Premier Ace for feature

Racing: Mysuru card

Premier Ace, to be ridden by Melvyn and trained by Monnappa, is tipped to land the spoils in the 1100-metre Dr Ishwari GK Balakrishnan Memorial Cup, the feature event of the races to be held at the Mysore Race Club on Wednesday.

False rails of 6 metres width from 1600M to the winning post will be in place.
1. kOVALAM plate (RTD 00-25) -- 1200M, 1.00 PM
1. Heavenly Divas (BK Narendra)    62    Janardhan    12
2. Rocket Ronnie (Santosh R)    62    Shoban Babu    8
3. Winning Desire (V Appachu)    61.5    Rajesh Kumar    2
4. Penalty Kick (Bipin VS)    60    L Prashant    6
5. Rosie’s Dream (Surender)    60    Md Shoaib    11
6. Vettel (Eshwer)    59    Arshad Alam    10
7. Lake Of Magic (G Srinivas)    57.5    Shiva Kumar    4
8. Erica (Girinath)    56.5    Chetan Kalay    9
9. Badshah (Somashekar K)    56    G Sai Vamshi    1
10. Iridium (CVGK Kishore)    53    Christopher    3
11. Shining Fame (M Bobby)    52.5    Irvan Singh    7
12. Sweet November (Sharavanan)    52.5    S Hussain    5   
Badshah 1; Shining Fame 2; Vettel 3.

2. SPLASH PLATE (RTD 0-25) -- 1400m, 1.35 PM

1. Jaldi (Girinath)    62.5    Chetan Kalay    1
2. Green Emerald (Santosh R)    62    M Kumar    6
3. Chelalee (Rakesh)    61    Shiva Kumar    2
4. New Sunrise (Somashekar)    59    G Sai Vamshi    8
5. Firends Forever (Vishal Yadav)    58.5    Santosh K    9
6. Brigader (CVGK Kishore)    58    Irvan Singh    4
7. Time Matters (Monnappa)    54.5    Ajeet Kumar    3
8. Golden Steps (Santosh R)    54    Nitin Singh    5
9. Prost (PC Tejaswi)    50    N Jodha    7
Golden Steps 1; New Sunrise 2; Friends Forever 3.

3. Varuna plate (div Ii) (rtd 20-45) -- 1200M, 2.00 pm

1. Mountain Train (Dinesh Pujar)    60    Asshad Asbar    9
2. Indian (V Appachu)    57    B Harish    8
3. Flirting King (Ranjeet)    56.5    Gnaneshwar    11
4. Ice Sprint (Rakesh)    55.5    Christopher    4
5. Sharp Girl (M Bobby)    55.5    Shivnath P    2
6. Shades Of Scarlet (Bipin VS)    55    Afsar Khan    10
7. Time To Time (Monnappa)    55    R Vaibhav    6
8. Afternoon Delight (T Natraj)    54.5    Gautam Raj    12
9. Smokehead (PC Tejaswi)    54.5    Rajesh Kumar    1    
10. Aerial Acrobat (BK Narendra)    53.5    Ajeet Kumar    3
11. Thrillseeker (PC Tejaswi)    53.5    Ashok Kumar    7
12. Peppr (Santosh R)    51.5    Nitin Singh    5
Ice Sprint 1; Flirting King 2; Time To Time 3.

4. Halebeedu Plate (Div II) (RTD 60 & above) -- 1400M, 2.35 pm

1. Distant Promise (M Bobby)    60    R Vaibhav    6
2. Triumphant (Eshwer)    58    KG Steyn    4
3. Alcazaar (Sharavanan)    57.5    Shoban Babu    11
4. Artic Rose (Darashah)    57.5    Irvan Singh    5
5. Miss International (Monnappa)    57.5    Gnaneshwar    8
6. Protector Of Paris (Johnson SM)    57    Shiva Kumar    10
7. Rocketeer (CVGK Kishore)    57    Christopher    9
8. Starstruck (Santosh R)    57    Nitin Singh    1
9. Bryant Park (Vishal Yadav)    54.5    Ajeet Kumar    3
10. Guapo (PC Tejaswi)    54.5    Rajesh Kumar    2
11. Yamas (Monnappa)    54.5    Melvyn    7
Triumphant 1; Rocketeer 2; Guapo 3.

5. Varuna plate (div i) (rtd 20-45) -- 1200m, 3.00 pm

1. Bold Nature (V Appachu)    62    Ashok Kumar    9
2. Lagoona (Vishal Yadav)    62    Santosh K    5
3. Speedy Amigo (Dinesh Pujar)    61.5    Arshad Alam    10
4. Little Athena (M Bobby)    60.5    Md Shoaib    7
5. Its My Party (Ranjeet)    59    Gnaneshwar    11
6. Caterina (Girinath)    58.5    Melvyn    2
- Ace Princess (Rakesh)    58    withdrawn    __
8. Happy Victory (SM Johnson)    58    N Jodha    4
9. Sunspirit (PC Tejaswi)    58    B Harish    6
10.Best Move (CVGK Kishore)    57.5    Ashhad Asbar    1
11. Queens Cruise (Bipin VS)    55.5    Afsar Khan    3
12. Windsor Park (Sharavanam)    55    AR Pradeep    8            
Speedy Amigo 1; Little Athena 2; Queens Cruise 3.

