Aboline best for Speaker's Cup

Racing Bangalore card

Aboline, from the stables of Arjun Mangalorkar and to be ridden by C Alford, looks well placed to win the 1400-metre Speaker’s Cup for horses rated 60 to 85, the main event of Saturday’s races here.

False rails, width about two metres, will be in place from 1600M to the winning post.

1. divine light plate (div ii) (terms) -- 1200M: 1.30 pm
1. Gurujosh (A Mangalorkar)    56    S John    6
2. Royal Glint (Karan S)    56    Vivek    5
3. Mr Ambassador (Lokanath)    56    L Marshall    9
4. Lampon (Mahesh)    56    S Ramesh    4
5. Simply Phenomenal (S Narredu)    56    R Koch    8
6. Spark Of Salerno (Prasanna K)    56    R Rupesh    1
7. Prashastha (Prithviraj)    56    Md Shafiq    3
8. Shubha (Puttanna)    54.5    Krishnan    2
9. Coorg Honey (Tharun T)    54.5    I Chisty    10
10. I Fancy You (Warren S)    54.5     Harish    7
                
Gurujosh 1; Coorg Honey 2; Spark Of Salerno 3.
2. Glorious Colours plate (terms) -- 1400M: 2.00 pm
1. Awesome Flight (Britto)    56    Shoban Babu    3
2. Vijaysarathi (Deshmukh)    56    Md Shafiq    6
3. Arabian Prince (Dhariwal)    56    Suraj Narredu    4
4. Leonardo (I Ghatala)    56    S John    5
5. Northern Splendour (Karan S)    56    Md Shoaib    8
6. Flower Alley (Babu Rao)    54.5    I Chisty    2
7. One Track Minded (Lokanath)    54.5    C Alford    7
8. Frozen Fire (Padmanabhan)    54.5    Lisa Jones    1    

Arabian Prince 1; Leonardo 2; Flower Alley 3.
3. divine light plate (div i) (terms) -- 1200M: 2.30 pm           
1. Cash Is King (A Caddy)    56    Gaurav Sapra    8
2. Time Flies (A Mangalorkar)    56    Harish    4
3. Hide And Seek (Deshmukh)    56    I Chisty    7
4. Six Shooter (Dhariwal)    56    Suraj Narredu    5
5. Sachin (Puttanna)    56    Krishnan    3
6. Brigade’s Pride (S Komandur)     56    Appu    6
7. Bolzano (N Gowda)    56    B Sreekanth    1
8. Moon Memories (Ganapathy)    54.5    Vivek    9
9. Spark Of Joy (Prasanna K)    54.5    S John    2

Six Shooter 1; Time Flies 2; Spark Of Joy 3.
4. AVR char memorial cup (rated 40-65) -- 1600M: 3.00 pm
1. Davenport (L D’Silva)    60    Harish    2
2. Desert Realm (Ganapathy)    60    Vivek    4
3. Corbett (S Attaollahi)    56    Suraj Narredu    6
4. Regal Glory (Padmanabhan)    54.5    W Smith    3
5. Duke Of Windsor (Karthik G)    53    A Imran K    1
-. Ramasses (Deshmukh)    53    --    -
7. Spark Of Jewel (Prasanna K)    53    I Chisty    5
8. Hidalgo (Sharat K)    52    Chandrasekar    7        
Corbett 1; Regal Glory 2; Duke Of Windsor 3.
5. bhishma plate (div i) (rated 20-45) -- 1200m: 3.30 pm
1. Royal Bank (Puttanna)    62    Harish    9
2. Chintz (S Attaollahi)    62    Suraj Narredu    11
3. Rashida (N Darashah)    62    Gnaneshwar    7
4. Mudeer Power (Md Khan)    61.5    Md Shoaib    3
5. Quiet Achiever (B Shiva)    59    T Rahul    8
6. Pinaakini (Nityanand)    58    Gaurav Sapra    5
7. Different Opinion (S Narredu)    57.5    Rajesh Babu    6
8. Master Strategist (A Caddy)    57    Shahbuddin    12
9. Brave And Bold (Lokanath)    54    Shivakumar    2
10. Desert Image (Manohar)    53    Md Shafiq    10
11. Yes I Can (Prithviraj)    53    P Ramesh    4
12. Cute Angel (Sharat K)    50.5    M Suresh    1

Rashida 1; Chintz 2; Royal Bank 3.
6.speaker’s cup (rated 60-85) -- 1400m: 4.00 pm
1. In The Zone (A Mangalorkar)    61    S Selvaraj    12
2. Super Speed (Md Khan)    60.5    T Rahul    2
3. Own Voice (Ganapathy)    58.5    B Prakash    3
4. Aboline (A Mangalorkar)    56.5    C Alford    8
5. Van De Star (I Ghatala)    55.5    M Mark    11
6. India Shining (Warren S)    55    R Marshall    6
7. Awesome Beauty (Britto)    54.5    Khurshad A    10
8. Spiritofexcellence (Puttanna)    54.5    Harish    4
9. Undue (Babu Rao)    54    Srinivas Rao    1
10. Raptor Force (D Byramji)    53.5    Neeraj Rawal    9
11. Classerville (Padmanabhan)    51.5    W Smith    5
12. Sparks (S Abbas)    50    PS Chouhan    7    

Aboline 1; Classerville 2; Own Voice 3.
7. dharmaprakasha ls venkaji rao memorial cup (rated 80 & above) -- 1400m 4.35 pm
1. Green Bax (Eshwer)    63    B Sreekanth    11
2. Southern Charge (Padmanabhan)    63    W Smith    9
3. Dare Don (Vishal Yadav)    58.5    Himanshu    1
4. Noble Guest (Puttanna)    58    C Harish    7
5. Flaming Lamborgini (S Narredu)    56    M Narredu    3
6. Mother’s Pride (D Byramji)    55.5    C Alford    6
7. Milford (Eshwer)    54    Appu    5
8. Stone Of Destiny (Warren S)    54    I Chisty    2
9. Sugar Ray (S Attaollahi)    53.5    R Marshall    10
10. Soberano (I Ghatala)    53    Shivakumar    4
11. Salsera (S Attaollahi)    52    Suraj Narredu    8
12. Fantabulous Prince (N Gowda)    50.5    NS Parmar    12

Southern Charge 1; Salsera 2; Milford 3.
8.bhishma plate (div ii) (rated 20-45) -- 1200m: 5.10 pm
1. Social Climber (N Darashah)    61    S Breux    6
2. Gara Fluid (Md Khan)    53.5    Appu    7
3. Amber Star (Samar Singh)    53    Shadab K    3
4. Bocconcino (I Ghatala)    53    Shivakumar    10
5. Good Gift (Britto)    53    Ashhad Asbar    1
6. Crowning Glory (Lokanath)    52.5    Jagadeesh    12
7. Fantastic Flame (Karan S)    52.5    M Ravi    9
8. Touch Of Silk (Manohar)    52.5    Harsha N    8
9. Southern Style (N Gowda)    52    Adarsh G    2
10. Zamalek (Md A Abbas)    51.5    Khurshad A    4
11. Gentlemans Glory (Prithviraj)    51    Md Shafiq    5
12. Haute Appeal (Sharat K)    50.5    S Mubarak    11
            
Social Climber 1; Gara Fluid 2; Amber Star 3.

Day’s best:  Corbett.
Double: Aboline and Southern Charge.
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8.  Mini-jackpot: 2, 4, 6, 8.  Treble: 3, 5, 7. Exacta pool: 5, 6, 7, 8.

Assembly elections 2019 | Get the latest news, views and analysis on elections in Haryana and Maharashtra on DeccanHerald.com


For election-related news in Maharashtra, click here

For election-related news in Haryana, click here

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)