Truculent Star fancied

DELHI RACE CARD

Truculent Star, to be ridden by P Sharma, is tipped to land the spoils in the Makar Sakranti Plate over 1400 metres, the feature event of the races.
1. Self Defence Plate (Cl IV, rated 20-46) 1000M, 2.15 pm: 1. Gold Maid 59.5 Sandeep R 3; 2. Steel Force 55.5 SA Shah 2; 3. Lake Beauty 55 J Parkash 1; 4. Perfect Affect 53.5 Bhanu P 7; 5. King Chalange 51.5 J Vijay 6; 6. Master Racer 51.5 CS Jodha 5; 7. Chepetzuha 51 Shadab K 8; 8. Kitwaking 50 Sunny K 4.
Gold Maid 1; Kitwaking 2.
2. Maha Kumbh Plate Div I (Cl V, rated 1-26) 1200M, 2.45 pm: 1. Ashwa Paylia 61.5 Arun K 9; 2. What A Sight 61.5 SK Ali 6; 3. Assertive 57 CS Jodha 3; 4. Indian Bride 56.5 Sandeep R 2; 5. She Is Beautiful 54 D Kumar 1; 6. Enter And Canter 51.5 Ranjeet S 7; 7. Fulminator 51 Sameer K 4; 8. Ruby Moon 49.5 Sunny K 8; 9. Fuel 49 R Saini 5.
What A Sight 1; Enter And Canter 2.
3. Maha Kumbh Plate Div II (Cl V, rated 1-26) 1200M, 3.15 pm: 1. Doon Boy 61.5 Saleem 4; 2. Bay Of Thunder 58 Sandeep R 7; 3. Huge Price 56.5 CS Jodha 8; 4. The Dukes 55 Dilip S 3; 5. Master Boom 52 Sunny K 1; 6. Fiorella 51 Ranjeet S 6; 7. Supreme Victory 50.5 Narender 2; 8. Beyond The Moon 50 Ramlal 5.
Supreme Victory 1; Fiorella 2.
4. Makar Sakranti Plate (Cl I, rated 80 & above) 1400M, 3.45 pm: 1. Arts 67.5 Hashim Ali 2; 2. Shub Shubh 62.5 JWDL 5; 3. Master Blaster 59.5 CS Jodha 7; 4. Ode To Nature 56 Sameer K 3; 5. Truculent Star 56 P Sharma 9; 6. Enya 54.5 SA Shah 1; 7. Miss Marine 51.5 Suresh K 6; 8. Taraka’s Power 51.5 R Saini 10; 9. Red Reef 50.5 J Parkash 8; 10. Gold Spark 50 Gurpreet S 4.
Truculent Star 1; Arts 2.
5. Lohri Plate (Cl III, rated 40-66) 1200M, 4.15 pm: 1. Elegancia 59 Mohanlal 8; 2. Master Blast 59 L Prashant 9; 3. Ashwa Panama 58.5 Narain S 5; 4. Dazzle 58 Mohd Asif 11; 5. Zabardast 58 S Amjad K 3; 6. Green Seals 57 P Sharma 7; 7. Miss Gorgeous 57 Rathore 4; 8. Master Chenna 56 Bipin K 10; 9. Kohinoor Beauty 55.5 CS Jodha 12; 10. Global Wind 52.5 Shadab K 2; 11. Rose 52.5 Ramlal 6; 12. Shaaranga 52 Chand Mohd 1.
Green Seals 1; Kohinoor Beauty 2.
6. Muktsar Plate (Cl IV, rated 20-46) 1100M, 4.45 pm: 1. Tarangire 60.5 Md Asif 10; 2. Fearless Tiger 59.5 Rathore 8; 3. Master Crown 58 Sandeep R 9; 4. Happygolucky 57.5 CS Jodha 3; 5. Rios Girl 55.5 Sameer K 5; 6. Ashwa Sitara 53.5 G Shekhawat 6; 7. Nonios 52.5 Sunny Kumar 11; 8. Ashwa Chetak 52 J Parkash 7; 9. First N Impression 51 K Narender 2; 10. Saddlers Rule 50.5 Suresh K 1; 11. Dolton Power 50 J Vijay 4.
Master Crown 1; Happygolucky 2.
Day’s best: Gold Maid.
Jackpot: 2, 3, 4, 5, 6. Mini-jackpot: 3, 4, 5, 6. Treble: 4, 5, 6. Exacta pool: 5, 6.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry