Vijayakumari completes fine double

Karnataka’s G K Vijayakumari completed a fine double as the 11th National Youth Athletics concluded here on Tuesday.

Winner of the 400M on the second day, came on top in the 200 metres, clocking 26.17 seconds to finish ahead of Tamil Nadu’s Chandralekha (26.60) and Anjali Johnson (26.66) of Kerala.

Kerala race walker K T Neena proved her mettle once again as she improved her national record and defended her title in 5,000m race walk.

Neena clocked 24 minutes 11.70 secs, bettering her previous best time of 24:42.18 that she registered during the World Youth Championships at Donetsk, Ukraine, last year.

Kerala retained the overall title with a whopping 198 points, while Uttar Pradesh finished runners-up with 115.5 points.

Results: Boys: 200M: Rahul Kumar (Uttar Pradesh) 22.30 second, 1; Chandan Bauri (West Bengal) 22.52, 2; MS Arun (Tamil Nadu) 22.75, 3. 800M: Arshdeep Singh (Punjab) 1:56.06, 1; Ankit Kharb (Haryana) 1:56.54, 2; Ishwar Sharan (Uttar Pradesh) 1:56.71,. 3. 400M hurdles: Aftab Alam (Maharashtra) 54.11 seconds, 1; Santhosh Kumar (Tamil Nadu) 55.35, 2; Santhosh Kumar Rawan (Maharashtra) 55.86, 3. 2,000M steeplechase: Harbax Singh (Uttar Pradesh) 6:16.15, 1; Rupesh Sharma (Madhya Pradesh) 6:18.17, 2; Neeraj Kumar (Andra Pradesh) 6:22.40, 3.

Triple jump: Kritesh Atel (Madhya Pradesh) 14.62 metres, 1; Sunil (Rajasthan) 14.59, 2; Sarang Tanwar (Haryana) 14.51, 3. Discus throw: Kirti Kumar Denke (Maharashtra) 52.70 metres, 1; Mithra Varun (Tamil Nadu) 52.35, 2; Dhansukh Vilas Sankhla (Rajasthan) 50.90, 3. Javelin throw: Neeraj Chopra (Haryana) 67.00 metres, 1; Rajesh Kumar (Uttar Pradesh) 66.99, 2; Abhishek Drall (Delhi) 65.70, 3. Decathlon: Bharat Pal (Haryana) 5593 points, 1; D Dinesh (Kerala) 5317, 2; Praveen Rathee (Delhi) 5314, 3. Medley relay: Haryana (NMR: 1:57.42) 1; Tamil Nadu (1:58.30) 2; Uttar Pradesh (1:59.94) 3.
Girls: 200M: GK Vijayakumari (Karnataka) 26.17 seconds, 1; Chandralekha (Tamil Nadu) 26.60, 2; Anjali Johnson (Kerala) 26.66, 3. 800M: C Babitha (Kerala) 2:16.71, 1; Therese Joseph (Kerala) 2:17.98, 2; Oliviya Ann Maria (Kerala) 2:18.55, 3. 400M hurdles: Smruthimol V Rajendran (Kerala) 1:06.49, 1; R Ragi (Kerala) 1:06.86, 2; H Kavya (Andhra Pradesh) 1:09.05, 3. 2,000M steeplechase: Nandini Gupta (Uttar Pradesh) (NMR: 7:35.71) 1; Richa Bhaouria (Madhya Pradesh) 7:55.64, 2; P Manju (Kerala) 7:55.80, 3. Triple jump: Athira Surendran (Kerala) 12.39 metres, 1; Rochelle Maria Macfarlane (Tamil Nadu) 12.24, 2; ER Ranjuka (Kerala) 11.85, 3. Pole vault: Mariya Jaison (Kerala) 2.90 metres, 1; Shani Shaji (Kerala) 2.70, 2; Jeeva Rani (Tamil Nadu) 2.30, 3. 5000M walk: KT Neena (Kerala) (NYR: 24:11.70) 1; Vandana Patel (Uttar Pradesh) 27:38.39, 2; Ravina (Haryana) 27:44.81, 3. Heptathlon: Dibi Sebastian (Kerala) 3970 points, 1; Kanimozhi (Tamil Nadu) 3827, 2; NP Sangeetha (Kerala) 3734, 3. Medley relay: Kerala (2:20.65) 1; Tamil Nadu (2:21.09) 2; West Bengal (2:26.23) 3. Category winners: Boys: Uttar Pradesh (88.5) 1; Haryana (77) 2. Girls: Kerala (151) 1; Tamil Nadu (65) 2.
Team championships: Overall winners: Kerala (198 points) 1; Uttar Pradesh (115.5) 2.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry