BAC emerge champions

Basavanagudi Aquatic Centre (BAC), with 1374 points, emerged overall champions as eight more records were broken on the final day of the 15th State Short Course Swimming Championship here on Sunday.

Global Swim Centre (414.50) and Dolphin Aquatics (371) finished second and third in the table.

Results: Boys: Group I: 25M freestyle: Likith SP (BAC) 11.17 (NMR; OMR: Aniketh D Souza 11.70, 2004) 1; Vaishnav Hegde (Dolphin) 11.64, 2; Gaurav Yadav KA (Dolphin) 11.75, 3. 200M freestyle: Avinash M (BAC) 2:00.70, 1; G Chandrakiran (MEG) 2:04.84, 2; Tanmay R Shetty (AIMS) 2:06.00, 3.  100M butterfly: Avinash M (BAC) 59.51, 1; Sanjeev R (BAC) 1:01.35, 2; Avinash Kumar (MEG) 1:02.72, 3.  50M backstroke: Nishanth S (BAC) 30.17, 1; R Rakshith (Global) 30.60, 2; Kushal S (PET) 31.83, 3. 200M backstroke: Likith SP (BAC) 2:22.90 (NMR; OMR: Arvind M 2:26.89, 2011) 1; Nishanth S (BAC) 2:32.79, 2; Gaurav Yadav KA (Dolphin) 2:41.67, 3.   4x50M freestyle: Dolphin Aquatics (1:41.10) 1; BAC A (1:43.04) 2; Basavanagudi Aquatic Centre (BAC) 1:52.78, 3.
Individual champion: SP Likith (BAC, 192 pts)

Group II: 25M freestyle: Hemanth Jenukal VB (Global) 12.30, 1; Akash N (Global) 12.30, 2; Xavier D’ Souza 12.87, 3.  200M freestyle: Hemanth Jenukal VB (Global) 2:01.05 (NMR; OMR: 2:4.30, 2013) 1; Rahul M (BAC) 2:04.29, 2; Arnav Divaker (BAC) 2:04.47, 3. 100M backstroke: S Siva (BAC) 1:02.10 (NMR; OMR: Pranam B 1:02.73, 2004) 1; Hemanth Jenukal VB (Global) 1:04.82, 2; N Srihari (Global) 1:04.85, 3.
50M breaststroke: Parabhu M Manohar (JHSC) 33.46, 1; Pruthvik DS (BAC) 33.56, 2; Joseph Padavath (BAC) 34.76, 3.  100M butterfly: Rahul M (BAC) 1:01.45, 1; Anirudh Haritas M (BAC) 1:03.46, 2; Chirag Kempegowda (Global) 1:03.65, 3.  4x50M medley: Basavanagudi Aquatic Centre 1 (1:58.82) 1; Global Swim Centre (1:59.48) 2; BAC B (2:05.79) 3.  Individual champion: S Siva (BAC, 285 pts).

Group III: 25M freestyle: Sanjay CJ (Dolphin) 12.59, 1; P Kushal (Dolphin) 13.36, 2; Prasidh Krishna PA (Global) 14.21, 3. 50M freestyle: Sanjay CJ (Dolphin) 25.82 (NMR; Old: 27.80, Aaran D’ Souza, 2004) 1; Siddharth Joshi (Global) 29.68, 2; Prajwal L Gowda (Netkals) 30.74, 3.  50M backstroke: Dhyan Balakrishna (PMSC) 35.53, 1; Aneesh S Gowda (PMSC) 38.09, 2; Kalp S Bohra (PMSC) 39.23, 3. Individual champion: Sanjay CJ (Dolphin, 221 pts)

Group IV: 50M butterfly: Dhyan Balakrishna (PMSC) 33.42, 1; Kapil Shetty 33.48, 2; Utkarsh S Patil (PMSC) 34.38, 3.  4x25M medley: PM Swimming Center (1:07.94) 1; Dolphin Aquatics (1:10.04) 2; Basavanagudi Aquatic Centre 1 (1:12.42) 3. Individual champion: Dhyan Balakrishna (PMSC, 86 pts).

Girls: Group I: 25M freestyle: Malavika V (BAC) 13.34 (NMR; Old: Arhatha Magavi 13.47, 2010) 1; K Harishree J Rai (Global) 13.62, 2; Chandana K (VSC) 14.24, 3. 200M freestyle: Malavika V (BAC) 2:09.19 (NMR; Old: Prathima Kollai 2:12.88, 2011) 1; Rhia Singh (BAC) 2:18.68, 2; Chandana K (VSC) 2:22.95, 3.  50M backstroke: K Harishree J Rai (Global) 31.65 (NMR; Old: 32.21, 2013) 1; Saranya R Chinya (PMSC) 37.06, 2; Ankitha Singh (Dolphin) 37.40, 3.
200M breaststroke: Rhia Singh (BAC) 2:55.74, 1; Arundhati S Deshpande (Global) 2:58.78, 2; Damini JP (Global) 2:59.10, 3.
100M butterfly: Simran Deepak Mungekar (BAC) 1:11.33, 1; Charu Hamsini DA (BAC) 1:12.20, 2; Sharadhi Arun (BAC) 1:24.04, 3.
4x50M freestyle: Basavanagudi Aquatic Centre (2:09.42) 1; BAC B (2:17.46) 2.
Individual champion: V Malavika (BAC, 342 pts).

Group II: 25M freestyle: Joan R Deepak (BAC) 13.55, 1; Uthare US (PMSC) 14.11, 2; Jhanati Rajesh (BAC) 14.34, 3.
200M freestyle: Nikitha SV (BAC) 2:17.30 1; Preksha HM (BAC) 2:19.81, 2; Dhruti Muralidhar (BAC) 2:23.05, 3.
100M backstroke: Shriya R Bhat (BAC) 1:12.18, 1; Joan R Deepak (BAC) 1:15.68, 2; Jhanati Rajesh (BAC) 1:15.80, 3.
50M breaststroke: Harshitha Jayaram (Global) 38.40, 1; Preethi T (BAC) 38.61, 2; Thanuja S (BAC) 39.70, 3.
100M butterfly: Uthare US (PMSC) 1:10.99, 1; Thanuja S (BAC) 1:11.96, 2; Hita Nayak (BAC) 1:13.22, 3.
4x50M medley: Basavanagudi Aquatic Centre 1 (2:15.14) 1; BAC B (2:17.20) 2; PMSC (2:27.97) 3.
Individual champion: Shriya R Bhat (BAC, 135 pts).

Group III: 25M freestyle: Sunaina Manjunath (BAC) 14.57, 1; Khushi Dinesh (BAC) 14.85, 2; Sarayu Balachandar (PMSC) 15.06, 3.
50M freestyle: Sunaina Manjunath (BAC) 30.69, 1; Khushi Dinsesh (BAC) 31.09, 2; Riddhi Juyal (PMSC) 32.45, 3.
Individual champion: Sunina Manjunath and Kushi Dinesh (BAC, 39 pts).

Group IV: 50M backstroke: Vaishnavi P (BAC) 39.14, 1; Nina Venkatesh (Dolphin) 40.72, 2; Anumati Anil Chogule (SCB) 41.22, 3.
50M butterfly: Jedidah A (Dolphin) 37.21, 1; Adya Nayak (BAC) 37.55, 2; Divya Ghosh (Global) 37.55, 3.
4x25M medley: BAC A (1:13.34) 1; Dolphin Aquatics (1:15.05) 2; Basavanagudi Aquatic Centre (1:18.37) 3.

Individual champion: Adya Nayak (BAC, 29 pts).
Overall standings: Basavanagudi Aquatic Centre (BAC) 1374 points, 1; Global Swim Center 414.5 points, 2; Dolphin Aquatics 371 points, 3.

Narendra Modi or Rahul Gandhi? Who will win the battle royale of the Lok Sabha Elections 2019


Get real-time news updates, views and analysis on Lok Sabha Elections 2019 on Deccanherald.com/news/lok-sabha-elections-2019 


Like us on Facebook or follow us on Twitter and Instagram with #DHPoliticalTheatre for live updates on the Indian general elections 2019.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry