Nirupama sets track ablaze on day one

17-year-old breaks 100M record; Joyline grabs gold


The newly laid track at the Sree Kanteerava stadium and the afternoon drizzle that brought down the temperature gave the athletes a bright chance to come up with a good performance on the day.

Nirupama reached home in 11.6 seconds to bag the 100M gold, erasing Yamini D Rao’s three-year-old meet record of 12.0 seconds in the girls’ under-18 section.  It was also Nirupama’s first time under 12 seconds.  “The new track is bouncy and it was a good advantage,” said Nirupama.

The 17-year-old Indo-German Sports Club athlete brushed aside the challenge from Rebecca Jose, who also came under the meet mark to take silver in 11.8. Joyline, from Alva's, Moodbidre, leapt to a distance of 12.30 metres to grab the triple jump gold in the girls’ under-20 section.
Joyline bettered the previous mark of 12.28 held by Shilpa Sequeria from 1999. In the girls’ under-14 section, Mrudula Halgekar of Belgaum clocked 1:42.3 to break the meet mark in the 600M.

The Divine Provident’s eighth standard student went under the old time of 1:43.00 set last year by Nithyashree C A.

Results: Boys:  U-20:  100M: Akash B Rao (DK) 10.7 seconds, 1; Mohainuddin (Alva's) 11.0, 2; Sumanth KP (Mysore) 11.1, 3. 800M: Vishwambhar Kolekar (Rai Athletic Club) 1:57.1, 1; Iftekhar Ahmed (DYSS, B'lore) 1:57.9, 2; Shivananda S Hadapad (DYSS, B'lore) 1:59.7, 3. Javelin throw: Tippanna L M (SAI, Dharwad) 54.59 metres, 1; Muttappa Yadav (MEG & Centre, B'lore) 50.04, 2; Salman Abbas (Arjun Track & Field) 38.88, 3.
U-18: 100M: Alan Gilbert (Bangalore Sports Club) 11.0 seconds, 1; Tanuj P Batavia (BSC) 11.2, 2; Arun Kumar (Arjun Track & Field) 11.3, 3.
800M: Naveen C S (DYSS, B’lore) 2:01.6, 1; Praveen S (Bijapur) 2:02.5, 2; Rayappa F D (SS, Kudige) 2:06.00, 3.

Discus throw: Sayed Zejahzain (DK) 40.94 metres, 1; Syed Arabi (UK) 36.20, 2; Yallappa (SS, Chandargi)     32.86, 3. Medley relay: Bangalore Sports Club (2:00.2) 1; DYSS, B’lore (2:05.8) 2; Belgaum (2:06.5) 3.
U-16: 100M: Shiva Kumar MM (CSTT) 11.3 seconds, 1; R Kumar (SS, Vidyanagar)  11.5, 2; Vaishak N (Mysore) 11.9, 3. 800M: Tirupathi (Bagalkote) 2:05.1, 1; Balappa (Sports School, Bangalore) 2:06.5, 2; T S Harish (SS) 2:08.00, 3. High jump: Hamdan (DK) 1.86 metres, 1; Ruthvik T S (Bangalore Sports Club) 1.70, 2; Jesse (Arjun Track & Field) 1.60, 3. Discus throw: Manoj Kumar T (Mangala, DK) 38.55 metres, 1; Venkatesh C (SS, Kudige) 32.70, 2; Javeed A Madbhavi (SS, Chandargi) 31.76, 3. Medley relay: Sports School, Vidyanagar (2:07.4) 1; Bijapur (2:08.3) 2; Sports School, Chandargi (2:12.6) 3.

U-14: 600M: Yamanappa Ngingi (Bagalkote) 1:35.0, 1; Y M Bellakumpi (Sports School, Chandargi) 1:36.3, 2; S M Malkanar (SS, Chandargi) 1:39.7, 3.
High jump: Kundan Kumar (India International School) 1.50 metres, 1; Chethan G (Devamatha Central) 1.45, 2; Kishore S (PPEC, Srikrishnanagar) 1.30, 3. Triathlon: SP Shivangi (SS,Chandargi) 1565 points, 1; R Madhu (SS, Chandargi) 1412, 2; Bharath F Rathod (SS, Chandargi) 1348, 3.

