Highland Crown for feature

Mumbai race card

Highland Crown, to be steered by M Fenton and trained by CD Katrak is fancied to lift the Byculla Club Trophy, a terms race with just three runners, over 2800 metres, the main event of the races to be held here on Thursday.

1. Magic Touch Plate (Cl V, rated 1-26) -- 1200M, 2.00 pm: 1. Double Delite 60.5 James Doyle 6; 2. Landlord 60.5 NS Parmar 5; 3. Always Smile 59.5 McCullagh 12; 4. Gold Vault 58 R Shelar 2; 5. Dangerous Belle 57.5 A Nicholls 8; 6. Gerrad 57.5 RP Cleary 9; 7. Dancing Money 57 Z Sayyed 11; 8. Victor Ivanov 57 I Pardeshi 13; 9. Houdini 56 M Roushan 4; 10. Mohabbi 56 J Chinoy 3; 11. Chieftain 54.5 Chandrakant 10; 12. Nuncio 53.5 T Atul 7; 13. Secret Affair 50 V Jodha 1.
Double Delite 1; Dangerous Belle 2.
2. Fiddle Faddle Plate (Div II) (Cl IV, rated 20-46) -- 1400M, 2.30 pm: 1. Solid Rock 59 M Narredu 4; -. Rodrigo 55 -- -; 3. Daffodils 54 R Shelar 1; 4. Mcqueen 54 S Fargeat 5; 5. Shodaan 54 RP Cleary 8; 6. Always 53.5 DS Rathore 6; 7. Marine Zone 53.5 Dashrath S 2; 8. Saddlers Rule 53.5 CD Hayes 10; 9. Blades Of Glory 52.5 S De Sousa 9; 10. Asclepieion 51.5 SP Ranjane 3; 11. Classic Spirit 51.5 Kavraj S 7.
Blades Of Glory 1; Saddlers Rule 2.
3. Maharaja Sir Pratapsingh Gaekwad Trophy (Cl II, rated 60-86) -- 1400M, 3.00 pm: 1. The Gain 59 Harish 4; 2. Amberogio 57 SN Chavan 5; 3. Princess Ruby 57 Suraj Narredu 1; 4. Feet Of Flames 56 McCullagh 3; 5. Cosmopolitan 53 TS Jodha 6; 6. Misschevious Trot 52 S De Sousa 2; 7. Triunfo 50.5 CD Hayes 7.
Triunfo 1; Feet Of Flames 2.
4. Avantage Plate (Div II) (Cl III, rated 40-66) -- 1200M, 3.30 pm: 1. Scholar 59 Srinath 5; 2. Exuberance 58.5 D Naik 8; 3. Classic Ruler 56.5 Suraj Narredu 2; 4. Cloud Cover 56.5 McCullagh 1; 5. Tudor Regent 56 Dashrath S 6; 6. Yankee Lane 56 D Akkshay 10; 7. Check Her Out 55 Daniel Bast 7; 8. Blumarine 54.5 S De Sousa 9; 9. Highland Warrior 52 DK Ashish 4; 10. Kite Runner 52 CS Jodha 3.
Blumarine 1; Scholar 2.
5. Bookie’s Delight Plate (Cl IV, rated 20-46) -- 2000M, 4.00 pm: 1. Born Special 62 NS Parmar 3; 2. River Knight 61 James Doyle 6; 3. Forever Amber 57 Srinath 4; 4. Empress Of India 56.5 C Rajendra 11; 5. Desert Dynamite 56 CD Hayes 10; 6. Lightning Cavalry 55 Kavraj S 5; 7. Polar Glow 55 A Nicholls 9; 8. Critical Acclaim 54.5 M Narredu 13; 9. Vacheron 54 McCullagh 1; 10. Francis Of Assisi 53 S De Sousa 12; 11. Itsallaboutracing 53 SP Ranjane 14; 12. Vincero 53 S Fargeat 7; 13. Zayna 52.5 Nadeem Alam 8; 14. Only The Brave 52 S Sunil 2.
Vincero 1; River Knight 2.
6. Avantage Plate (Div I) (Cl III, rated 40-66) -- 1200M, 4.30 pm: 1. Ecstatica 61 Srinath 3; 2. Telstar 59.5 Dashrath S 6; 3. Pretty Commission 59 Suraj Narredu 4; 4. Native Strategy 58.5 Harish 7; 5. Lyrical Lass 58 B Prakash 10; 6. Born To Lead 57 I Pardeshi 9; 7. Major Roberts 56.5 Daniel Bast 1; 8. Flames Of Fire 55 SP Ranjane 2; 9. Frangipani 55 L Prashant 5; 10. Golden Spurs 53.5 J Pradeep 8.
Pretty Commission 1; Ecstatica 2.
7. Byculla Club Trophy (terms) -- 2800M, 5.00 pm: 1. Maseeha 59 Dashrath S 3; 2. Highland Crown 56.5 M Fenton 1; 3. Thanda 55 M Narredu 2.
Highland Crown 1; Maseeha 2.
8. Fiddle Faddle Plate (Div I) (Cl IV, rated 20-46) -- 1400M, 5.30 pm: 1. Tabar 62 M Fenton 1; 2. Paper King 61.5 L Prashant 9; 3. Free Spirit 60.5 RP Cleary 10; 4. Alexus 60 Srinath 2; 5. Maverick 60 S Zervan 5; 6. Red Cloud 57.5 DK Ashish 6; 7. Solor 57.5 M Narredu 8; 8. Musical Rhythm 56.5 CS Jodha 3; 9. On My Way 56 DS Rathore 11; 10. Born Destiny 55.5 Harish 4; 11. Golden Grace 54.5 Dashrath S 7.
Tabar 1; Solor 2.
Day’s best: Triunfo.
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8.
Mini-jackpot: 5, 6, 7, 8.
I treble: 2, 3, 4. II treble: 5, 6, 8.
Exacta pool: 6, 8.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)