Game Dancer (Warren S)    54.5    Gaurav Sapra    4   

Alpha Baby 1; Game Dancer 2; Snow Peaks 3.

5. d gopalaraj urs memorial  cup (rated 60 & above) -- 1600m: 4.00 pm

1. Violet Honey (R Foley)    60    B Prakash    4

2. Super Speed (Md Khan)    58.5    Md Kareem 5

3. The Force (Dinesh Pujar)    58    Jagadeesh    2

4. Looking To Lead (Ravi Shanker)    57.5    S John    9

5. Sans Pareil (S Attaollahi)    57    Suraj Nareddu    8

6. Cassandra (S Attaollahi)    56    Ashok Kumar    6

7. Gold Grid (Vishal Yadav)    56    Santosh K    1

8. Gershwin (Darashah)    55.5    Gnaneshwar    7

9. Sunny Gold (Dhariwal)    54.5    Vinod Shinde    3

Sans Pareil 1; Cassandra 2; Gershwin 3.

6. fk irani memorial gold cup (rated 80 & above) -- 1400m: 4.30 pm

1. Raider’s Sun (PC Tejaswi)    62    Khurshad A    11

2. Enchanting Girl (Rakesh)    60    Santosh K    4

3. Einstein (Eshwer)    58    S John    6

4. Star Flight (R Foley)    56    Vinod Shinde    9

5. Flaming Lamborgini (S Narredu)    56    Jagadeesh    12

6. Exclusive Grey (R Foley)    55.5    B Prakash    1

7. Guided Missile (S Narredu)    55.5    R Koch    7

8. Sugar Ray (S Attaollahi)    52    Suraj Narredu    8

9. Kalpavruksha (Rakesh)    52    J Paswan    3

10. Milford (Eshwer)    51    Appu    2

11. The Contender (Sharat K)    51    Mallikarjun    10

12. Dare Don (Vishal Yadav)    51    Melvyn    5 
          
Exclusive Grey 1; Sugar Ray 2; Milford 3.

7. Secunderabad Plate (rated 20-45) -- 1400m: 5.00 pm

1. Man United (Puttanna)    62    S John    5

2. Paint Me Red (Dhariwal)    61.5    Vinod Shinde    11

3. Pinaakini (Nityanand)    61    Chandrasekar    3

4. Pat On The Back (Vishal Yadav)    60    Santosh K    2

5. Just Great (Amit Caddy)    58.5    Gaurav Sapra    10

6. Stornoway (MP Kamath)    58.5    R Ravi    4

7. Al Qamar (PC Tejaswi)    57.5    Ashok Kumar    9

8. Buck Passer Junior (Warren S)    57.5    Mahendran    7

9. Mid Summer Star (Girinath)    55    Khalander    12

10. Kalyan (Puttanna)    54.5    N Harsha    1

11. Stronandhandsome (Monnappa)    54    Melvyn    8

12. Black Splendour (Samar Singh)    54    Raja Rao    6
    
Paint Me Red 1; Man United 2; Pinaakini 3.

8. J TyrRell memorial plate (rated 20-45) -- 1200m: 5.30 pm

1. Sterling Speed (Malikarjuna)    61.5    AR Mani    6

2. Badda Rupaiyya (Manohar)    60.5    N Harsha    5

3. Way To Fantasy (Puttanna)    60.5    C Harish    9

4. Allegro (Sharat K)    58.5    Vivek    2

5. Worth A Million (Warren S)    58.5    Gautam Raj    12

6. Amatol (Girinath)    56    Mahendran    11

7. Golden Kiss (Vishal Yadav)    55.5    Himanshu    1

8. Amar Prem (S Nareddu)    55    Suraj Narredu    7

9. Saddler’s Glory (Bipin VS)    54    Gaurav Sapra    8

10. Storm Chaser (Md Khan)    54    G Adarsh    4

11. Opera Princess (Monnappa)    54    Madhu Babu    10

12. Persian Rock (Karan S)    52.5    Vinod Shinde    3

                Amar Prem 1; Persian Rock 2; Storm Chaser 3.
Day’s best:  Sans Pareil.

Double: Golden Flowers and Exclusive Grey.

Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8. Mini-jackpot: 2, 4, 5, 7. I treble: 3, 4, 5. II treble:  6, 7, 8. Exacta pool: 6, 7.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry