Pune Race Results

Angeling, ridden by A Sandesh and trained by SK Sunderji, won the Strengthtostrength Trophy over 1400 metres, the feature event of the races held here on Saturday.

Angeling finished one and three quarters ahead length ahead of Illidan, piloted by S Zervan.

Frankanella, P Trevor up, finished third, a further two and a half lengths behind, while Zazou, guided by Neeraj Rawal, claimed the fourth position.

Earlier, Cartel, C S Jodha astride, took home the first event of the afternoon, triumphing in the Star Comrade Plate over 1800 metres.

Copperglow, guided by A Sandesh, finished second, followed by It’s High Time and Missfield.

1. Star Comrade Plate 1800M: Cartel (CS Jodha) 1; Copperglow (A Sandesh) 2; It’s High Time (P Trevor) 3; Missfield (Kavraj S) 4; WB: 2-3/4, 1/2, 4-1/2L; T: 1:55.74; TB: IA Sait; Fav: Cartel.

2. Radiant Plate (Div II) 1600M: Midnight Run (P Trevor) 1; Hot Pepper (TS Jodha) 2; Open Offer (Yash Narredu) 3; Splendid Light (J Chinoy) 4; WB: 5, 3-3/4, 3-1/2L; T: 1:42.26; TB: MK Jadhav; Fav: Hot Pepper.
3. Nelson River Plate 1000M: Capilano (A Sandesh) 1; Burgundy Rose (Yash Narredu) 2; Speed Baby (CS Jodha) 3; Mateus Rose (Dashrath S) 4; WB: 1-1/2, Nk, 1-1/4L; T: 1:00.74; TB: C Rajendra; Fav: Capilano.

4. Radiant Plate (Div I) 1600M: Tatiana (Dashrath S) 1; Delightful Lady (Yash Narredu) 2; Casino Jack (P Kamlesh) 3; Burn (CS Jodha) and Feast Of Love (P Trevor) 4; WB: 3-1/4, 7-1/2, Shd; T: 1:44.00; TB: Dallas Todywalla; Fav: Tatiana.
5. Albertini Plate (Div I) 1000M: Lucky Pineapple (A Sandesh) 1; English Lass (Kavraj Singh) 2; Golden Lilly (J Chinoy) 3; Senor D (S Sunil) 4; WB: 1-1/2, 1-3/4, 1-1/2L; T: 1:01.18; TB: Altaf Hussain; Fav: Lucky Pineapple.

6. Hawke Bay Plate 1000M: Dreamland (Yash Narredu) 1; Edith Piaf (Neeraj Rawal) 2; Warrior Prince (SP Ranjane) 3; Silsila (DS Daman) 4; WB: 1-1/2, Shd, 1L; T: 1:00.44; TB: FA Abbas; Fav: Peritomoreno.
7. Albertini Plate (Div II) 1000M: Full Moon (A Sandesh) 1; Dreamz Unlimited (Darren Williams) 2; Blue Flame (CS Jodha) 3; Zabrok (P Kamlesh) 4; Not run: Clouds Of Glory and Ravello; WB: 5, 4, 1L; T: 59.90 seconds; TB: Rehanullah K; Fav: Full Moon.
8. Strengthtostrength Trophy 1400M: Angeling (A Sandesh) 1; Illidan (S Zervan) 2; Frankanella (P Trevor) 3; Zazou (Neeraj Rawal) 4; WB: 1-3/4, 2-1/2, 1L; T: 1:27.96; TB: SK Sunderji; Fav: Illidan.

9. Londonderry Plate 1400M: Superlicious (Yash Narredu) 1; Pepe Senior (SJ Sunil) 2; Desert Wings (S Mosin) 3; Mambo Magic (P Kamlesh) 4; WB: 1-3/4, 1/2, 1L; T: 1:27.72; TB: M Narredu; Fav:
.
Bangalore dividends

I race: Rs 25w, Rs 15, Rs 15p; Fc: Rs 47; Q: Rs 28; SHP: Rs 30; Tri: Rs 62 and Rs 46; Exp: Rs 372 and Rs 197.
II race: Rs 32w, Rs 13, Rs 13, Rs 17p; Fc: Rs 52; Q: Rs 34; SHP: Rs 39; Tri: Rs 87 and Rs 57; Exp: Rs 235 and Rs 137.
III race: Rs 18w, Rs 14, Rs 17p; Fc: Rs 24; Q: Rs 21; SHP: Rs 27; Tri: Rs 59 and Rs 50; Exp: Rs 88 and Rs 60.
IV race: Rs 17w, Rs 12, Rs 14, Rs 146p; Fc: Rs 33; Q: Rs 27; SHP: Rs 32; Tri: Rs 822 and Rs 916; Exp: Rs 1,622 (both Burn and Feast Of Love) and Rs 447 (both Burn and Feast Of Love).

V race: Rs 12w, Rs 11, Rs 21, Rs 37p; Fc: Rs 73; Q: Rs 79; SHP: Rs 62; Tri: Rs 802 and Rs 254; Exp: Rs 3,666 and Rs 2,232.
VI race: Rs 30w, Rs 14, Rs 29, Rs 168p; Fc: Rs 356; Q: Rs 520; SHP: Rs 98; Tri: Rs 23,688 and Rs 3,384; Exp: Rs 1,02,886 and Rs 14,698.
VII race: Rs 14w, Rs 10, Rs 12, Rs 25p; Fc: Rs 19; Q: Rs 13; SHP: Rs 20; Tri: Rs 68 and Rs 59; Exp: Rs 207 and Rs 102.

VIII race: Rs 125w, Rs 26, Rs 16, Rs 14p; Fc: Rs 583; Q: Rs 145; SHP: Rs 45; Tri: Rs 737 and Rs 357; Exp: Rs 2,680 and Rs 1,838.
IX race: Rs 39w, Rs 16, Rs 47, Rs 26p; Fc: Rs 450; Q: Rs 468; SHP: Rs 153; Tri: Rs 2,787 and Rs 796; Exp: Rs 1,05,300 and Rs 45,128.

I Jackpot: Rs 117 (1704). I Runner-up: Rs 40 (2138).
II Jackpot: Rs 794 (605). II Runner-up: Rs 101 (2038).
I Treble: Rs 103 (153). II Treble: Rs 272 (58).
 III Treble: Rs 338 (86).

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)