Bangalore South crowned overall champions

Winners tally 643 points to win State inter-school swimming meet


Prajwal and Pranam led the way for Bangalore South by claiming two gold medals each.
Prajwal won the under-17 50M freestyle and 100M butterfly while Pranam triumphed in the under-14 50M freestyle and 100 backstroke events.

Results:

Boys: U-17: 50M freestyle: Prajwal (BS) 26.69, 1; Mayur (BS) 27.22, 2; Siddarth (DK) 28.61, 3.

200M freestyle: Ajay A (BS) 2:08.87, 1; Shaun D Souza (BN) 2:09.06, 2; Prasidh P Kumar (BS) 2:11.33, 3.

50M backstroke: Mihir Ginde (Bel) 31.50, 1; Akash A H (Mysore) 32.22, 2; Ajay D'souza (DK) 33.49, 3.

100M backstroke: Mehar Ginde (Bel) 1:09.29, 1; Akash (Mys) 1:10.72, 2; Shreyas L (BS) 1:14.55, 3.

100M breaststroke: Chethan B Aradhye (BS) 1:19.84, 1; Vipul V S (Mys) 1:21.21, 2; Makthi Nath Chimual (Bel) 1:25.34, 3.

50M butterfly: Shreyas L (BS) 30.98, 1; Sanjay Prabhu (BS) 31.41, 2; Ajay D’silva (DK) 31.64, 3.

100M butterfly: Prajwal (BS) 1:04.88, 1; Chetan B Arathan (BS) 1:05.95, 2; Harsha (DK) 1:21.96, 3.

4x100 freestyle relay: Bangalore South (4:07.54) 1; DK (4:34.80) 2; Belgaum (4:56.73) 3.
400M individual medley: Srinivas M D (Bangalore South) 5:25.83, 1; Mayur D (BS) 5:53.00, 2; Sourabh V (Bel) 6:14.61, 3.

U-14: 50M freestyle: Pavithra (BS) 30.10, 1; Aditya P (BS) 31.81, 2; Sureen (DK) 32.56, 3.
400 freestyle: Harshith M R (BS) 5:13.92, 1; Suhas Y (BS) 5.17.90, 2; Vinay Reddy (Dharwad) 5:46.29, 3.

50M backstroke: Pranam B (BS) 32.54, 1; Vishwas S (BN) 35.76, 2; Suhas Y (BS) 39.85, 3.
100M backstroke: Pranam (BS) 1:12.65, 1; Vishwas Shenhagh (BN) 1:18.90, 2; Md Yaqoob (BS) 1:21.10, 3.

100M breaststroke: Likith S P (BS) 1:23.09, 1; Ritesh R (BS) 1:23.87, 2; Goutham (DK) 1:34.55, 3.

50M butterfly: Ritesh S (BS) 32.11, 1; Prithvi M (BS) 32.77, 2; Kushal S (BN) 36.35, 3.
100M butterfly: Jayanth P (BS) 1:11.03, 1; Dhaval (Bel) 1:13.90, 2; Suraj Kumar (BS) 1:22.02, 3.

4x100 freestyle relay: Bangalore South (4:33.01) 1; Belgaum (5:16.67) 2; DK (5:19.91) 3.
Girls: U-17: 50M freestyle: Shilpa (Man) 30.49, 1; Lakshmi Mally (Man) 34.51, 2; Nikitha (Bel) 35.17, 3.

200M freestyle: Srilakshmi Gorur (BN) 2:24.18, 1; Meda C (BN) 2:29.17, 2; Aishwarya K M (BS) 2.54.67, 3.

50M backstroke: Sanskruti R (BS) 35.14, 1; Meghana S (BS) 36.41, 2; Shilpa Bengare (Mangalore) 38.06, 3.

100M backstroke: Meghana Srivatsava (BS) 1:12.78, 1; Shrusti R (BS) 1:21.29, 2; Malavika Pandit (Bel) 1:23.22, 3.

100M breaststroke: Lavanya (BN) 1:27.72, 1; Nidhi Khot (Bel) 1:34.85, 2; Gowri Sidhu (BN) 1:35.53, 3.

50M butterfly: Sanskruti R (BS) 33.79, 1; Shilpa Bangare (Man) 34.90, 2; Deeksha S (BS) 35.52, 3.

100M butterfly: Mena C (BN) 1:18.19, 1; Hamsa K N (Hassan) 1:28.65, 2; Nikith T (Bel) 1:32.60, 3.

400M individual medley: Mena C (Bangalore North) 6:02.46, 1; Malavika P (Bel) 6:18.17, 2; Shivani D (DK) 8:15.13, 3.

4x100 freestyle relay: Bangalore North (4:41.99) 1; Bangalore South (4:46.10) 2; DK (5:18.97) 3.

U-14: 50M freestyle: Sreeshli Halgur (Bel) 31.10, 1; Tulsi R (BS) 31.30, 2; Chandan H (BS) 33.73, 3.

400M freestyle: Mrinalini A (BN) 5:39.35, 1; Abhijna A (BS) 5:46.94, 2; Aishwarya S (BN) 5:54.97, 3.

50M backstroke: Srushti H (Bel) 36.97, 1; Chetana (BS) 40.73, 2; Sahithya A (BS) 41.24, 3.

100M backstroke: Mrunalini Anand (BN) 1:27.09, 1; Sahitya (BS) 1:28.95, 2; Ananya (DK) 1:29.59, 3.

100M breaststroke: Keerthana R (BS) 1:28.39, 1; Deeksha R (BN) 1:32.42, 2; Monisha (BS) 1:38.37, 3.

 50M butterfly: Simran (BS) 35.15, 1; Arqa (Bel) 36.85, 2; Astha (Man) 37.97, 3.
100M butterfly: Simran (BS) 1:18.27, 1; Chandan K (BS) 1:30.67, 2; Asta Rai (DK) 1:31.98, 3.

4x100 freestyle relay: Bangalore South (4:55.97) 1; Belgaum (5:38.49) 2; DK (5:38.49) 3.
Overall champions: Bangalore South (643 points).

Team championship: Boys: U-17: Bangalore South (188 points) 1; Mangalore (75) 2. U-14: BS (186) 1; Belgaum (62) 2.

Girls: U-17: Bangalore South (108) 1; Bangalore North (105). U-14: BS (161) 1; Belgaum (74) 2.

DH Newsletter Privacy Policy Get the top news in your inbox
GET IT
Comments (+)