St Joseph's emerge champs

Holy Angels top in girls section; Deccan International second

St Joseph's emerge champs

St Joseph’s Indian High School and Holy Angels Higher Primary School emerged boys’ and girls’ overall champions in the Deccan Athletic Club’s 24th Weekend meet, sponsored by Deccan Herald and Prajavani, here on Sunday.

Held over four weeks at the Sree Kanteerava stadium, St Joseph’s lads topped the standings with a total of 2,965 points, finishing ahead of Devamatha Central School (2290). In the girls section, Holy Angels emerged winners with 4590 points while Deccan International School took the runners-up spot at 2460.

Results: Boys: Under-16: 100M: Praveen Kumar (Indiranagar HS) 11.7 seconds, 1; Sahil Shankar (Vidyaniketan) 11.9, 2; Nikhil Rohan (Devamatha) 12.0, 3.

800M: Praveen Kumar S (Max Muller Public School) 2:13.6, 1; Rakshita Gowda N (Florence High School) 2:16.6, 2; Suresh Oran (Kendriya Vidyalaya) 2:27.2, 3.

3000M: Praveen Kumar S (Max Muller) 10:29.9, 1; Harsha S (St Joseph’s Indian) 11:28.6, 2; Sharath S (St Joseph’s Indian) 11:30.2, 3.

110M hurdles: Harsha N (Deccan International School) 20.1 seconds, 1; Nikhil Rohan (Devamatha) 20.2, 2; Krishna Prasad N D (Indiranagar) 20.3, 3.

Long jump: Jeevan S (Silicon City) 5.65 metres, 1; Akash B G (Vidyaniketan) 5.30, 2; Sankarshan D (Delhi Public School) 5.29, 3.

Triple jump: Sachin Gowda B (Akai Public School) 11.06 metres, 1; Kiran Gowda (Devamatha) 10.86, 2; Abhiram Natarajan (Ryan International) 10.80, 3.

High jump: Preran Manjunath (Vidyaniketan) 1.60 metres, 1; Abhiram Natarajan (Ryan International) 1.56, 2; Akash B G (Vidyaniketan) 1.53, 3.

Shot put: Rahul B V (Indiranagar High School) 9.96 metres, 1; Snehith Gowda V (Indiranagar HS) 9.93, 2; Rakshit P Bhat (R T Nagar Public School) 9.41, 3.

Under-13: 100M: Ningaraju (St Yash Public School) 12.7 seconds, 1; Yogesh C G (VLS Vidyasagar Kannada High School) 12.8, 2; Anish Yadav (Army Public School) 12.9, 3.
800M: Sagar D (VLS Vidyasagar) 2:26.9, 1; Nigaraju (St Yash) 2:32.6, 2; Dilip (St Yash) 2:33.8, 3.

3000M: Hari Krishna L S (St Joseph’s Indian) 11:11.8, 1; Akshay (St Yash) 11:13.6, 2; Rajshekhar (St Yash) 11:32.3.

80M hurdles: Yogesh C G (VLS Vidyasagar) 15.3 seconds, 1; Hari Krishna L S (St Joseph’s Indian) 15.4, 2; Chandan R (Devamatha) 15.9, 3.

Long jump: Anish Yadav (Army Public School) 5.10 metres, 1; Sanjeeth Kumar (Silicon City A S Education) 4.97, 2; Sagar Abhisek (Army Public School) 4.48, 3.

Triple jump: Sujay K Subramaniam N (Sri Kumaran Children’s Home) 9.15 metres, 1; Yajith Kumar R (Kendriya Vidyalaya) 8.96, 2; Shourya Appaiah (Vidyaniketan) 1.22, 3.
Shot put: Sagar D (VLS Vidyasagar) 10.70 metres, 1; Varun Aditi (Devamatha) 8.68, 2; Rohit S Jahgirdar (Vidyaniketan) 8.43, 3.

Overall champions: St Joseph’s Indian High School (2,965 points) 1; Devamatha Central School (2290) 2.

Girls: U-15: 100M: Ela Manya Navin (Sacred Heart Girls High School) 13.6, 1; Toommy Vyshnaivi B (Baldwin Girls High School) 13.7, 2; Muthamma MB (Sacred Heart Girls High School) 14.0, 3.

800M: Padmavathi A (St Yash Public School) 2:47.2, 1; Jeshritha Kumar (Kendriya Vidyalaya) 2:48.0, 2; Tanisha V Panchal (Vidyanikenthan School) 2:49.4, 3.

1500M: Padmavathi A (St Yash Public School) 5:50.4, 1; Nikitha S (RT Nagar Public School) 6:08.9, 2; Tanisha V Panchal (Vidyanikenthan School) 6:11.8, 3.

100M hurdles: Viha Atri (Clarence High School) 18.3, 1; Toommy Vyshnaivi B (Baldwin Girls High School) 18.4, 2; Reshma P Roy (Baldwin Girls High School) 18.6, 3.

Long jump: Kavya Annie Jacob (Clarence High School) 4.98, 1; Tanisha Naik (Baldwin Girls High School) 4.48, 2; Tanisha (Bethany High School) 4.37, 3.

Triple jump: Kavya Annie Jacob (Clarence High School) 10.19, 1; Viha Atri (Clarence High School) 10.16, 2; Tanisha (Bethany High School) 9.58, 3.

High jump: Annapurna G (CMR National Public School) 1.42, 1; Druthi C (Holy Angels Higher Primary School) 1.35, 2; Harshini PP (Baldwin Girls High School) 1.28, 3.
Shot put: Smayana Kamath (Deccan International School) 8.41, 1; Aliya Thanveer (Baldwin Girls High School) 8.08, 2; Sahana R (Nirmala Rani English Primary School) 7.88, 3.

U-12: 100M: Andrea Pinto (Legacy School) 14.4, 1; Mihika Gonsaves (St Francis Xavier Girls HS) 14.8, 2; Amshula Prasad (Bethany High school) 15.0, 3. 800M: Sanjana A Hoskote (Deccan International School) 2:56.2, 1; Tejashvini G (Outreach International School) 2:57.7, 2; Ashvini (St Yash PS) 2:59.2, 3. 1500M: Tejashvini (Outreach International School) 6:14.2, 1; Sumeda Puja (Deccan International School) 6:24.7, 2; Arshitha B (Holy Angels Higher Primary School) 6:37.9, 3. 60M hurdles: Krithika (Holy Angels Higher Primary School) 13.7, 1; Aashlesh Holla (Vidyaniketan School) 14.4, 2; Swathi Sharavana S (Holy Angels Higher Primary School) 14.7, 3. Long jump: Andrea Pinto (Legacy School) 4.11, 1; Niharika V (Betany High School) 3.72, 2; Mihika Gonsaves (St Francis Girls HS) 3.71, 3. Triple jump: Rohitha Chowdary P (Deccan International School) 9.09, 1; Niharika V (Bethany High School) 8.76, 2; Sanjana A Hoskote (Deccan International School) 8.22, 3. High jump: Rohitha Chowdary P (Deccan International School) 1.13, 1; Bhavana S (Deccan International School) 1.11, 2; Shruthi Mutha (Holy Angels Higher Primary School) 1.09, 3. Shot put: Megha Rama Priyan (Vidyaniketan School) 5.78, 1; Rashmi D (Mithralaya Girls HS) 5.53, 2; Faaiza Fahman M (Holy Angels Higher Primary School) 5.47, 3.
Overall champions: Holy Angels Higher Primary School (4,590 points) 1; Deccan International School (2,460) 2.

Comments (+)