Ancient Wonder fancied

Racing Bangalore card

Ancient Wonder, to be ridden by Imran Chisty and trained by P Quinn, is fancied to land the spoils in the Chief Minister’s Cup (Grade III) over 1200 metres, the feature event of the races to be held here on Wednesday.

False rails to be declared on race day.

1. Santa Anita Park Plate (div ii) (rated 0-25) 1200M: 2.00 PM
1. Bernicia (Warren S)    61    Bhanu Pratap    10
2. Arthur (Babu Rao)    59    G Adarsh    6
3. Thunder Blitz (Md Khan)    59    A Waheed    7
4. Blue Origin (Hidayat K)    54.5    P Mani    3
5. Afternoon Delight (Amit Caddy)    53.5    A Ramu    1
6. Check In Time (Narayana Gowda)    53    G Sai Vamshi    8
7. The Gentle Don (Amit Caddy)    53    Vikash Tamang    5
8. Gur Kripa (Mahesh)    52.5    Chandrashekar    9
9. Our Love (Manohar)    52.5    R Shelar    2
10. Loving Fantasy (Inayathulla)    50.5    Vivek    4       
Loving Fantasy 1; Afternoon Delight 2; Our Love 3.
2. Glorious Colours plate (terms) 1400M, 2.30 PM
1. Arrogant Approach (S Attaollahi)    56    S Zervan    8
2. Charlatan (S Attaollahi)    56    P Trevor    5
3. Divine Ruler (Karan S)    56    Raja Rao    6
4. Peter Parker (D Byramji)    56    I Chisty    9
5. Policy Maker (Laxman S)     56    AM Tograllu    3
6. Pursuit Of Fame (A Mangalorkar)    56    C Alford    11
7. Riverdale (L D’Silva)    56    R Vaibhav    10
8. Dancing In The Rain (S Abbas)    54.5    Kiran Naidu    1
9. Golden Princess (Ganapathy)    54.5    B Sreekanth    2
10. Sweet N Smart (Ganapathy)    54.5    Deep Shanker    4
11. Whats Up (Laxman S)     54.5    Harinder S    7
   
Charlatan 1; Pursuit Of Fame 2; Dancing In The Rain 3.
3. Santa anita park plate (div I) (rated 0-25) 1200M, 3.00 pm
1. Dream Runner (Pradeep)     62.5    Arshad Alam    4
2. Corleone (JS Pillay)    61.5    A Velu    2
3. Jewel Lady (Warren S)    61.5    AR Pradeep    9
4. Copper Red (Md Khan)     61    B Nayak    6
5. Dance With Me (Babu Rao)    60    Rajesh Kumar    8
6. Astonishing (Hidayat K)    59.5    Vivek    10
7. Catch The Eye (Amit Caddy)    57.5    A Ramu    1
8. Silver Street (Lokanath)    57.5    Prabhakaran    5
9. Starstruck (Sharat K)    57.5    Irvan Singh    7
10. Fruit King (Britto)    55.5    P Ramesh    3   
       
Starstruck 1; Corleone 2; Astonishing 3.
4. Own opinion trophy (terms) 1200M, 3.30 pm
1. Ademaro (D Byramji)    56    C Alford    8
2. Aryan (Laxman S)    56    Deep Shanker    2
3. Grand Applause (Dominic)    56    R Shelar    3
4. Impressive Delite (Sirajuddin)    56    I Chisty    9
5. Man Of Vision (Dhariwal)    56    Neeraj Rawal    6
6. Manta Ray (Warren S)    56    P Mani    5
7. Maths Professor (Zoheb Shaikh)    56    Ch K Chary    1
8. Our Commander (Ganapathy)    56    Raja Rao    11
9. Regal Boast (Padmanabhan)    56    A Sandesh    7
10. Smile Stone (Sharat K)    56    H Rathod    4
11. Alankrita (Zoheb Shaikh)    54.5    G Sai Vamshi    10
12. Coolmore (A Mangalorkar)    54.5    P Trevor    12

Man Of Vision 1; Maths Professor 2; Coolmore 3.
5. Chief Minister’s cup (Grade III) (terms) 1200M, 4.00 pm
1. Southern Bay (Ganapathy)    60    B Sreekanth    2
2. Speed Six (Padmanabhan)    59.5    P Trevor    3
3. Ancient Wonder (P Quinn)    59    I Chisty    5
4. Secret Punch (Sirajuddin)    58.5    Srinath    1
5. Chul Bul Pandy (I Ghatala)    57.5    Ashhad Asbar    4
6. Cecil (Dhariwal)    57    R Vaibhav    8
7. Klipspringer (Padmanabhan)    57    A Sandesh    7
8. Storm Tracker (Shroff)    57    S Zervan    6

Ancient Wonder 1; Speed Six 2; Klipspringer 3.
6. Brig RCR Hill Memorial trophy (rated 40-65) 1400M, 4.30 pm
1. Diamonite (I Ghatala)    60.5    Suraj Narredu    7
2. Indian (Babu Rao)    57.5    Kiran Rai     3
3. Samara Sun (Dhariwal)    57    P Trevor    5
4. Little Lion (Sharat K)    56.5    HG Rathod    1
5. Open Page (Puttanna)    55    AR Pradeep    10
6. Savvy Concept (A Mangalorkar)    54 .5    Akshay    2
7. Stellar Ambition (Dominic)    54.5    Khurshad A    4
8. Midtown Delight (Mahesh)    53.5    Chetan Kalay    9
9. Wrekin (A Mangalorkar)    52    I Chisty    11
10. A Game To Remember (Warren S)    51.5    R Shelar    6
11. Abbas Dreams (Babu Rao)    51    Rajesh Kumar    8                   
Samara Sun 1; Diamonite 2; Wrekin 3.
7. Regency stud plate (rated 60-85) 1200M, 5.00 pm
1. Casanova (Dhariwal)    61    Samad    11
2. Free Law (Warren S)    60.5    Chetan Kalay    6
3. Smooth Glider (Sharat K)    58    Irvan Singh    8
4. Sun Divine (Neil Darashah)    56.5    Srinath    5
5. Brabus Speed (Prithviraj)    56    Kiran Rai    3
6. Nessie (D Byramji)    55    I Chisty    4
7. Hillsboro (I Ghatala)    54.5    Selvaraj    9
8. Decorated (Nityanand)    54    P Trevor    2
9. Icelander (I Ghatala)    54    Suraj Narredu    1
10. Violent Storm (Dominic)    53    Khurshad A    10
11. Lads Ability (Warren S)    52    AR Pradeep    7
        
Icelander 1; Sun Divine 2; Decorated 3.
8. Baraloy plate (rated 20-45) 1400M, 5.30 pm
1. Argiano (D Byramji)    62.5    C Alford    9
2. Smooth Shine (Sharat K)    61.5    Ramesh Kumar    8
3. Mellonsdelight (Pradeep)     59.5    M Mark    2
4. Rising Sun (Nityanand)    58.5    N Rajesh    1
5. Bounty Hunter (Amit Caddy)    54    Vikas Tamang    12
6. Prince Academy (Ganapathy)    54    Raja Rao    10
7. Shivalik Beauty (Dominic)    53.5    S Shelar    6
8. Bella Pinky (R Byramji)    53    Vinod Shinde    3
9. Somerset Rose (Babu Rao)    52.5    Rajesh Kumar    11
10. Winning Story (Sirajuddin)    52.5    R Anand    7
11. Will Still (Sharat K)    51    S Kamble    5
12. Blizzard Of Oz (Dominic)    50.5    Khurshad A    4                   
Argiano 1; Somerset Rose 2; Blizzard Of Oz 3.

Day’s best: Man Of Vision. Double: Samara Sun and Icelander.
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8. Mini-jackpot: 2, 4, 6, 8. I treble: 3, 4, 5. II treble: 6, 7, 8.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry