Male Superior for feature

DELHI RACE CARD

Male Superior, to be ridden by Pawan Sharma, is fancied to land the spoils in the Maj PK Mehra Memorial Cup 1600M, the feature event here on Friday.

1. Grey Gaston Plate (Div I) (terms) 1000M, 2.45 pm: 1. Stay Gold 55 SA Shah 3; 2. A Date With You 53.5 R Yousaf 7; 3. Bhitski 53.5 Shafeeq A 9; 4. Folia 53.5 Dhanu Singh 4; 5. Lucky Impress 53.5 Shadab K 8; 6. Miss Burberry 53.5 Irfan Ali 5; 7. Miss Julia 53.5 K Narender 2; 8. My Gloria 53.5 Nitin S 1; 9. Richis Star 53.5 Gurpreet S 6.

Folia 1; Miss Burberry 2.
 
2. Grey Gaston Plate (Div II) (terms) 1000M, 3.15 pm: 1. Sun Flag 55 Ramlal 2; 2. Black Magic 53.5 Pawan Sharma 6; 3. Celebration Star 53.5 Ramandeep 3; 4. Imagination 53.5 S Amjad K 8; 5. Melosia 53.5 Danish Ali 7; 6. Miss Cinderella 53.5 R Saini 1; 7. My Special 53.5 Jai Parkash 5; 8. Sweet Arrow 53.5 D Kumar 4.

Black Magic 1; Imagination 2.
3. China Visit Plate (Cl V, rated 1-26) 1400M, 3.45 pm: 1. Miss Rapunzel 59 Irfan Ali 7; 2. 

Master Concorde 58.5 M Roushan 4; 3. Golden Route 56 Pawan Sharma 6; 4. Sadajit 55.5 Nitin S 2; 5. Sparkling Gold 53.5 K Narender 3; 6. All Weather Gold 53 Suresh K 1; 7. Zambezi Bird 50 R Saini 5.

Sadajit 1; Sparkling Gold 2.
 
4. Razeen Plate (Cl III, rated 40-66) 1600M, 4.15 pm: 1. Master Virat 59 CS Jodha 7; 2. Al Sahail 55.5 Danish Ali 3; 3. Attitude 55.5 Nitin Singh 5; 4. Ice On The Moon 55 K Narender 4; 5. Four By Four 53 Naresh K 6; 6. Bacardi Blast 51 R Yousaf 9; 7. Dimple 51 S Raza 8; 8. Uno Uno Uno 51 Dhanu Singh 2; 9. Gold Maid 50 Riazuddin 1.

Ice On The Moon 1; Master Virat 2.

5. Maj PK Mehra Memorial Cup (Cl I, rated 80 & above) -- 1600M, 4.45 pm: 1. Master Nadel 59 M Roushan 9; 2. Forest Ranger 58 Dhanu Singh 6; 3. Bayonet 57.5 A Waheed 4; 4. Gold Spark 57 Sandeep Rajput 13; 5. Sweet Water 57 Dilip S 8; 6. Ode To Nature 54.5 S Amjad K 14; 7. Master Champion 54 L Prashant 7; 8. Male Superior 52.5 Pawan Sharma 5; 9. Insignia 51.5 K Narender 3; 10. Flori De Cama 50.5 Nazim 11; 11. Lambada 50.5 Shadab K 2; 12. Miss Serena 50 CS Jodha 1; 13. Desert Eagle 49 R Saini 12; 14. Queens Touch 49 K Sunny 10.
Male Superior 1; Lambada 2.

6. Steinbeck Plate (C1 IV, rtd 20-46) 1200M, 5.15 pm: 1. Morning Devotion 62 K Narender 3; 2. Shimah 58.5 Pawan Sharma 1; 3. Amity 57 Ramlal 2; 4. Miss Ferrari 57 S Sreekant 7; 5. Jashn E Jeet 55.5 A Waheed 4; 6. Master Formula 55 Suresh K 5; 7. Baby Lips 52.5 Dhanu S 6; 8. Fuel 49.5 R Saini 8.

Shimah 1; Morning Devotion 2.
 
Day’s best: Ice On The Moon.
 
Jackpot: 2, 3, 4, 5, 6. Mini-jackpot: 3, 4, 5, 6. Treble: 4, 5, 6.
DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)