Rainbow Fog tipped

Hyderabad card

Rainbow Fog, trained by Satyanarayana and to be ridden by Shoban Babu, is expected to land the spoils in the Star Of Gwalior Cup, 1400M, the main event of the races to be held here on Monday.

1. Wishful Thinking Plate (Cat III) (rated 00-25) -- 1000M, 1.40pm: 1. Royal Flyer 61 A Joshi 1; 2. Sahebzadi 60.5 Ravinder S 4; 3. Thunder King 60.5 M Krishna 6; 4. Cannon Act 60 K Anil 9; 5. Indian Brave Heart 56.5 Deep Shanker 8; 6. Siddipet Express 52 Ashhad Asbar 2; 7. Fabulous Gal 51.5 Vivek 3; 8. Booster 50.5 R Umesh 5; 9. Donna Summers 49 K Chary 7.
Thunder King 1; Siddipet Express 2.
2. Star Of Gwalior Cup (Cat II) (terms) -- 1400M, 2.10pm: 1. Proud Accolade 62 V Walkar 11; 2. Kings Cruise 60.5 P S Chouhan 6; 3. Fabulous Crown 60 K Anil 10; 4. Pleasing Display 60 I Chisty 4; 5. Glaring Godzilla 57.5 R Umesh 2; 6. Arabian Dancer 56 Gnaneshwar 1; 7. Al Jeezaan 54.5 Vivek 3; 8. Rainbow Fog 54.5 Shoban Babu 7; 9. Vijay Marg 54.5 Deep Shanker 5; 10. Vijaysena 54.5 A Joshi 9; 11. Kohinoor Diamond 53 Ravinder S 8.
Rainbow Fog 1; Kings Cruise 2.
3. Cyndy Plate (Cat II) (rated 00-75) -- 2000M, 2.40pm: 1. Dash On Regardless 61 R Umesh 1; 2. Kohinoor King 60 K Chary 8; 3. Rostock 59 Ravinder S 11; 4. Al Fatha 56 I Chisty 5; 5. Sir Onslaught 55.5 A Joshi 10; 6. Scamper 53 A Imran K 3; 7. Adorna 52.5 Ashhad Asbar 7; 8. Earth Bender 52.5 V Walkar 2; 9. Vijaysiddanth 52.5 Vivek 4; 10. King Of Court 50.5 Deep Shanker 9; 11. Manduro 49 K Anil 6.
Al Fatha 1; Vijaysiddanth 2.
4. Amaravati Cup (Div I) (rated 00-50) -- 1600M, 3.15pm: 1. Gables 62 D M Fentiman 8; 2. Smart Empire 62 Gnaneshwar 7; 3. Shes Got The Look 61.5 R Parmod 5; 4. Air Bender 58 I Chisty 1; 5. Kohinoor Eye 57 Ajit Kumar 2; 6. Debonaire 55.5 K Chary 4; 7. Rising Rays 54 V Walkar 6; 8. Play It Smart 49.5 R Umesh 3.
Smart Empire 1; Air Bender 2.
5. Olympic Flame Plate (Div II) (rated 00-50) -- 1200M, 3.45pm: 1. Jugnu 60 A Imran K 1; 2. Fire Bender 58.5 V Walkar 6; 3. Dhrutiman 57.5 R Parmod 9; 4. Yippee 55.5 P S Chouhan 2; 5. A Fire Work 54 Deep Shanker 5; 6. Pretty Fit 52.5 M Krishna 7; 7. Stately Don 51.5 N Rawal 11; 8. Kohinoor Magic 51 Ravinder S 3; 9. Sparkling Flame 51 R Umesh 4; 10. Radical Player 50 K Anil 8; 11. Boyance 49 Ashhad Asbar 10.
Dhrutiman 1; A Fire Work 2.
6. Amaravati Cup (Div II) (rated 00-50) -- 1600M, 4.15pm: 1. Narwhal 62 S Carson 1; 2. Al Jameel 61.5 Sharookh 6; 3. Break Point 58.5 Vivek 2; 4. Golden Sabot 58.5 Ashhad Asbar 4; 5. Lucky Damsel 57 P Venkat 8; 6. Easy Mover 55 M Krishna 3; 7. Taste Of India 52.5 Lakshmi Kant 5; 8. Many Thanks 51 R Umesh 7.
Golden Sabot 1; Break Point 2.
7. Olympic Flame Plate (Div I) (rated 00-50) -- 1200M, 4.50pm: 1. Casablanca 60.5 Shoban Babu 11; 2. Tillcowscomehome 59.5 R Parmod 5; 3. Armada 58 A Imran K 1; 4. The Beatles Angel 58 I Chisty 9; 5. Meritorious 54 Lakshmi Kant 4; 6. Ice Candy 53.5 S Sreekant 12; 7. Sparkling Sapphire 52.5 Sharookh 7; 8. Millennium Queen 52 Ravinder S 8; 9. Greet Well 51.5 Ashhad Asbar 3; 10. Sixth Element 51.5 Deep Shanker 2; 11. Sweety Boy 51 P S Chouhan 10; 12. Dream Dancer 49.5 R Umesh 6.
Armada 1; The Beatles Angel 2.
Day’s best: Rainbow Fog.
Double: Smart Empire, Armada.
Jackpot: 3, 4, 5, 6 & 7. Mini-jackpot: 4, 5, 6 & 7. I treble: 2, 3 & 4. II treble: 5, 6 & 7. Exacta pool: 5 & 7.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry