Amit Das hogs limelight with three gold medals

Amit Kumar Das of Jindal bagged three gold in the Group I boys’ section on the second day of the Swim Life swim meet at the St Joseph’s Indian High School pool here on Sunday. 

Das clinched the yellow metal in the 50M backstroke, 100M freestyle and 100M individual medley categories. 

Results: Boys: Group I: 50M freestyle: Vikas Kumar Das (Jindal)  1; Ashray D (BAC) 2; Bharath Desikan (NAC) 3. T: 31.13 seconds. 

100M freestyle: Amit Kumar Das (Jindal) 1; Vikas Kumar Das (Jindal) 2; Bharath Desikan (NAC) 3. T: 1:07.28.

50M backstroke: Amit Kumar Das (Jindal) 1; De Napoli Pietroi (Stone Hill) 2; Vikas Kumar Das (Jindal) 3. T: 36.10,  

50M breastroke: De Napoli Pietroi (Stonehill) 1; Rakshit Infant J (SJIHS) 2; Ashray D (BAC) 3. T: 46.47. 

100M individual medley: Amit Kumar Das (Jindal) 1; Rakshith Infant J (SJIHS) 2; Kishore A (Tarun) 3. T: 1:21.51. 

Group II: 50M freestyle: Aiuzout Tomi (Stone Hill) 1; Aravind Shreyas R (Dolphin) 2; Sagar PC (BAC) 3. T: 30.87. 

100M freestyle: Strydom Joshua (Stone Hill) 1; Vrushank RP (Kumarans) 2; Abhinandan C (Dolphin) 3. T: 1:13.00. 

50M backstroke: Abhinandan C (Dolphin) 1; Ashish Bhonsley (SJIHS) 2; Darpan Giri (DPS-N) 3. T: 40.84. 

50M breastroke: Aravind Shreyas (Dolphin) 1; Geertsema Sammy (Stone Hill) 2; Yashwanth S (SJIHS) 3. T: 41.63. 

50M butterflystroke: Vrushank RP (Kumarans) 1; Strydom Joshum (Stone Hill) 2; Aiuzout Tomi (Stone Hill) 3. T: 34.10. 

100M individual medley: Vrushank RP (Kumarans) 1; Aravind Shreyas R (Dolphin) 2; Strydom Joshua (Stone Hill) 3. T: 1:21.66. 

Group III: 50M freestyle: Varun (Jindal) 1; Prakyath Gowda (VSC) 2; S Sukruth (VSC) 3. T: 33.71. 

50M backstroke: Mihir V Ahuja (Dolphin) 1; S Sukruth (VSC) 2; Sushil Kumar TK (Tarun) 3. T: 40.38. 

50M breastroke: Uday ML (Petac) 1; Vaibhav Chandak (DPS-S) 2; Sankalp P (VSC) 3. T: 40.80. 

50M butterflystroke: Sushil Kumar TK (Tarun) 1; Vallabha Krishna (PMSC) 2; Sankalp M (VSC) 3. T: 37.25. 

100M individual medley: Uday ML (Petac) 1; Mihir V Ahuja (Dolphin) 2; Vaibhav Chandak (DPS-S) 3. T: 1:22.10. 

4x50M freestyle relay: Jindal 1; Stone Hill 2; SJIHS 3. T: 2:04.88.

4x50M medley relay: Jindal 1; SJIHS-A 2; DPS-S 3. T: 2:34.68.

Girls: Group I: 50M freestyle: Sitara Herur (DPS-S) 1; Schoenherr Isabell (Stone Hill) 2; Megha Basavaraju (BAC) 3. T: 35.59. 

50M breastroke: Schoenherr Isabell (Stone Hill) 1; Megha Basavaraju (BAC) 2; Neha RB (Jindal) 3. T: 46.47. 

Group II: 50M freestyle: Spoorthi MJ (Star Aquatic) 1; Mahi Narayanan (BAC)  2; Drisya Antose (PAC) 3. T: 34.44. 

50M backstroke: Arundhati S Deshpande (GSC) 1; Mahi Narayanan (BAC) 2; Vandana V (Dolphin) 3. T: 39.81.

50M breaststroke: Arundhati S Deshpande (GSC) 1; Keerthana (PMSC) 2; Foroni Matilda (Stone Hill) 3. T: 41.19. 

100M individual medley: Arundhati S Deshpande (GSC) 1; Spoorthi MJ (Star Aquatic) 2; Vandana V (Dolphin) 3. T: 1:23.15. 

Group III: 50M backstroke: Hita Juneja (BAC) 1; Nila Murali (Dolphin) 2; Prerana R Yadav (PMSC) 3. T: 42.75. 

50M breastroke: Saloni Dalal (PMSC) 1; Meghna Omprakash (VSC) 2; Kavana Patel (GSC) 3. T: 44.21. 

50M butterflystroke: Yamini Srikanth (Dolphin) 1; Meghana Omprakash M (VSC) 2; Srishty Pareek (Dolphin) 3. 

50M freestyle: Srishty Pareek (Dolphin) 33.91, 1; Mina Thanveer (ASC) 34.78, 2; Yamini Srikanth (Dolphin) 36.03, 3. T: 38.47. 100M individual medley: Hita Juneja (BAC) 1; Meghna Omprakash (VSC) 2; Saloni Dalal (PMSC) 3. T: 1:32.53. 

4x50M freestyle relay: DPS-S 1; Stone Hill 2; TBSG 3. T: 2:41.72.

4x50M medley relay: DPS-S 1; TBSG 2. T: 3:18.29.

Narendra Modi or Rahul Gandhi? Who will win the battle royale of the Lok Sabha Elections 2019


Get real-time news updates, views and analysis on Lok Sabha Elections 2019 on Deccanherald.com/news/lok-sabha-elections-2019 


Like us on Facebook or follow us on Twitter and Instagram with #DHPoliticalTheatre for live updates on the Indian general elections 2019.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry