Himalayan Dancer for feature

Himalayan Dancer, to be ridden by Neeraj Rawal and trained by Todywalla, is poised to land the spoils in the Zurbaran Trophy over 1000 metres, the feature event of the races to be held here on Saturday.

1. Scarlet Emperor Plate (Cl V, rtd 1-26) 1200M, 2.30 pm: 1.Glorious Crown 59 R Ajinkya 5; 2. Mighty Splendor 59 P Naidu 4; 3. Diamondzip 58 KN Bhati 3; 4. Flying Kiss 57.5 DS Daman 1; 5. Answer My Prayer’s 57 Santosh G 7; 6. Donata 53 Neeraj Rawal 6; 7. Pune Warriors 50.5 A Baandal 2.

Glorious Crown 1; Diamondzip 2.

2. Saint Emilion Plate (Cl II, rtd 60-86) 1600M, 3.00 pm: 1. Mint Approach 59 A Sandesh 3; 2. Set To Fly 58.5 J Pradeep 1; 3. Celtic King 54.5 P Kamlesh 5; 4. Sailor 54 Merchant 4; 5. Janis Jay 51 DK Ashish 2.

Mint Approach 1; Celtic King 2.

3. Oriental Express Plate (Cl V, rtd 26) 2000 M, 3.30 pm: 1. The Myth 60.5 Yash Narredu 9; 2. Chasing Dreams 60 DK Ashish 8; 3. Copperglow 60 SJ Sunil 5; 4. Makemeafortune 59.5 S Mosin 7; 5. Arzaan 59 TS Jodha 4; 6. Mortals 58.5 A Sandesh 6; 7. Missfield 57.5 DS Daman 3; 8. Plated 54.5 CS Jodha 1; 9. Zafirah 54.5 Sandeep Jadhav 2; 10. Courtesy Call 50 P Kamlesh 10.

The Myth 1; Morals 2.

4. Star Millionaire Plate (Cl III, rtd 40-66) 1000M, 4.00 pm: 1. Dreamland 61 G Amit 8; 2. Pitbull 58 Sandeep Jadhav 3; 3. Alecto 57 TS Jodha 4; 4. Warrior Prince 56 Yash Narredu 1; 5. Edith Piaf 55.5 Neeraj Rawal 6; 6. Song Of Africa 54 Kavraj S 7; 7. Sheer Romance 52 CS Jodha 2; 8. Wind Craft 51.5 Hanumant S 5.

Edith Piaf 1; Dreamland 2.

5. Zurbaran Trophy (terms) 1000M, 4.30 pm: 1. Chief Guest 56 Akshay 9; 2. Flanker 56 N Jodha 11; 3. Himalayan Dancer 56 Neeraj Rawal 8; 4. Lex Luthor 56 Kavraj S 2; 5. Move In Time 56 Merchant 5; 6. Naughty Forty 56 P Naidu 12; 7. Chlobud 54.5 SJ Sunil 6; 8. Elaheh 54.5 J Pradeep 10; 9. Fortuna 54.5 NS Parmar 7; 10. Gyahana 54.5 Z Sayyed 1; 11. Iridescence 54.5 V Jodha 3; 12. Secret Oath 54.5 S Sunil 4.
Himalayan Dancer 1; Flanker 2.

6. Severriano Plate (terms) 1600M, 5.00 pm: 1. Al Shamsheer 56 D Williams 3; 2. Discourse 56 S Kamble 2; 3. Golden Millenium 56 V Jodha 7; 4. Zabisco 56 DK Ashish 6; 5. Ad Astra 54.5 Neeraj Rawal 8; 6. Leontine 54.5 Kishore Kadam 1; 7. Miss Pearl 54.5 N Jodha 4; 8. Scent Of A Woman 54.5 S Zervan 5.

Scent Of A Woman 1; Zabisco 2.

7. Grey Area Plate (Cl IV, rtd 20-46) 1600M, 5.30 pm: 1. Zurich 59 DK Ashish 8; 2. Zachary 56.5 Akshay 9; 3. Victoire 56 I Pasha 10; 4. Allegiance 55.5 S Mosin 13; 5. Magic Vision 55.5 S Sunil 1; 6. Casino Jack 54.5 P Kamlesh 5; 7. Wish Upon A Star 54.5 KN Bhati 11; 8. Personify 54 A Sandesh 12; 9. Sky Lantern 54 R Shelar 7; 10. 

Emerald Fortune 52.5 TR Shaikh 3; 11. Ice Rink 52.5 SG Prasad 4; 12. Star Prince 52 V Jodha 6; 13. Maalik 51.5 TS Jodha 2.

Personify 1; Zurich 2.
Day’s best: Edith Piaf.
Jackpot: 3, 4, 5, 6, 7.
Treble: 5, 6, 7.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)