Vision Of Romance fancied

Pune Race Card

Vision Of Romance, to be ridden by Dashrath S and trained by A Dajee, is poised to take home the Prithvi Edifice Million over 1400 metres, the feature event of the races to be held here on Sunday.

1. Classic Talk Plate (Cl V, rated 1-26) 1400M, 1.30 pm: 1. Theory 59.5 Yash Narredu 8; 2. Lhotse 58 N Jodha 1; 3. Mohegun Sun 58 S Kamble 3l 4. Dream Yuga 57.5 I Pasha 7; 5. Star Builder 57 SG Prasad 5; 6. Mahima 55 R Shelar 2; 7. Minstrel Son 51.5 B Nikhil 4; 8. Dhishkyaon 50 A Sandesh 6.
Dhishkyaon 1; Star Builder 2.


2. Ronin Plate (Cl II, rated 60-86) 1200M, 2.00 pm: 1. Knight Of Ke 59 I Pasha 2; 2. Ultrasonic 55 Dashrath S 4; 3. Jimbo 54 DK Ashish 5; 4. Emperor Of France 53.5 Neeraj Rawal 1; 5. Woven Dreams 50.5 A Baandal  3.
Ultrasonic 1; Emperor Of France 2.

3. Gamble For Love Trophy (Cl I, rated 80 and upward) 1600M, 2.30 pm: 1. Spirit Of Mercy 59.5 Ts Jodha 4; 2. Falcon 57 DK Ashish 3; 3. Acclaimed 54.5 P Trevor 5; 4. One Wish 51.5 A Sandesh 1; 5. Invictus 49 Yash Narredu 2.
Acclaimed 1; Falcon 2.


4. Amber Royal Plate (Cl III, rtd 40-66) 2000M, 3.00 pm: 1. Belvedere 60 S Zervan 4; 2. Mufasa 59 Yash Narredu 5; 3. Snowing 58 Dashrath S 3; 4. Top Commander 54.5 A Sandesh 2; 4. Fire Engine 54 D Williams 1.
Top Commander 1; Snowing 2.

5. Prithvi Edifice Million (terms) 1400M, 3.30 pm: 1. Spider Man 57 Srinath 6; 2. Vision Of Romance 57 Dashrath S 3; 3. Ashrafie 55.5 TS Jodha 5; 4. Moussaeif 55.5 P Trevor 2; 5. War Machine 55.5 Christopher 1; 6. Zadora 55.5 DK Ashish 4; 7. Congressional 53 A Sandesh 7.
Vision Of Romance 1; Congressional 2.


6. Nana Raghunath Trophy (Div I) (Cl IV, rated 20-46) 1000M, 4.00 pm: 1. Tammy O 62 Yash Narredu 10; 2. Hudson Hawk 61 P Trevor 5; 3. Mountain Song 61 SP Ranjane 7; 4. Pezzonovante 59 A Gaikwad 8; 5. Antartica Zone 58.5 Dashrath S 9; 6. Miss Miracle 58.5 Bhawani S 12; 7. Locarno 58 KN Bhati 11; 8. My Freedom 57.5 DK Ashish 4; 9. Beau Royale 57 Pereira 2; 10. Peppercorn 57 S Sunil 6; 11. Scarlet Of Hope 57 P Naidu 1; 12. Marengo 56 I pasha 3.
Tammy O 1; My Freedom 2.


7. Potential Champion Trophy (terms) 1200M, 4.30 pm: 1. Chivalrous Knight 56 S Kamble 6; 2. Khaleefa 56 A Sandesh 9; 3. Sail Past 56 P Trevor 7; 4. Square Moon 56 Kavraj S 8; 5. Arsenal 54.5 D Naik 1; 6, Attractive 54.5 P Kamlesh 4; 7. Dramarama 54.5 NS Parmar 3; 8. Rising Wave 54.5 Pereira 5; 9. Sofia 54.5 I Pasha 2.
Khaleefa 1; Attractive 2.

8. Nana Raghunath Trophy (Div II) (Cl IV, rated 20-46) 1000M, 5.00 pm: 1. Veni Vidi Vici 59 J Chinoy 7; 2. Fabrizio 56.5 R Shelar 11; 3. Double Diamond 56 Pereira 12; 4. Mateus Rose 55.5 D Williams 3; 5. Extreme Love 55.5 D Williams 3; 6. Amazon Cat 53 P Kamlesh 10; 7. My Inspiration 53 Yash Naredu  2; 8. Caesarina 52.5 I Pasha 4; 9. Chimera 52.5 B Nikhil 8; 10. Reach The Stars 52 J Pradeep 9; 11. Sweeping Move 52 Kishore Kadam 6; 12. Glorious Regime 49.5 A Sayyed 1.


My Inspiration 1; Mateus Rose 2.
Day’s best: Acclaimed.
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8.
I Treble: 5, 6, 7. II Treble: 6, 7, 8

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)