In The Spotlight for feature

In The Spotlight for feature

Racing Bangalore card

In The Spotlight, trained by Padmanabhan and to be ridden by M Dwyer, is fancied to bag the top honours in the 2800-metre Bangalore St Leger (Grade II), the feature event of the races to be held at the Bangalore Turf Club on Sunday.

False rails will be declared on race day. 

1. happy valley plate (div ii) (rated 0-25) -- 1200M: 2.00 PM
1. Shourya (Babu Rao)    60    Kiran Rai     8
2. Shining Fame (JS Pillay)    59    Rajesh Kumar     4
3. Special (S Narredu)    59    Suraj Narredu    5
4. Style of Signature (Sharat K)    58.5    Irvan Singh    12
5. Perfect Attitude (Sharat K)    58    Christopher       10
6. Flip Your Destiny (Nityanand)    55.5    Sahanawaz    1
7. Smart Edition (Faraz Arshad)    55.5    Neeraj Rawal    7
8. Montag (Nityanand)    54     N Rajesh     6
9. Star Crest (Britto)    54    PS Chouhan          9
10. Brigade’s Passion (Warren S)    53.5    V’eeshwaran     2
11. Molly Malone (Amit Caddy)                  53.5    A Ramu                  3    
12 Sun Rich (Inayathulla)    52    Vivek     11

Special 1; Shining Fame 2; Perfect Attitude 3.
2. parsiana plate (rated 20-45) -- 1800M: 2.30 PM      
1. Angel Crown (M Narredu)    60    Suraj Narredu      1  2. Provocateur (Padmanabhan)    57     M Dwyer    3
3. Entertainer (Faraz Arshad)    56.5     I Chisty     4    
4. Starstruck (D Byramji)     56     R Marshall     5
5. Independence Day (Puttanna)    55    PS Chouhan     2
6. Mountain Train (Lokanath)     54.5    SK Das    6

Angel Crown 1; Provocateur 2; Starstruck 3.
3. happy valley plate (div i) (rated 0-25) -- 1200M: 3.00 PM
1. Final Countdown (S Komandur)     61.5    Gnaneshwar     4
2. Maverical (Sharat K)     60    Afsar Khan     9
3. Sandhurst (Dhariwal)    60    Vinod Shinde    3
4. Loving Fantasy (Inayathulla)    59.5    Vivek    12
5. Magic Wave (Amit Caddy)    59.5    A Ramu    8
6. Sweet Angel (Tharun T)    59.5    R Vaibhav     7
7. Rosie’s Dream (Narayana Gowda)    59    Vaideeshwaran    1
8. Good Gift (Britto)    58.5    R Bharath    2
9. Red Hot (Faraz Arshad)    58    C Umesh     11
10. Divine Touch (Nityanand)    57.5    Mudassar    6
11. Potential (Warren S)    57    G Adarsh    5
12. Southern Pearl (Amit Caddy)    56.5    VR De Sousa    10

Sweet Angel 1; Final Countdown 2; Rosie’s Dream 3.
4. lt col gaunt memorial cup (rated 40-65) -- 1600M: 3.30 PM
1. Mountain Of Joy (Lokanath)    60    C Umesh     6
2. Rich Radiant (Md Khan)    59     I Chisty    8
3. Adelric (Vijay S)    58.5    Neeraj Rawal     5
4. Meghalaya (Dhariwal)    58.5    F Da Silva    2
5. Simply Stylish (Ganapathy)    58    B Sreekanth    1
6. Formula One (Nityanand)    56.5    A Imran K    4
7. Ice Stone (I Ghatala)    56.5    Suraj Narredu    7
8. Spaniard (Neil Darashah)    56       P Trevor     3
        
Simply Stylish 1; Adelric 2; Formula One 3.
5. Bangalore st leger (grade ii) (terms) -- 2800M: 4.00 PM
1. Star Marquess (Ganapathy)    57    B Sreekanth    3
2. Swiss Don (S Abbas)    57    A Imran K    1
3. Toroloco (I Ghatala)    57    Suraj Narredu    5
4. In The Spotlight (Padmanabhan)    55.5    M Dwyer    2
5. Volterra (Shroff)    55.5    P Trevor    4
    
In The Spotlight 1; Swiss Don 2; Toroloco 3.
6. sm ramakrishna rao memorial cup  (rated 80 & above) -- 1200M: 4.30 pm
1. Bullet (IA Sait)    60.5    I Chisty    7
2. Show Time (I Ghatala)    60    Suraj Narredu    4
3. Bourne Supreme (S Narredu)    59    K Chethana    10
4. Cape Ferrat (A Mangalorkar)    57    Mudassar    2
5. Casanova (Dhariwal)    56.5    P Trevor    11
6. Dancing Touch (S Narredu)    54    S Hussain              3
7. Klipspringer (Padmanabhan)    54    M Dwyer    9
8. Sunstone (I Ghatala)    54    Vinod Shinde     6
9. Celestial Son (Neil Darashah)     53.5    Prabhakaran    1
10. Smooth Glider (Sharat K)    51.5    R Vaibhav     5
11. Nessie (Prasanna K)                                 51    PS Chouhan    8
    
Klipspringer 1; Casanova 2; Cape Ferrat 3.
7. esquire trophy (terms) -- 1200M: 5.00 PM 
1. April Gold (S Narredu)    56    Shahbuddin    9
2. Courage In Red (S Attaollahi)    56    P Trevor    7
3. Dance Of A General (Nityanand)    56    N Rajesh    5
4. Home Advantage (IA Sait)    56    I Chisty    2
5. Most Wanted (Neil Darashah)    56    Gnaneshwar    6
6. Wing Commander (Padmanabhan)    56    Ranjeet S     10
7. Absolute Joy (S Narredu)    54.5    R Koch    1
8. Angel’s Kiss (M Narredu)    54.5    DK Ashish     8
9. Ensatus Elegans (Prasanna K)    54.5    Vaideeshwaran    11
10. Go Green (Sharat K)     54.5     Afsar Khan    12
11. Mulligan (Pradeep)    54.5      Vivek                    4
12. Sumitomo (D Byramji)                            54.5       PS Chouhan       3
 
Home Advantage 1; Dance Of A General 2; Courage In Red 3.
8. chettinad stud plate (rated 60-85) -- 1400M: 5.30 pm
1. Gluteus Maximus (D Byramji)    61    I Chisty    9
2. Sun Control (I Ghatala)    59.5    B Paswan     1
3. Mighty Heart (Neil Darashah)     58.5    Prabhakaran    10
4. Thoughts N Actions (Prasanna K)    58.5    P Trevor    6
5. Sunstorm (I Ghatala)    57    Anjar Alam    4
6. Sudden Magic (Puttanna)    56.5    Ashok Kumar    7
7. Panamera (Dhariwal)    56    F Da Silva    8
8. Dancerella (A Mangalorkar)    55.5    Neeraj Rawal    3
9. Lad Star (Amit Caddy)     54.5    VR De Sousa    11
10. Make My Day (Byramji)    54.5    R Marshall    2
11. MI Amor (Dhariwal)    53.5    R Vaibhav     5
12. Violent Storm (Dominic)                        53        PS Chouhan       12

Dancerella 1; Violent Storm 2; Thoughts N Actions 3.

Day’s best: Klipspringer.
Double: Angel Crown and Dancerella.
Jackpot:  4, 5, 6, 7, 8.  Mini-jackpot: 2, 4, 6, 8.
Treble: 5, 6, 7. Exacta pool: 3, 6, 7, 8.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)