Fleet Indian for feature event

Racing Bangalore card

Fleet Indian, trained by Babu Rao and to be steered by Srinath is fancied to lift the Chief Minister’s Trophy, a terms race over 2000 metres, the main event of Saturday’s races here. False rails, width three metres, will be in place from 1600M to the winning post.

1. dancing fountain PLate (rated 0-25) -- 1400m: 1.30 pm.
1. Comanche War Paint (Karan S)    61.5    Md Shoaib    4
2. God’s Will (B Shiva)    61.5    S Selvaraj    5
3. Sunny Connexion (Warren S)    60.5    Srinath    6
4. Seven Star (Dhariwal)    60.5    Zia A    1
5. Diamond Shower (Samar Singh)    60    Amarpreet     7
6. The Rolls (Sharat K)    57    Chandrasekar    2
7. Evening Rhapsody (Nityanand)    56    Gaurav Sapra    3
8. Whisper Valley (Narayana Gowda)    55.5    B Sreekanth    9
9. Flower (Puttanna)    50    Ashok Kumar    8    
Sunny Connexion 1; Comanche War Paint 2; Seven Star 3.
2. holenarsipur plate (terms) -- 1200m: 2.00 pm
1. Legend Reborn (Amit Caddy)    55    Gaurav Sapra    9
2. Gunpowder (A Mangalorkar)    55    S John    1
3. Work Force (A Mangalorkar)    55    M Narredu    10
4. Hadrian (Byramji)    55    S De Sousa    11
5. Inspirator (Inayathulla)    55    Vivek    4
6. Sunspirit (I Ghatala)    55    I Chisty    3
7. Star Of Stars (Md Khan)    55    Harish    12
8. Balas Glory (Prithviraj)    55    Suraj Narredu    5
9. Valahak (Puttanna)    55    Ashok Kumar    8
10. Moves Goodenough (Ganapathy)    53.5    Md Shoaib    7
11. Rainbow Rising (Karan S)    53.5    Vinod Shinde    2
12. Sweet Caroline (S Attaollahi)    53.5    R Marshall    6
Sunspirit 1; Work Force 2; Balas Glory 3.
3. K Rama Rao Memorial Trophy (rated 40-65) -- 1600m: 2.30 pm               
1. Enduring Star (Faraz Arshad)    62    Suraj Narredu    1
2. Raptor Force (D Byramji)    61    S De Sousa    5
3. Voice Of India (Sharat K)    59.5    Chandrasekar    3
4. Mac (I Ghatala)    59    B Paswan    8
5. Arabian Memories (Prithviraj)    58    Khurshad A    7
6. Glory Bound (Neil Darashah)    57    S Fargeat    2
7. A Run To Remember (Warren S)    55.5    Gautam Raj    9
8. Mystic Star (Puttanna)    54    Ashok Kumar    6
9. Let The River Run (Neil Darashah)    53.5    B Sreekanth    4   
Enduring Star 1; Raptor Force 2; Glory Bound 3.
4. splendid role plate (Div iI) (rated 20-45) -- 1200m: 3.00 pm
1. Best Time (S Narredu)    61    K Chethana    12
2. True Impression (Mahesh)`    55    Srinath    11
3. Rumour Proof (Dhariwal)    55    S De Sousa    7
4. Golden Dixie (Samar Singh)    54    S Rajesh    6
5. Sweet Timer (Prithviraj)    54    P Ramesh    2
6. Leopoldo (I Ghatala)    53    Vinod Shinde    3
7. Sachin (Puttanna)    53    Ashok Kumar    1
8. Sensational (Amit Caddy)    53    Shahbuddin    10
9. Flip Your Destiny (Nityanand)    52.5    Gaurav Sapra    5
10. Gem Of Gems (Dominic)    52.5    Merchant    8
11. Grey Queen (Sharat K)    52.5    Mallikarjun    4
12. Myway Or Noway (Britto)    51.5    Khurshad A    9   
True Impression 1; Leopoldo 2; Rumour Proof 3.
5. malpe plate (rated 60-85) -- 1600m: 3.30 pm
1. Cielo Rey (S Attaollahi)    61    R Marshall    2
2. The Last Samurai (S Singh)    58    S Ramesh    3
3. Table Mountain (A Mangalorkar)    57    S John    8
4. The Spartan (Sharat K)    57    Chandrasekar    5