6. HALABEEDU plate (DIV I) (rtd 60 & above) -- 1400M, 3.30 pm 
 
1. Castle King (CVGK Kishore)    61.5    Arshad Alam    6
2. Divine Friendship (Rakesh)    60.5    Christopher    10
3. Secret Missile (M Bobby)    60.5    Md Shoaib    3
4. Absolute Brave (Girinath)    60    R Vaibhav    9
5. Royal Shaan (CVGK Kishore)    59.5    Ashhad Asbar    1
6. Rising Rani (Monnappa)    57    Gnaneshwar    4
7. Lads Ability (Dinesh Pujar)    55.5    j Paswan    2
8. Galaxy Queen (Sharavanan)    55    AR Pradeep    7
9. Queen (G Srinivas)    54.5    S Hussain    8
10. Carisa (PC Tejaswi)    53.5    Rajesh Kumar    5
Rising Rani 1; Secret Missile 2; Absolute Brave 3.

7. DR ISHWARI GK BALAKRISHNAN MEMORIAL CUP -- 1100M, 4.00 pm

1. Classic King (G Srinivas)    55    S Hussain    1
2. Esterhazy (Darashah)    55    Irvan Singh    5
3. Your Honour Unfair (Monnappa)    55    Ajeet Kumar    2    4. Beautiful Revenge (Rakesh)    53.5    Ashhad Asbar    4
5. Color Proof (Monnappa)    53.5    R Vaibhav    3
6. Kaguya Himei (Rakesh)    53.5    Christopher    8
7. Midnight Breeze (Rakesh)    53.5    Vijay Kumar    6
8. Premier Ace (Monnappa)    53.5    Melvyn    7
Premier Ace 1; Color Proof 2; Kaguya Himei 3.

8. Solitaire Plate (rtd 20-45) -- 1800M, 4.35 pm

1. Go Man Go (V Appachu)    62     Chetan Kalay    7
2. Masteroftherolls (Bipin VS)    62    Gnaneshwar    8
3. Nanuk (Darashah)    62    KG Steyn    4
4. Too Cold To Hold (Sharavanan)    59.5    S Hussain    2
5. As Always (Monnappa)    57    Melvyn    1
6. Black Dragon (Sharavanan)    56.5    Irvan Singh    12
7. Counter Point (Somashekar K)    54.5    Vijay Kumar    6
8. Gayle’s Storm (Rakesh)    52    Christopher    10
9. Alloy (T Natraj)    51.5    Gautam Raj    11
10. Fantasy Living (Santosh R)    51    Nitin Singh    3
11. Lovemetrue (Mallikarjuna)    51    M Kumar    5
12.Come On Gingin (Dinesh Pujar)    50.5    Ashhad Asbar    9        
Gayle’s Storm 1; Masteroftherolls 2; As Always 3.

9. Kutta plate (div II) (rtd 40-65) -- 1600M, 5.00 pm 
 
1. Absolute Pleasure (Bipin VS)    60    L Prashant    6
2. Anonymous (Santosh R)    58    Nitin Singh    11
3. Hay Day (G Srinivas)    57    S Hussain    8
4. La Piperi (BK Narendra)    56.5    Janardhan    10
5. Charming Night (Bipin VS)    56    Arshad Alam    1
6. Kolaveri Di (Girinath)    56    Melvyn    5
7. Malkia (Darshah)    55.5    Irvan Singh    9
8. Grand Success (Bipin VS)    55    Vijay Kumar    2
9. Always On Top (Monnappa)    54.5    Santosh K    12
10. Bucethalis (PC Tejaswi)    53.5    Ashok Kumar    7
11. Gunpowder (V Appachu)    53.5    B Harish    4
12. Mother Ewa (Rakesh)    51.5    M Roushan    3    
Malkia 1; Charming Night 2; Kolaveri Di 3.

Day’s best: Ice Sprint.
Double:: Rising Rani and Gayle’s Storm.
Jackpot: 5, 6, 7, 8 & 9. I treble: 4, 5, 6. II treble:  7, 8, 9. 

Narendra Modi or Rahul Gandhi? Who will win the battle royale of the Lok Sabha Elections 2019


Get real-time news updates, views and analysis on Lok Sabha Elections 2019 on Deccanherald.com/news/lok-sabha-elections-2019 


Like us on Facebook or follow us on Twitter and Instagram with #DHPoliticalTheatre for live updates on the Indian general elections 2019.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry