Super Storm for feature

Super Storm, to be ridden by Suraj Narredu, is fancied to land the spoils in the Governor’s Cup over 2000 metres, the feature event of the races to be held at the Mysore Race Club on Friday.

False rails, average width of about 7.5 metres, from 1600 metres to the winning post.
1. Shanthinikethan plate (rated 00-25) 1200M, 2.00 pm
1. Argentum (V Appachu)    61    Nassar Alam    7
2. Amar Prem (Ranjeet)    59.5    H Rathod    12
3. Brigade’s Paradise (Dinesh Pujar)    59    Christopher    10
4. Spark Of Blue (Feroz M Khan)    58.5    Kiran Rai    4
5. Count Royal (Sharavanan)    57.5    P Mani    5
6. Small Made (PC Tejaswi)    57.5    Madhu Babu    6
7. Penalty Kick (Bipin VS)    56    Gnaneshwar    1
8. Peppr (Santosh R)    55    Irvan Singh    3
9. Admiranda (CVGK Kishore)    54    Santosh K    11
10. Montag (Monnappa)    52.5    Vivek    2
11. Surya Putra (Vishal Yadav)    52    Ajeet Kumar    8
12. Shining Fame (M Bobby)    51.5    S Hussain    9        
Brigade’s Paradise 1; Peppr 2; Spark Of Blue 3.
2. D Gopalaraj urs memorial cup (Div II) (rated 20-45) 1400M, 2.30 pm
1. Afternoon Delight (Amit Caddy)    60    Babu Singh    8
2. Chilli Vodka (S Komandur)    59.5    Indrajeet S    1
3. Prince Of Kintyre (Lokanath)    59    Prabhakaran    6
4. Well Known (Faraz Arshad)    58.5    A Imran K    7
5. Our Commander (Ganapathy)    58.5    F Da’Silva    4
6. Optimus Zone (JS Pillay)    58.5    AR Pradeep    3
7. Avari (Byramji)    58    Vinod Shinde    5
8. Sweet November (Mallikarjuna)    58    Vivek    10
9. Aero Star (S Narredu)    58    Suraj Narredu    2
10. Himavari (Sharat K)    56    I Chisty    9
11. Gambit (Sharavanan)    56    Tauseef A    11    

Aero Star 1; Well Known 2; Himavari 3.
3. AC Somanna memorial cup (Div II) (rated 40-65) 1200M, 3.00 pm
1. Mr Carpe (Neil Darashah)    60    PS Chouhan    7
2. Bandito (Darashah)    56    Srinath    12
3. Refreshed (Faraz Arshad)    56    Christopher    5
4. Sweet N Smart (Ganapathy)    56    F Da’Silva    8
5. Skyfleet (T Natraj)    56    Gautam Raj    9
6. Green Mist (Sharavanan)    55.5    Madhu Babu    3
7. Native Lady (M Bobby)    55    Santosh K    4
8. Ace Princess (Rakesh)    54.5    Vijay Kumar    10
9. Sans Frontieres (S Komandur)    54    Indrajeet S    6
10. Red Admiral (S Narredu)    53.5    K Chethana    11
11. Golden Wisdom (Sharat K)    53    Nassar Alam    1
12. Jaldi (CVGK Kishore)    52    Ajeet Kumar    2    

Mr Carpe 1; Bandito 2; Sweet N Smart 3.
4. AC Somanna Memorial cup (Div I) (rated 40-65) 1200M, 3.30 pm
1. Tusker (Dinesh Pujar)    62.5    Shivanth P    8
2. Sky High (Darashah)    61.5    MD Paswan    6
3. Samara Sun (Dhariwal)    61    Suraj Narredu    10
4. Divine Deliverance (Neil Darashah)    60.5    S John    3
5. Caldera (Sharavanan)    59    Gnaneshwar    12
6. Alianz (Vishal Yadav)    59    Himanshu    9
7. Money Ball (Amit Caddy)    58.5    Christopher    11
8. Clever Trick (Byramji)    58.5    R Marshall    4
9. Silver Sceptre (Santosh R)    58    H Rathod    7
10. Happiness (Ranjeet)    57    Mallikarjun    1
11. Foxtrot (Bipin VS)    55    Md Kareem    5
12. Starstruck (Sharat K)    53    Irvan Singh    2    