5. Frozen Fire (Padmanabhan)    57    David Allan    7
6. Spandau  Ballet (Dhariwal)    56    S Fargeat    6
7. Star Assembly (Ganapathy)    56    B Prakash    4
-. Ciboney (S Attaollahi)    55    --    -
9. Spark Of Reverence (Prasanna K)    51.5    Ch K Chary    1  
Frozen Fire 1; Spandau Ballet 2; Cielo Rey 3.
6. chief minister’s trophY (terms) -- 2000m: 4.00 pm
1. Arabian Knight (Dhariwal)    61.5    S Fargeat    4
2. Noble Prince (Padmanabhan)    61.5    David Allan    3
3. Conceptual (A Mangalorkar)    59    S John    7
4. Fleet Indian (Babu Rao)    57.5    Srinath    1
5. Spark Of Gold (Prasanna K)    55.5    S De Sousa    5
6. Classerville (Padmanabhan)    52.5    JWDL    6
7. Corbett (S Attaollahi)    51.5    Suraj Narredu    2  
Fleet Indian 1; Classerville 2; Corbett 3.
7. rh shaw memorial plate (rated 40-65) -- 1400m: 4.30 pm
1. Tanzanite (I Ghatala)    62.5    Khurshad A    8
2. Lunar Lust (Karan S)    62    M Ravi    6
3. Chintz (S Attaollahi)    61    B Sreekanth    12
4. On A Roll (Sharat K)    60    Chandrasekar    3
5. Simply Phenomenal (S Narredu)    58    K Chethana    10
6. Kripa (Puttanna)    57.5    Srinath    5
7. Musical Paradise (Karan S)    57    Md Shoaib    4
8. Kingdomofdreams (D Byramji)    55.5    S De Sousa    1
9. Greenbro (Amit Caddy)    53.5    Gaurav Sapra    2
10. Shotgunn (A Mangalorkar)    53.5    I Chisty    11
11. Surprise Package (Md A Abbas)    53.5    Shivakumar    9
12. Price To Fame (Amit Caddy)    51    Merchant    7
Kingdomofdreams 1; Shotgunn 2; Tanzanite 3.
8. splendid Role plate (Div I) (rated 20-45) -- 1200m: 5.00 pm
1. Amiable Lady (S Narredu)    62.5     B Sreekanth    11
2. Classic Commander (Ganapathy)    61    B Prakash    1
3. Peacemaker (Padmanabhan)    61    David Allan    7
4. Mudeer Power (Md Khan)    58.5    Md Shoaib    5
5. Mega Joy (A Mangalorkar)    58.5    I Chisty    12
6. Amber Star (JS Pillay)    57.5    A Velu    8
7. Stormy Affair (S Attaollahi)    57    R Marshall    6
8. Trillion Win (Amit Caddy)    57    Gaurav Sapra    3
9. Nearco Master (Samar Singh)    56    G Vijay    2
10. Youre Chilubuli (Pradeep)    55.5    Afsar    4
11. Only A Vision (Sharat K)    54    Chandrasekar    9
12. Tirolino (I Ghatala)    54    Khurshad A    10
Peacemaker 1; Classic Commander 2; Mega Joy 3.
9. kitty bank plate (rated 20-45) -- 1400m: 5.30 pm
1. Man United (Puttanna)    62    Srinath    12
2. Powerfuldreams (Faraz Arshad)    60.5    S Fargeat    8
3. Double Elite (Nityanand)    58.5    Gaurav Sapra    1
4. Buck Passer Junior (Warren S)    58    P Mani    3
5. Royal Artist (Pradeep)    58    A Velu    2
6. Act Of Duty (Dhariwal)    57.5    S John    7
7. Mister Trooper (Sharat K)    56.5    Chandrasekar    10
8. Mexikan Wave (Narayana Gowda)    56    G Adarsh    11
9. Gampu (Mahesh)    54.5    S Selvaraj    4
10. Superlativo (Sharat K)    54    Mallikarjun    5
11. Burning Ambitions (S Narredu)    53.5    Tauseef A    9
12. Orange Orchard (Samar Singh)    51.5    G Vijay    6
Man United 1; Buck Passer Junior 2; Double Elite 3.
Day’s Best: Alviano.
Double: D’artagnan and Blue Dew.
Jackpot: 5, 6, 7, 8, 9. Mini-jackpot: 3, 5, 7, 9. I treble: 2, 4, 5. II treble: 6, 8, 9. Exacta pool: 4, 7, 8, 9.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)