Girls:  U-20: 100M: Moulya B U (Alva's, Moodbidre) 12.7, 1; Bebi Sumaiah (Sports School, Kudige) 12.9, 2; Namithisree (Alva's) 13.2, 3. 800M: Shruthi K C (DYSS, B’lore) 2:18.7, 1; K C Mamatha (Alva’s Moodbidre) 2:22.7, 2; Krupayini A (Tumkur) 2:59.6, 3. Long jump: Pallavi Sukumar (SJCC) 5.60 metres, 1; Aishwarya G M (Indo-German SC) 5.57, 2; Anitha H V (DYSS, Mys) 5.04, 3. High jump: Aishwarya G M (Indo-German) 1.50 metres, 1. Triple jump: Joyline M Lobo (Alva's) 12.30 metres (NMR. Old: 12.28, Shilpa Sequeria, 1999) 1; Shubha BB (SAI, B’lore) 11.46, 2; Sneha P (Tumkur) 10.42, 3.

Javelin throw: Shahejahani (DYSS, Mysore) 37.80 metres, 1; Kiran (Garden City College) 18.88, 2. Shot put: Sushma S (DYSS, Mysore) 10.63 metres, 1; Sharmila K (DYSS, Mysore) 9.58, 2; Renuka Jadhav (Bagalkote) 8.38, 3.

U-18: 100M: Nirupama Sunderraj (Indo-German Sports Club) 11.6 seconds, (NMR. Old: 12.0 Yamini D Rao, 2006); Rebecca Jose (DYSS, B'lore) 11.8, 2; Priyanka S Kalagi (SAI, Dharwad) 12.1, 3. 800M: Swetha S (SAI, Shimoga) 2:25.2, 1; Sowmya S (SAI, Madikeri) 2:28.5, 2; Lasika K R (SAI, Madikeri) 2:30.4, 3. High jump: Sumithra P B (SS Kuduge) 1.43 metres, 1; Sneha P J (Bangalore Sports Club) 1.35, 2; Harhita P L (SAI, B’lore) 1.25, 3. Triple jump: K Bhavya Mandanna (Indo-German) 10.96 metres, 1; S Ramyashree (DYSS, Mys) 10.90, 2; Chandravva V S (SAI, Dharwad) 10.84, 3. Discus throw: Kavya K (Govt. College Rippempet, Shimoga) 28.18, 1; Brundala M (CSTI, School) 25.09, 2; Neelakka R (BS Patil College, Bijapur) 23.22, 3.

U-16: 100M: Bhuvi B Shankar (SS, Vidyanagar) 13.0 seconds, 1; Shashikala (Dharwad) 13.3, 2; Sampada Kamat (UK) 13.9, 3. 800M: Priyanka V (CSTT, B'lore) 2:20.5, 1; Nayasree (Vidyanagar) 2:23.5, 2; Nithyasree C A (CSTT) 2:30.3, 3. 1000M medley relay: Sports Hostel, Mysore (2:27.4) 1; SAI, Madikeri (2:32.2) 2; Devamatha School (2:45.7) 3. Discus throw: Athira Varkey (SS, Vidhyanagar) 25.27, 1; Yamini Dwarakanath (IIS) 20.15, 2; Shinanda (SS, Vidyanagar) 18.19, 3.
U-14: 600M: Mrudula Halgekar (Belgaum) 1:42.3 (NMR. Old: 1:43.0, Nithyashree C A, 2008) 1; Archana K (Madikeri) 1:42.4, 2; Shreelatha (Kudige) 1:43.2, 3. Triathlon: S Praneetha Pradeep (Indo-German) 1629 points, 1; Niveditha Sawant (UK) 1340, 2; Vaishali Somaiah (Indo-German) 1338, 3.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry