Shradda rewrites 1500M record

IAFs Arshad sets new mark in triple jump

DYSS, Mysore’s Shraddarani S Desai rewrote a 19-year-old mark in the girls’ under-20 1500-metre event on day two of the 24th State Senior and Junior Athletics Championship at the Sree Kanteerava stadium on Tuesday.

Shraddarani S Desai of DYSS Mysore en route to winning the 1500M gold in the State Senior and Junior Athletic meet at the Sree Kanteerava stadium on Tuesday. DH Photo

The second-year B.Com student from Teresian College led the race from start to finish and crossed the line in 4:42.0, erasing the mark set by Feme Thomas (4:44.01) in 1993 by a comfortable margin.

Air Force’s Arshad M, whose boys’ under-20 mark was usurped by Samsheer SE on Monday, set a new mark in men’s triple jump event by achieving 15.75 metres. The old record, set by Saintson in 20000, stood at 15.44M. In the girls under-18 section, Indo-German’s Meghana Shetty set a new meet mark of 14.0 seconds in the 100M hurdles en route to completing a double. She had won the 100M earlier.

Results: Men: 100M: Carl Dennis Britto (Indian Athletic Academy) 10.8 seconds, 1; Sumanth KP (Indian Athletic Academy) 11.0, 2; Bhavish B Karkera (Udupi) 11.4, 3.
5000M: Stephan Raj (Indian Athletic Academy) 15:27.5, 1; Emmanuel (Indian Athletic Academy) 15:28.9, 2; Mohammed (Indian Academy) 15:37.3, 3. 110M hurdles: Pradeep G (Air Force) 14.7 seconds, 1; Akhil Krishnan (Air Force) 14.9, 2; Dhamu Rathinam (Indian Athletic Academy) 15.1, 3.Triple jump: Arshad M (Air Force) 15.75 metres, 1 (NMR: Old: 15.44, Saintson, 2000); Ashish Kumar (Bangalore) 15.54, 2; Arivu Selvam D (Fusion Athletica) 15.40, 3.
Discus throw: Dharamvir Singh (Indian Railways) 39.13 metres, 1; Sudhir R Shirdone (Alva’s, Moodabidri) 34.71, 2; Srinivas ST (Chikkamangalur) 33.87, 3.
Hammer throw: Surender Kumar (Indian Athletic Academy) 53.13 metres, 1; Ajaz Ahmed (Railway) 50.15, 2; Khaseem (SDM, Ujire) 44.40, 3. 4x100M relay: Air Force (42.7 seconds) 1; Fusion Athletica (42.9) 2; Alva’s, Moodabidri (43.1) 3.
20km walk: Ganapathy (FC) 1::35:48.0, 1 (NMR: Old: 1::39:55.0, Manoj Kumar, 2001); Khamba Singh (Indian Athletic Academy) 1::40:31.0, 2; Shankar M (Indian Athletic Academy) 1::46:57.0, 3.
Boys: Under-20: 100M: Sathya Seelan M (Youngsters Sports Club) 10.7 seconds, 1; Mohammed Afeef Owaise (Bangalore Sports Club) 10.9, 2; Dagarth Gowraj S (Bangalore Sports Club) 11.0, 3. 5000M: Shridhar Bajanthri (Indian Athletic Academy) 15:42.25, 1; Shriom Patel (YSC) 15:43.00, 2; Sudhir Sharma (YSC) 16:06.15, 3. 110M hurdles: Nagendra Prasad (Alva’s, Moodabidri) 16.27 seconds, 1; Tilak SM (Shimoga Club) 16.93, 2; Vaibhav Patil (STS, Belgaum) 17.17, 3. Triple jump: Samsheer SE (Alva’s, Moodabidri) 14.83 metres, 1; Sandesh S (Alva’s, Moodabidri) 13.73, 2.
Discus throw: Sudhir R Shiradone (Alva’s, Moodabidri) 41.45 metres, 1; Kenchappa (Alva’s, Moodabidri) 37.90, 2; Ravi Raj (Udupi) 36.85, 3.
Hammer throw: Sudhir R Shiradone (Alva’s, Moodabidri) 42.75 metres, 1; Parashuma (SDM, Ujire) 40.78, 2; Praveen K (Alva’s, Moodabidri) 37.65, 3.
4x100M relay: Alva’s (Moodabidri) 43.43 seconds, 1; PSBBLA School (Dharwad) 54.14, 2.
10km walk: Vinod S Hugar (SAI, Dharwad) 48:40.2, 1 (NMR: Old: 49:40.8, Dinish Kumar, 2009); Aakshay B Talawar (SAI, Dharwad) 50:45.2, 2; Devkaran Singh (Arjun Track and Field Club) 01:02.4, 3.
Under-18: 100M: Shiva Kumar MM (TS Academy) 11.0 seconds, 1; Rithesh (Dakshina Kannada) 11.2, 2; Mohith Kumar Chavan M (DYSS, Bangalore) 11.3, 3.
3000M: Laxmikanth Patel (Yuva Sports) 9:44.5, 1; Suraj S (Alva’s, Moodabidri) 9:44.9, 2; Naveen Gowda C (Alva’s, Moodabidri) 10:00.1, 3.
110M hurdles: Fakeerappa V Bangi (SAI, Dharwad) 14.4 seconds, 1; Shiva Kumar C (DYSS, Bangalore) 14.6, 2; Siddanth Magadum M (SAI, Dharwad) 14.9, 3.
Triple jump: Siddarth (Alva’s, Moodabidri) 14 .49 metres, 1; Alston (Alva’s, Moodabidri) 14.22, 2; Karthik (Alva’s, Moodabidri) 13.23, 3.
Hammer throw: Gaviswami (SDM, Ujire) 48.56 metres, 1; Siddarth S Putharn (Dakshina Kannada) 48:15, 2; Manoj S Reddy (Alva’s, Moodabidri) 43.93, 3.
Shot put: Sai Raj (Alva’s, Moodabidri) 15.27 metres, 1; Jasan Salins (Dakshina Kannada) 14.36, 2; Gowtham G (Alva’s, Moodabidri) 13.30, 3.
1000M walk: Rahul N Astagi (SAI, Dharwad) 53:40.5, 1; Mahantesh T Benakatti (SAI, Dharwad) 54:52.8, 2; Mukesh Kumar (Kodagu) 57:24.7, 3.
Under-16: 100M: Syed Tayeb Hussain (Ebenezer International Primary School) 11.4 seconds, 1; Abin PF (SDM, Ujire) 11.6, 2; Ashique KK (New Baldwin School) 11.85, 3.
100M hurdles: Shrishali PS (DYSS, Kudige) 14.9 seconds, 1; Praveen S Patil (Bagalkote) 16.8, 1; Prathik Maragi (Dharwad) 17.0, 3.
Hammer throw: Keshavan (Shimoga) 44.25 metres, 1; Raju (SDM, Ujire) 41.51, 2; Narayan (Alva’s, Moodabidri) 39.54, 3.
Shot put: Masood Hameed (Hasan) 11.78 metres, 1; Keshavan R (Shimoga) 11.67, 2; Shantharam M (Bangalore Sports Club) 11.12, 3.
Under-14: Long jump: Sanjay (Akash International School) 5.48 metres, 1; Manish (New Baldwin School) 5.19, 2; Lokesh S (Indian Academy) 5.10, 3.
Shot put: Domnic Fernandes (Uttara Kannada) 11.72 metres, 1; Danush Ranjan (Dakshina Kannada) 11.56, 2; Kushappa Chawadi (Udupi) 10.12, 3.
Triathlon: Javved SJ (DYSS, Vidyanagar) 1224 points, 1; Shiva Kumar (DYSS, Kudige) 1189, 2; Sanjay (Akash International School) 1127, 3.
Women: 400M: Padmini MG (Fusion Athletica) 56.67 seconds, 1; Sushmitha Devadas (Alva’s, Moodabidri) 57.70, 2; Vijaya Lakshmi (South Western Railways) 1:00.0, 3.
5000M: Thippavva Sannakki (Railways) 18:18.6, 1; Sujatha Sutar (Belgaum) 22:07.1, 2; Meghana KL (SDM, Ujire) 22:40.5, 3.
100M hurdles: Pavithra (DYSS, Mysore) 17.5 seconds, 1; Prajma S Kulkarni (Dharwad) 20.1, 2; Nayana Jadhav (Bijapur) 21.6, 3.
20km walk: Anitha Mahala (Railways) 1:51:58, 1; Asha KB (SDM, Ujire) 2:23.0, 2; Divya U (Udupi) 2:30.08, 3.
4x100M relay: Alva’s (Moodabidri) 51.0 seconds, 1; SDM (Ujire) 53.5, 2; Dharwad (53.8) 3.
Discus throw: Sushma (DYSS, Mysore) 33.15 metres, 1; Neelam (Railways) 32.32, 2; Priyanka BT (Alva’s, Moodabidri) 30.63, 3.
Long jump: Shilpa Sunder (Corporation Bank) 5.46 metres, 1; Jolly VM (Alva’s, Moodabidri) 5.38, 2; Surekha G Patil (Dharwad) 5.36, 3.
Girls: Under-20: 100M: Bebi Sumaya (DYSS, Mysore) 12.2 seconds, 1; Shalini Naik (SAI, Bangalore) 12.5, 2; Priyanka SK (SAI, Dharwad) 12.9, 3.
400M: Reena George (DYSS, Mysore) 55.01 seconds, 1 (NMR: Old: 55.15, Bindu Rani, 2002); Arpitha M (DYSS, Bangalore) 57.7, 2; Meghana KR (MNS Atheletic Academy) 1:00.9, 3.
1500M: Shraddarani S Desai (DYSS, Mysore) 4:42.0, 1 (NMR: Old: 4:44.01, Feme Thomas, 1993); Farheen H Shaikh (STS, Belgaum) 4:58.4, 2; Navyashree C (DYSS, Mysore) 5:09.8, 3.
5000M: Archana KM (Alva’s, Moodabidri) 20:20.1, 2; Akshatha PL (Alva’s, Moodabidri) 20:32.1, 2; Rajani J (Shimoga) 23:45.3, 3.
100M hurdles: Prajna S Prakash (Indo-German) 15.8 seconds, 1; Sumitra PV (DYSS, Mysore) 17.3, 2; Tejaswi (Alva’s, Moodabidri) 17.8, 3.
Long jump: Manisha (Alva’s, Moodabidri) 5.42 metres, 1; Vivikta (Indo-German) 5.23, 2; Chandini (Alva’s, Moodabidri) 5.14, 3.
Discus throw: Navyashree (SDM, Ujire) 30.68 metres, 1; Priyanka BT (Alva’s, Moodabidri) 29.30, 2; Kavya Prabhu (Udupi) 23.58, 3.
4x100M relay: Alva’s (Moodabidri) 52.1 seconds, 1; SDM (Ujire) 55.1, 2; PSBBLLA (Dharwad) 1:02.3, 3.
10 km walk: Rani KB (SDM, Ujire) 1:04.5, 1; Soujanya Hegde (SDM, Ujire) 1:07.15, 2; Amitha S (Alva’s, Moodabidri) 1:08.30, 3.
Under-18: 100M: Meghana Shetty (Indo-German) 12.3 seconds, 1; Nishitha SS (DYSS, Bangalore) 12.7, 2; Tejaswini (Alva’s, Moodabidri) 13.1, 3.
1500M: Sowmya K (SDM, Ujire) 5:14.1, 1; Anusha K (Alva’s, Moodabidri) 5:16.2, 2; Likitha (Alva’s, Moodabidri) 5:27.9, 3.
100M hurdles: Meghana Shetty (Indo-German) 14.0 seconds, 1 (NMR: Old: 14.1, Sneha Patil, 2006); Saujanya KG (Fusion Athletica) 15.7, 2; Priyanka (DYSS, Mysore) 15.8, 3.
Long jump: Praneetha Pradeep (Indo-German) 5.73 metres, 1; Srishti Sunil (Indo-German) 5.25, 2; Abhimath S Nathan (Indo-German) 5.02, 3.
Under-16: 100M: Desna Vinay Sheriff (Indo-German) 12.8 seconds, 1; Manisha A (Dakshina Kannada) 13.0, 2; Lopamudra (Bishop Cotton Girls’ School) 13.2, 3.
100M hurdles: Simran Mascarenhas (Alva’s, Moodabidri) 16.2 seconds, 1; Pushpanjali (SAI, Dharwad) 16.4, 2; Divya Sharma (Indo-German) 17.6, 3.
Under-14: Long jump: Nishmitha (DYSS, Vidyanagar) 4.61 metres, 1; Lisa Britto (Indo-German) 4.54, 2; Divya SK (Poorna Prajna, Shimoga) 4.55, 3.
Shot put: Khyaathi Achutha (Udupi) 8.88 metres, 1; Meghashree (Alva’s, Moodabidri) 8.01, 2; Dhanusha MR (DYSS) 7.84, 3.
Triathlon: Toomy V (Indo-German) 1749 points, 1; Viha Atri (Indo-German) 1671, 2; Lisa Britto (Indo-German) 1655, 3.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry