Track Thunder for Governor's Cup

Mumbai card

Track Thunder, to be ridden by McCullagh and trained by N Raghunath is fancied to lift the Governor’s Cup, a terms race over 1400 metres, the main event fo the races to be held here on Thursday.

1. All Beauty Plate (Cl IV, rated 20-46) -- 1000M, 2.30 pm: 1. Chancellor 62 P Mulrennan 4; 2. Deep Purple 54 C Rajendra 3; 3. Floods Of Fortune 54 NS Parmar 1; 4. Peregrine Falcon 53 CS Jodha 8; 5. Mgdian 52.5 SK Jadhav 5; 6. Again Gallop 52 J Chinoy 6; 7. Dancing Money 51.5 T Atul 2; 8. Lusty 50 R Shelar 7.

Chancellor 1; Deep Purple 2.
2. Governor’s Cup (terms) -- 1400M, 3.00 pm: 1. Forward Charge 56 A Nicholls 7; 2. Raphael 56 P Mulrennan 6; 3. Rio Del Ray 56 R Shelar 2; 4. River Dragon 56 James Doyle 5; 5. River Minstrel 56 Aadesh K 4; 6. Track Thunder 56 McCullagh 1; 7. Spellbinder 54.5 Ruzzan 3.

Track Thunder 1; Raphael 2.
3. Vesuvius Plate (Cl III, rated 40-66) -- 1000M, 3.30 pm: 1. Polariser 59.5 I Pardeshi 6; 2. Algo Mas 56 A Sandesh 2; 3. Born To Lead 55.5 D Akkshay 5; 4. Frangipani 52 R Shelar 1; 5. Fiery Fox 50.5 CS Jodha 7; 6. Ka Ching 50 Suraj Narredu 4; 7. Walking Tall 50 Dashrath S 3.

Ka Ching 1; Walking Tall 2.
4. Autumn Blue Plate (Cl IV, rated 20-46) -- 1200M, 4.00 pm: 1. Bonny Light 61 M Roushan 5; 2. Top Action 58 RP Cleary 2; 3. Socaroro 57.5 S Sunil 7; 4. Free Spirit 56 Daniel Grant 6; 5. Game Of Power 55.5 Dashrath S 10; 6. Medtias Pride 55.5 CS Jodha 9; 7. Amaranza 55 Vivek 8; 8. Classic Spirit 54 Kavraj S 4; 9. Monarchos 53 Suraj Narredu 3; 10. Born Destiny 52 V Jodha 1; 11. Firey Future 49 D Akkshay 11.
Monarchos 1; Free Spirit 2.

5. Free Radical Plate (Cl III, rated 40-66) -- 1200M, 4.30 pm: 1. Algorithms 59 McCullagh 12; 2. Aristocratic 57 Biramne 6; 3. Phosphor 57 Srinath 5; 4. Flames Of Fire 56.5 SP Ranjane 3; 5. Golden Spurs 55.5 J Pradeep 13; 6. Kai 55.5 RP Cleary 9; 7. Tudor Regent 54 A Nicholls 2; 8. Pretty Commission 52.5 Suraj Narredu 10; 9. Blazing Speed 52 V Jodha 4; 10. Absolute Reality 51.5 S Zervan 1; 11. Highland Warrior 50.5 DK Ashish 7; 12. Hazel Morgan 49.5 S De Sousa 11; 13. Caramel 49 T Atul 8.

Algorithms 1; Hazel Morgan 2.
6. FK Vakil Trophy (Cl IV, rated 20-46) -- 1400M, 5.00 pm: 1. Blazing Spectacle 61.5 B Prakash 4; 2. Stud Of Gold 58.5 J Pradeep 9; 3. Ashwa Prayag 57.5 Neeraj Rawal 10; 4. Bemisaal 55.5 A Nicholls 11; 5. Lone Monarch 55 C Rajendra 12; 6. The Brave Heart 55 SP Ranjane 8; 7. Saint Vincent 53.5 P Mulrennan 3; 8. Itspiritofracing 53 S Chinoy 1; 9. Royal Companion 53 Srinath 7; 10. Macho Uno 51.5 Chandrakant 5; 11. River Force 51.5 Aadesh K 6; 12. Solar Angel 50 R Shelar 2.
Royal Companion 1; Saint Vincent 2.
7. Desert Lightning Plate (Cl V, rated 1-26) -- 1400M, 5.30 pm: 1. Blessings 59.5 McCullagh 3; 2. Red Cloud 59.5 A Nicholls 12; 3. Arzaan 58.5 Shamim Khan 1; 4. Splendid Secret 58.5 RP Cleary 6; 5. Victor Ivanov 58 S Chinoy 9; 6. Divine Majesty 57.5 CS Jodha 5; 7. Untouched 57 V Jodha 11; 8. Seen It All 56 P Sandeep 7; 9. Elementto Trance 55.5 Vivek 14; 10. Gypsy Queen 55 T Atul 13; 11. Mohabbi 55 J Chinoy 10; 12. Sea Angel 54 D Naik 4; 13. Brave Gun 53 SP Ranjane 8; 14. Dancing Queen 51.5 I Pardeshi 15; 15. Try Your Luck 50 J Pradeep 2.
Victor Ivanov 1; Red Cloud 2.
Day’s best: Algorithms.
Jackpot: 3, 4, 5, 6, 7. Mini-jackpot: 4, 5, 6, 7. Treble: 5, 6, 7. Exacta pool: 5, 7.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry