Mint Approach fancied for feature

Mint Approach fancied for feature

Mint Approach, to be ridden by SK Ashish and trained by Todywalla, is poised to land the spoils in the Bangalore Turf Club Ltd Trophy, a Class I race over 1600 metres, to be held here on Sunday.

1. Samuel Nathan Plate (Cl V, rtd 1-26) 1400M, 2.45 pm: 1. Quando Quando 61 S Mosin 6; 2. Windsor 61 H Rathod 4; 3. Mesmeric 59 Neeraj Rawal 9; 4. Light Up My Day 58.5 Sandeep Jadhav 2; 5. Star Benevolent 58.5 Christopher 7; 6. Strike Again 58.5 SG Prasad 3; 7. Shockalot 57.5 CS Jodha 1; 8. Mt Tianmen 57 Kavraj S 8; 9. By The Way 54 Ashhad Asbar 5; 10. Always There 50 N Bhujbal 10.Mt Tianmen 1; Mesmeric 2.

2. Bangalore Turf Club Ltd Trophy (Cl I, rtd 80 and upward) 1600M, 3.15 pm: 1. Spirit Of Mercy 59 S Mosin 3; 2. Myla Rose 56 CS Jodha 5; 3. Mountbatten 52 A Sandesh 4; 4. Acclaimed 51.5 P Trevor 1; 5. Mint Approach 51 DK Ashish 2.
Mint Approach 1; Acclaimed 2.

3. Sion F Nessim Plate (Cl IV, rtd 20-46) 2000M, 3.45 pm: 1. Belvedere 59 DK Ashish 8; 2. Danse Debonaire 56.5 N Bhujbal 6; 3. Dixie Delight 56 Christopher 1; 4. Savage Garden 55 Neeraj Rawal 2; 5. Ricochet 54.5 Kavraj S 3; 6. Fleetwood Mac 54 P Trevor 5; 7. Pappillon 52.5 NS Parmar 7; 8. Argyle Pink 51.5 A Sandesh 4.
Belvedere 1; Fleetwood Mac 2.

4. VP Koregaonkar Plate (Cl III, rtd 40-66) 1200M, 4.15 pm: 1. Ultrasonic 59 Christopher 3; 2. Wild Waves 59 P Trevor 4; 3. Oriental Rocky 58.5 Kavraj S 10; 4. Ice Skater 58 S Mosin 8; 5. Josephine 57 SG Prasad 5; 6. Sheer Romance 55.5 N Bhujbal 1; 7. Wasabi 55 CS Jodha 7; 8. Ice Affair 54.5 Sandeep Jadhav 6; 9. Dreamliner 54 J Pradeep 2; 10. Vanguard 53.5 A Sandesh 9.
Wild Waves 1; Wasabi 2.

5. Bahrain Trophy (terms) 1000M, 4.45 pm: 1. Greek God 57 P Trevor 9; 2. Heart Of The City 54 Kavraj S 5; 3. Hudson Hawk 54 CS Jodha 4; 4. Centaurus 50 DA Naik 1; 5. Monto Bene 50 S Kamble 10; 6. Chlobud 48.5 Neeraj Rawal 2; 7. Fortuna 48.5 NS Parmar 3; 8. Koalaa 48.5 Ashhas Asbar 7; 9. Logano 48.5 SG Prasad 6; 10. National Star 48.5 N Bhujbal 8.
Greek God 1; Hudson Hawk 2.

6. Karl Umrigar Trophy (terms) 1400M, 5.15 pm: 1. Pepito 55 Deep Shanker 9; 2. Roublesha 55 I Pasha 10; 3. Angeling 53.5 P Trevor 4; 4. Godspeed 53.5 DK Ashish 6; 5. Mystic Romance 53.5 CS Jodha 3; 6. National Gold 53.5 S Kamble 8; 7. Revlon 53.5 A Sandesh 5; 8. Sabercat 53.5 Kavraj S 1; 9. Secret Oath 53.5 J Pradeep 7; 10. Zazou 53.5 Neeraj Rawal 2.
Mystic Romance 1; Angeling 2.

7. MD Petit Plate (Div I) (rtd 20-46) 1200M, 5.45 pm: 1. Neptune’s Ocean 60 SG Prasad 13; 2. San Rafael 59 CS Jodha 11; 3. El Wonder 58.5 S Hussain 14; 4. Marengo 58.5 H Rathod 4; 5. Mountain Prince 58.5 S Mosin 7; 6. Titleist 58 I Pasha 12; 7. My Freedom 57.5 Neeraj Rawal 9; 8. Grand March 57 N Jodha 5; 10. Lightening Thunder 56.5 AK Pawar 8; 11. Mountain Wind 56.5 SP Ranjane 10; 12. Suntan Beauty 56 B Nikhil 1; 13. Maalik 53 Ashhad Asbar 2; 14. Tempest 52.5 NS Parmar 6.
Neptune’s Ocean 1; Mountain Prince 2.

8. MD Petit Plate (Div II) (Cl IV, rtd 20-46) 1200M, 6.15 pm: 1. La Traviata 59 J Pradeep 14; 2. Mateus Rose 58.5 B Nikhil 2; 3. Queen Of Venus 58 SG Prasad 6; 4. Brazil 57.5 N Jodha 10; 5. Samay Balwan 57.5 H Rathod 4; 6. Seven Seas 57.5 Deep Shanker 3; 7. Ice Pick 56.5 V Jodha 11; 8. Nature Boy 56 NS Parmar 7; 9. Pretty In Patpong 56 SP Ranjane 8; 10. Oasis Light 55 P Trevor 9; 11. Victorian 55 AK Pawar 1; 12. Star Gazing 54.5 A Baandal 5; 13. Starriano 53.5 SK Jadhav 12; 14. Rocking 53 A Agarwal 13.
Mateus Rose 1; Nature Boy 2.

Day’s best: Belvedere. Double: Mint Approach and Greek God.

Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8. Mini-jackpot: 5, 6, 7, 8. I treble: 5, 6, 7. II treble: 6, 7, 8.