Icebreaker best for Karnataka Cup


False rails, width about two metres, will be in place from 1600M to the winning post.
1. mamma’s mink plate (rated 20-45) -- 1600M: 1.30 pm
1. Stormy River (A Caddy) 60 PS Chouhan 9
2. Media Man (Md Khan) 57.5 Shadab K 5
3. Jersey Rock (Eshwer) 57 M Narredu 2
4. Kalyan (Puttanna) 57 C Harish 8
5. Orange Orchard (Samar Singh) 56 Amarpreet 7
6. Let The River Run (N Darashah) 55.5 Suraj Narredu 6
7. Attaturk (Sharat K) 54 Afsar Khan 1
8. Voice Of India (Sharat K) 54 H Rathod 3
9. A Run To Remember (Tharun T) 54 Gautam Raj 4
    
Jersey Rock 1; Stormy River 2; Attaturk 3.
2. Own Opinion trophy (terms) -- 1100m: 2.00 pm
1. Siph Salar (Deshmukh) 56 I Chisty 1
2. Aetius (Mahesh) 56 S Ramesh 7
3. Son Of The Soil (S Narredu) 56 M Narredu 9
4. Glory To Dancer (Pradeep) 56 PS Chouhan 3
5. Brigade’s Passion (S Komandur) 56 Appu 11
6. Grand Topaz (Karan S) 54.5 Vivek 6
7. Star Presence (S Narredu) 54.5 DK Ashish 8
8. Aim To Win (Puttanna) 54.5 C Harish 5
9. Tulasi (Puttanna) 54.5 Krishnan 4
10. Southern Image (Sharat K) 54.5 Afsar Khan 10
11. Pleasure Bite (N Gowda) 54.5 Jagadeesh 2
 
Son Of The Soil 1; Siph Salar 2; Aetius 3.
3. doncaster plate (rated 0-25) -- 1200M: 2.30 pm       
1. Neel Gagan (Samar Singh) 62.5 Khurshad A 4
2. La Carona (Md Khan) 62.5 AR Mani 11
3. Freedom Fighter (Sirajuddin) 61 Md Sameer 6
4. Nice Guy (Prithviraj) 60.5 P Mani 5
5. Sun Device (Eshwer) 60.5 B Sreekanth 3
6. Fantasy Knot (Innayathulla) 60 Santosh K  8
7. Valiant Bid (Karan S) 59 M Ravi 9
8. Commandperformance (Lokanath) 58.5 Shivakumar 7
9. Draupadi (S Komandur) 58.5 Harish 1
10. Splendid Glory (S Narredu) 58 R Koch 12
11. Retro Queen (Tharun T) 55 I Chisty 2
12. Rudimentary (Manohar) 54 Md Shafiq 10 

Draupadi 1; Retro Queen 2; Sun Device 3.
4. baraloy plate (rated 20-45) -- 1400m: 3.00 pm
1. Alacrity (D Byramji) 62.5 Harish 6
2. Special Charm (Ganapathy) 61 B Prakash 1
3. Rule Of Attraction (Nityanand) 59.5 Gaurav Sapra 5
4. Seasons Greetings (Sharat K) 59 Chandrasekar 3
5. She’s Big (N Gowda) 59 M Mark 2
6. Allegro (Sharat K) 58.5 H Rathod 9
7. Mighty Monarch (Md Khan) 55 I Chisty 7
8. Gentle Legend (Britto) 54 DK Ashish 4
9. Platinum Charmer (Manohar) 54 N Harsha  8
10. Victory In Motion (S Narredu) 52.5 A Ramana 10
  
Alacrity 1; Special Charm 2; Mighty Monarch 3.
5. sir m visvesvaraya memorial cup (div i) (rated 40-65) -- 1400m: 3.30 pm
1. Enduring Star (Faraz Arshad) 62.5 Suraj Narredu 3
2. Little Splendour (Samar Singh) 60.5 T Rahul 7
3. Phoenix Reach (Ganapathy) 60.5 Gaurav Sapra 5
4. Mac (I Ghatala) 60 Shivakumar 1
5. South Paradise (Inayathulla) 57.5 Santosh K  4
6. Acridian (D Byramji) 57 C Alford 9
7. One (A Mangalorkar) 56 S John 8
8. Manthara (S Singh) 55.5 Srinivas Rao 2
-. So Much More (Dhariwal) 54.5 -- -
10. Man United (Puttanna) 53 Ashhad Asbar 6

Acridian 1; One 2; Enduring Star 3.
6.karnataka cup (grade iii) (terms) -- 1600m: 4.00 pm
1. Splendid Surprise (Mahesh) 60 Harish 6
2. Southern Empire (Ganapathy) 58 B Prakash 8
3. Diego Rivera (Shroff) 58 M Narredu 2
4. Icebreaker (Padmanabhan) 55 W Smith 1
5. Lionheart (Sharat K) 55 Chandrasekar 9
6. Succeeding Star (D Byramji) 54.5 C Alford 10
7. Western Command (Padmanabhan) 54 Aadesh K 11
8. Palazzio’s Sun (Padmanabhan) 53.5 Lisa Jones 5
9. Aristos (Dhariwal) 52.5 Suraj Narredu 7
10. Timeless Treasure (Prithviraj) 52.5 Md Shafiq 4
11. Reflection Of Gold (Dominic) 51 I Chisty 3  

Icebreaker 1; Diego Rivera 2; Splendid Surprise 3.
7. Sir M Visvesvaraya memorial cup (div ii) (rated 40-65) -- 1400M: 4.35 pm
1. Refresh (Faraz Arshad) 60 S Breux 2
2. Excellent Ability (D Byramji) 57.5 Harish 7
3. Kajuraho (I Ghatala) 57.5 I Chisty 1
4. Ready To Mingle (Ganapathy) 57 Md Shoaib 6
5. Chakravyuha Bhedak (S Komandur) 54.5 Appu 4
6. Cute Style (Md A Abbas) 54.5 G Adarsh  8
7. Join The Party (A Caddy) 54.5 Gaurav Sapra 9
8. Win Prettybaby (Padmanabhan) 54 Lisa Jones 3
9. Star Of Excellence (Puttanna) 53 Krishnan 10
10. Superlativo (Sharat K) 50.5 M Suresh 5

Excellent Ability 1; Win Prettybaby 2; Refresh 3.
8.abdul wajid memorial plate (rated 40-65) -- 1300m: 5.10 pm
1. Colonel Duff (A Mangalorkar) 61.5 M Narredu 9
2. Tina’s Triumph (Inayathulla) 61.5 Shoban Babu 8
3. Orientation (D Byramji) 60 Shivakumar 7
4. Smart N Special (Samar Singh) 58.5 Harish 5
5. Ecuador (N Darashah) 57.5 Gaurav Sapra 3
6. Enforcer (Inayathulla) 57.5 Jayaprakash 4
7. War Child (D Byramji) 57 Mallikarjun 1
8. Shisham (I Ghatala) 57 M Mark 12
9. Indian Arcelor (Md A Abbas) 56 Md Shoaib 10
10. Powerfuldreams (Faraz Arshad) 55 C Alford 11
11. Jersey Power (Eshwer) 53 NS Parmar 6
12. Showhorse (Sharat K) 52.5 Chandrasekar 2
   
Colonel Duff 1; Powerfuldreams 2; Smart N Special 3.

Day’s best:  Alacrity.
Double: Jersey Rock and Acridian.
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8.  Mini-jackpot: 2, 4, 6, 8.  Treble: 3, 5, 7. Exacta pool: 5, 6, 7, 8.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)