Samara Sun 1; Divine Deliverance 2; Money Ball 3.
5. Smt Maliniraje prasad memorial trophy (rated 60 & above) 1200M, 4.00 pm
1. Rio Grande (MP Kamath)    64.5    Md Akbar    12
2. Absolute Majority (S Attaollahi)    60.5    PS Chouhan    5
3. Brabus Speed (Prithviraj)    59    Kiran Rai    4
4. Impressive Bolt (Sirajuddin)    58.5    A Imran K    6
5. Bryant Park (S Komandur)    58.5    Indrajeet S    11
6. Crrisp (M Bobby)    57.5    S Hussain    2
7. Flying Tricolour (Sharat K)    57.5    S Mallikarjun    7
8. Alizadeh (Ranjeet)    57    Nassar Alam    9
9. Rebecca (Bipin VS)    55.5    Christopher    8
10. Nessie (D Byramji)    54    I Chisty    1
11. Lads Ability (Warren S)    53.5    AR Pradeep    3
12. Winter Wind (Rakesh)    51    Vijay Kumar    10    

Absolute Majority 1; Nessie 2; Rebecca 3.
6. governor’s cup (TERMS) 2000M, 4.30 pm
1. Super Storm (S Narredu)    60    Suraj Narredu    6
2. Spearhead (S Attaollahi)    57.5    R Marshall    3
3. Bold Police (MP Kamath)    57    Christopher    5
4. Mountain Range (S Narredu)    56    Neeraj Rawal    2
5. Rising Rainbow (Monnappa)    54.5    F Da’Silva    4
6. Nadia (Neil Darashah)    54.5    PS Chouhan    1
    
Super Storm 1; Mountain Range 2; Spearhead 3.
7. D Gopalaraj urs memorial cup (Div I) (rated 20-45) 1400M, 5.00 pm
1. Kripa (V Appachu)    62.5    Gnaneshwar    5
2. Trust Me Boy (Amit Caddy)    61.5    Babu Singh    9
3. Six Shooter (Ranjeet)    59    J Paswan    7
4. Triple Victory (CVGK Kishore)    58    A Vishwanath    3
5. Chandini (Rakesh)    58    Sarvan Kumar    12
6. Beautiful Green (Santosh R)    58    H Rathod    8
7. Formula One (Nityanand)    56.5    Shoban Babu    2
8. Perfect Speed (Sharat K)    55.5    Irvan Singh    11
9. Presidents Rule (Amit Caddy)    55    Suraj Narredu    6
10. Influence (Dhariwal)    55    Md Shoaib    10
11. Homeric (S Narredu)    54    S Hussain    4
12. Hillton (Babu Rao)    51.5    I Chisty    1

Homeric 1; President’s Rule 2; Influence 3.
8. Delhi plate (rated 20-45) 1400M, 5.30 pm
1. Sanatana (MP Kamath)    62.5    Christopher    3
2. Unchallenged (Monnappa)    61    AR Pradeep    11
3. Gunpowder (V Appachu)    60.5    Gnaneshwar    8
4. Words Of Wisdom (Bipin VS)    59.5    S John    1
5. Historica (Darashah)    59.5    Srinath    6
6. Guapo (T Natraj)    58    F Da’Silva    12
7. Lake Of Magic (Rakesh)    57.5    Sarvan Kumar    2
8. Persian (Vishal Yadav)    57    Himanshu    5
9. Rising Queen (Monnappa)    53.5    Vijay Kumar    4
10. Maverical (Santosh R)    53    Irvan Singh    7
11. Napolean Dynamite (Kishore)    52    Santosh K    9
12. Victory Signal (CVGK Kishore)    50    Kiran Rai    10

Sanatana 1; Historica 2; Napolean Dynamite 3.

Day’s best: Super Storm.  
Double: Aero Star and Absolute Majority.
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8. Mini-jackpot : 2, 4, 5, 7.  I treble: 3, 4, 5. II treble: 6, 7, 8.

DH Newsletter Privacy Policy Get the top news in your inbox
GET IT
Comments (+)